• Головна
  • Чи «приживуться» молоді липи на Соборній?
09:38, 21 квітня 2015 р.

Чи «приживуться» молоді липи на Соборній?

У п’ятницю комунальники завершили озеленення Соборної. У Зеленбуді переконують – роблять усе від них залежне, аби молоді дерева прижилися. Екологи у своїх прогнозах невблаганні - нові липи приречені…

На фото 1960-1980-років на Соборній, тоді ще Леніна, практично немає автомобілів. Натомість, приблизно кожні два метри тротуару прикрашають дерева.

На світлинах 1961 року липи ще молоді, у висоту – досягають другого поверху. На фото 70-80-х – вони уже більш зміцнілі. Складається враження, що загалом тогочасні чорно-білі фото часом куди більше «віддають» зеленим кольором, ніж нинішні кольорові знімки. З тих лип до сьогодні збереглися одиниці.

Чому так?

Думки екологів з цього приводу розділилися. Перш за все, як каже доцент кафедри екології Вінницького національного аграрного університету Галина Кравчук, потрібно розуміти, що міста - це урбоекосистеми, цілий комплекс з води, грунту, повітря, промисловості та житлової забудови. Кожен з цих факторів грає свою роль.

- Посохли вони тому, що вийшов їх строк, їх треба було міняти, - каже вона.

Голова Вінницької обласної екологічної асоціації «Зелений світ Поділля» Олена Яворська в своїх оцінках більш категорична.

- Попередні дерева загинули в першу чергу через те, що вулиці посипалися сіллю, в результаті чого в грунті утворилася така її концентрація, яку дерева уже не змогли витримати, - каже Олена Яворська. - Зіграла свою роль і надзвичайно варварське обрізання. Я такої, до речі, не бачила ніде в Європі. Аби правильно це робити, потрібно забрати з Соборної існуючі комунікації, усю ту кількість дротів, а так, як не крути, дерева були приречені. Наприклад, у Бельгії, в містах, де не можна висаджувати високі дерева, садять в основному зелені огорожі, але їх за сезон потрібно стригти разів 4-5, а це, відповідно, додаткові витрати у бюджеті.

Хоча взагалі, липи, за словами доцента кафедри екології Вінницького національного аграрного університету Галини Кравчук, вважаються одними з найбільш витривалих порід дерев.

- Через це навіть на Хрещатику, у свій час, йшло два ряди лип, а потім каштани. Липи та тополі акумулюють найбільше важких металів і вони найбільш газостійкі, - каже науковець. – Правда, тополі алергенні, колись у нас була неалергенна тополя на Коцюбинського, але це швидкоростуча порода і через 25-30 років вона потребує повної заміни.

Нові стандарти

Як би там не було, торік комунальники взялися виправляти ситуацію з деревами на Соборній. Спочатку викопали нові лунки, з яких дістали старий грунт, замінили його чорноземом і почали висаджувати самі дерева.

Минулого тижня цей процес завершили. Усього на Соборній висадили 79 нових дерев. Як і раніше на головній вулиці міста знову ростимуть липи.

- Причин кілька, - каже директор КП «Вінницязеленбуд» Ігор Любовський. - З одного боку, це невибагливе, піддатливе дерево, яке добре формується, обрізається та кронується, з іншого - це історичний фактор.

Директор «Вінницязеленбуду» переконує, його працівники зробили усе, щоб нові липи радували городян не один рік і не засихали.

- Я не думаю, що вони будуть сохнути, ми висадили їх за спеціально розробленими стандартами, зробили нормальні лунки. Старі були посаджені в обмежених умовах – коріння не мало куди розвиватися, тут воно матиме куди це робити, - каже він. - Висаджені дерева уже, можна сказати, абсолютно сформовані та дорослі, з закритою кореневою  системою… Звісно, потрібен рік, щоб вони прижилися у місті, але я думаю, все буде нормально і уже скоро ми побачимо їх у всій красі.

Багато солі, мало води

У той же час екологи в своїх оцінках більш стримані. На їх думку, молоді дерева, як і їх попередники так чи інакше приречені.

На думку Олени Яворської, навіть якщо врахувати, що комