• Головна
  • У прокурори вибрали тих самих бувалих. Повна картина псевдо-оновлення системи
09:55, 25 листопада 2015 р.

У прокурори вибрали тих самих бувалих. Повна картина псевдо-оновлення системи

Перевернули рейтинг. У конкурсі керівників місцевих прокурор перемогли не нові люди чи молоді кадри, а теперішні прокурори районів і міст. У Вінницькій області буде шість місцевих прокурор. Більше нічого не помінялося...


Перемогли ті самі прокурори, що й були. Калинівка, Бершадь, Немирів, Жмеринка, Могилів-Подільський і Вінниця. Лише у цих містах будуть місцеві прокурори замість міських, міськрайонних, районних. Протоколи засідань Київської конкурсної комісії, яка відбирала серед кандидатів найбільш підходящих очолити ту чи іншу місцеву прокурору, є на сайті Генпрокурори. Протокол по Вінниці показав, що лідер рейтингу не опинився у списку до призначення. Все поміняла співбесіда.

Оновлення не буде 
Чотирирівневий конкурс, як цитували заступника Генпрокурора України Давіда Сакварелідзе на відомчому сайті, проводився задля «якісного оновлення керівного складу» та підбору «здатних змінити систему з середини». Врешті бачимо – перемогли люди з тієї ж системи.

Наприклад, у списку рекомендованих на посади в Немирівській прокуратурі опинилися прокурор Тульчинського району Андрій Бондар, прокурор Немирівського району Сергій Гайду і прокурор Оратівського району Пилип Хоменко. Ці люди не сильно стрибали в рейтингу. А от по жмеринській прокуратурі список переможців конкурсу співбесіда поміняла суттєво. В першу трійцю ввійшли претенденти, що після тестів були на 10 та 11 місцях. Схожа ситуація на прокурорські посади в Могилів-Подільському, Бершаді, Калинівці.  

Хто змагався за крісла в Вінницькій місцевій прокуратурі, 20minut.ua вже писав. Після двох тестів - професійного на знання законодавства та на рівень загальних знань - говорили, що прокурором міста може стати 27-річний слідчий прокуратури області Олег Стопінчук. Він був першим у рейтингу й мав дуже високі бали.

Але після співбесіди бувалі співробітники посунули молодого на восьме місце. І за результатами конкурсу Генпрокурору рекомендують призначити першу трійцю з нового рейтингу. Олександра Гуцола – першого заступника прокурора Вінниці (після тестів був п’ятим), Івана Криворучка - прокурора Липовецького району (був на третьому місці), Олексія Соловйова – теж багаторічного працівника прокуратури (був на шостому місці).

Той, кого не відібрали
Як проходив конкурс, журналіст питала вінницьких адвокатів, що теж хотіли стати прокурорами, але вилетіли після другого тестування. Всі, як один сказали: співбесіда, як вирішальний етап відбору, дає привід сумніватися в чесності конкурсу.

Що тепер думає про це Олег Стопінук, який остерігався коментувати конкурс до результатів? Пишемо йому питання в Фейсбук, і він відповідає, що ще в у школі мріяв були прокурором. На підтвердження - Олег скинув посилання на статтю десятирічної давнини про нього, як десятикласника, який посів друге місце у всеукраїнській олімпіаді з правознавства. Вже тоді про нього писали - ерудит. І ось зараз у конкурсі на прокурора Вінниці в нього були найвищі бали.

Чи не радили йому колеги не стрибати вище голови, питаємо в слідчого.  

- По-різному. Більшість бажали успіхів, сподіваючись, що моя перемога буде свідчити про те, що в державі щось змінюється, - відповідає Олег Стопінчук. - Інші колеги, які самі не брали участь у конкурсі, оскільки сумнівалися в його чесності і прозорості, радили не витрачати свого часу даремно… Публічно про те, щоб «не стрибати вище голови» мені особисто ніхто жодного разу не говорив.

Олег Стопінчук докладно розписав, як проходили відбірні тури. За його словами, в перших трьох етапах був виключений людський фактор:

- Тестування проводилось на комп’ютерах, транслювалось онлайн і кожен міг пересвідчитися, що кандидати на посади не списують, не спілкуються з іншими конкурсантами. За проведення конкурсу відповідали серйозні організації зі світовим ім’ям. В приміщеннях були присутні представники різноманітних громадських організацій. Якісно провести тестування – значить дорого, а тому гроші для проведення тестувань надавали одразу декілька країн, в тому числі США та окремі країни Євросоюзу.

“Не дуже правильно”
Чому його рейтинг впав після співбесіди до восьмого місця, Олег Стопінчук не зміг відповісти. Написав, що комісія, відповідно до Положення про проведення конкурсу, могла поставити його максимум на четверте місце.

- Чому поставила на восьме місце і як сталося, що до співбесіди допустили не чотири кандидати, а 16 – треба запитати у комісії. Можливо, змінили положення про проведення конкурсу - мені про це нічого не відомо. Але навіть якщо це так, то міняти правила по ходу конкурсу, напевне, не дуже правильно, - відповів він. - В ході співбесіди ставили різні питання. Я б не назвав їх провокаційними чи незручними. Коли ти береш участь в конкурсі, то повинен бути готовим відповідати на будь-які питання. Це нормально. Що не сподобалось. Я очікував професійної дискусії щодо того, як реформувати місцеву прокуратуру, як зробити її не каральним (в радянському розумінні), а правоохоронним (в європейському значенні) органом. Як повернути довіру людей. На мій погляд, саме це сьогодні найбільше хвилює суспільство. Але професійної розмови на цю тему не відбулося. На жаль. Хоча я був до неї готовий.



Компромат і результат
Конкурс прокурорів був відкритим, але минув якось по-тихому. Тільки зараз в мережі почали з’являтися сюжети і публікації про те, як обирали нових прокурорів серед… тих самих прокурорів.

Що стосується вінницьких кандидатів, то героєм статей в інтернеті був тільки Олег Стопінчук. В Фейсбуку є спеціальна група для громадськості «Нова прокуратура», де збирали інформацію про конкурсантів. Найбільше тут «компромату» теж про цього учасника відбору: що він розслідував справу проти правозахисника Дмитра Гройсмана, що є зятем заступника міського голови Андрія Реви, що його дружина Наталя – чиновниця міськради.

- Тесть мене попередив, що я повинен бути готовим до того, що на мене і на мою родину будуть лити бруд. Таким є його особистий 20-річний досвід публічної діяльності. Щоб я краще підготувався до такого, він порекомендував перечитати оповідання Марка Твена «Як мене обирали губернатором», що я і зробив. Сьогодні перечитую цей безсмертний твір і переконуюсь, що брудні методи дискредитації конкурентів не змінилися за сотні років, - відповідає на «компромати» Олег Стопінчук. - Всі публікації, які мали на меті дискредитувати мене, як кандидата, та членів моєї родини, пов’язую з нечесною конкуренцією. Дехто, напевне, не маючи власних досягнень, вважає за можливе, дискредитувати своїх конкурентів, намагаючись тим самим підвищити свої шанси на перемогу… 

Сьогодні окремі учасники конкурсу збираються оскаржувати результати конкурсу, але Олег Стопінчук – не серед цих людей. Про оскарження протоколів з результатами відборів кажуть і у Вінниці, і в інших регіонах. 

Як старих прокурорів переобирали на нову роботу - дивіться в сюжеті журналіста "Радіо Свобода онлайн":

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...