• Головна
  • В українських студентів хочуть відібрати мову та історію. Що думають про це вінничани?
16:30, 29 січня 2015 р.

В українських студентів хочуть відібрати мову та історію. Що думають про це вінничани?

У листопаді минулого року Міністр освіти і науки України Сергій Квіт скасував відомчий наказ «Про організацію вивчення гуманітарних дисциплін за вільним вибором студента» 2009 року.

 Ним встановлювався перелік та обсяги дисциплін гуманітарної та соціально-економічної підготовки для бакалаврів усіх спеціальностей. Зокрема, української мови, історії України, філософії, іноземної мови. Таким чином міністр Квіт скасував обов’язкове вивчення історії України та української мови в українських вишах. Громадськість та наукова спільнота б’є на сполох.

«Вважаємо, не варто забувати, що однією з причин російської агресії на сході й підтримки частиною населення інтервентів є маніпулятивне використання ворожою пропагандою так званого «мовного питання». Отже, українська мова та історія України у вишах – це також питання національної безпеки. Місцеві колаборанти якраз і були виховані на російській пропаганді й не отримали вчасного щеплення від «рускоміровських» мантр, не отримали належної дози знань з української мови, історії України, української культури, філософії», - йдеться у зверненні громадських активістів до міністра.

Звернення підписали більше 20 представників проукраїнських громадських рухів та наукових кіл. Підписатися під відповідною петицією пропонують усім, хто вважає, що історію України та рідну мову у вишах вивчати обов’язково. Що думають вінничани про нову міністерську ініціативу, - читайте в бліц-опитуванні «Інформаційної Вінниччини».  

морозова Наталя Морозова, директор Вінницької обласної універсальної наукової бібліотеки ім.К.Тімірязєва:

 - В сьогоднішній ситуації, я вважаю це недоречним. А взагалі, на мій погляд, людина, яка проживає в Україні має апріорі знати українську мову. Тобто немає значення, чи вона в школі вивчала, чи вона приїхала і встигла вивчити самостійно, але державна мова є обов’язковою для кожного громадянина. Є досвід, наприклад, Швеції. Коли ти прижаєш туди на роботу, найперше, що пропонує країна, – вивчити державну мову. Більше того, за вивчення державної мови ще й сплачується фінансова підтримка. Якщо ти знаєш мову, тоді ти можеш рухатися далі, робити кар’єру. Я вважаю, це дуже розумним. Бо про те, що ви приїхали в європейську країну і не знаєте державної мови, навіть не йдеться. На мій погляд, ми теж повинні так зробити, щоб людина знала: «Я вивчаю мову і тоді вже можу робити в країні кар’єру».

Олександр Федоришен_jpgОлександр Федоришен, історик, керівник спільноти "Історія Вінниці":

- Курс Історії України відміняти не можна ні в якому разі. По-перше, з огляду на те, що саме ця гуманітарна дисципліна фактично і досі є "полем бою" в сфері інформаційної війни. По-друге, варто розуміти, що важливі віхи української історії за програмою школяр проходить ще в незрілому віці, без особливого осмислення тих подій і фактів. Звісно ж, подібне питання нівелюється в тому випадку, коли курс Історії України у вишах читають абияк, або задля "галочки". А з приводу курсу української мови, то я гадаю, що він таки потрібен, бо у нас із граматикою також проблем вистачає. Головне, щоб і у випадку історії, і української мови, це має бути не банальне повторення всього того, що було в школі, а своєрідний "коктейль" найголовнішого.

леся Леся Гніденко, викладач Безкоштовних курсів української мови у Вінниці:

Вважаю, що державна позиція в цьому питанні має бути безкомпромісною і жорсткою: українська мова – обов’язкова! Щодо історії України і української літератури –можна дискутувати. Наприклад, чи обов’язкові вони у програмах технічних вишів, медичних…. Однак, я переконана в одному: у підході до цього питання не варто дослухатися до «ниття» студентів, мовляв, важко, навантаження і таке інше… Це питання не повинно бути питанням студента Васі, це має бути питанням державної політики – чіткої і неухильної!

В українських студентів хочуть відібрати мову та історію. Що думають про це вінничани? (фото) - фото 4

 

 

 

 

 

 

Володимир Грабко, ректор Вінницького національного технічного університету:

- Зараз абсолютно не на часі давати коментарі, бо я багато чого не знаю і ще не відомо, як буде це трактовано. Тому треба дочекатися рішення влади. А взагалі, люди повинні бути грамотними. А щоб вони були грамотними, то потрібно вчити мову. І не тільки українську, а й російську, англійську, німецьку та інші. А як це буде виконуватися: чи обов’язково, чи факультативно, чи це студенти самі будуть обирати - це вже не мені вирішувати.

 

 

 

котов 

Денис Котов, громадський активіст:

Найприоритетніший рівень контролю - світоглядний. Мова - це один із основних елементів самоідентифікації людини із певною етнічною групою. Ви бачили, як зрів конфлікт на Сході? Все починалось з мови і літератури, через думку: "Яка різниця, яка мова?". Але святе місце не буває порожнім. Його активно заповнив "русскій мір", якому якраз доволі принципове питання мови і культурної приналежності. Якщо керівництво почне робити такі кроки тут у нас - вважайте, що держава оголосила народу війну.

 

 

 

 

 

 

 

неприцькийОлександр Неприцький, викладач історії ВДПУ ім. М.Коцюбиського:

- Все залежить від  поставлених цілей. Якщо ставити за мету використовувати вищу освіту для формування патріотичної свідомості у масах, то доцільно залишити предмет історії України. Якщо концентруватися на фаховій підготовці випускників – тоді, напевне, доцільно залишити цей предмет лише на гуманітарних і суспільствознавчих спеціальностях. Аналогічна ситуація і з українською мовою. Мова визначає інформаційний простір, із якого ми отримуємо контент для формування свідомості. Але мова не завжди визначає рівень наших професійних можливостей. Головне, правильно визначити мету.

 

 

 

 

славнаОксана Славна, співачка:

- Скасувати ці предмети -  досить дивна ініціатива  від людини, яка була ректором Києво-Могилянської академії. Я вважаю, що кожен студент, який отримує освіту в Україні, зобов'язаний вивчати українську мову та історію. І скасування цих предметів просто неприпустиме.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ГрицикВолодимир Грицик, журналіст:

- Я негативно ставлюся до цього рішення. Вважаю, що вивчення історії, української мови - конче необхідні у вищій школі. Особливо, якщо ми маємо на меті виховання не лише спеціаліста, але й громадянина. Я б також додав до цього переліку політологію та історію світової культури...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

голубев 

 

 

 

Дмитро Голубєв, шоумен: 

- Вивчення української мови й історії України має бути обов’язковим! Шкільна програма дає стислу інформацію щодо історії України. А зараз, як ніколи, треба знати і вивчати історію, а тим більше мову нашої Неньки, на яку вже в котрий раз прийшов ворог!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ТОКАРЧУК

ТОКАРЧУК

 

Денис Токарчук, лідер рок-гурту «Міlkit»:

 - Моя думка така: кожен громадянин має знати мову своєї країни і мати хоча б елементарні знання з її історії. Тим більше, якщо це громадянин із дипломом про вищу освіту. Вивчення цих предметів має бути обов'язковим, хоча б для того, щоб нами знову не правили всілякі "проФФесори".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

лэта

лэта

Іван Лєта, депутат обласної ради, член комісії з питань освіти і науки:

 - З приводу української мови - тут немаєніяких питань: всі повинні знати українську мову. Я думаю, що це навіть не треба обговорювати і ставити це питання на якесь обговорення. Ми живемо в Україні, ми повинні знати українську мову. З приводу історії України - якщо студенту цей предмет не треба по спеціальності, то його можна зробити факультативом, щоб він вивчався за бажанням. Якщо брати медичний університет, то за кордоном медики вчаться 5 років, у нас – 6. Бо на першому курсі студенти вчать політологію, історію, фізику, хімію і так далі. Можливо, для роботи лікаря ці предмети не дуже треба, але для загального розвитку потрібні. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить

Коментарі

Оголошення
live comments feed...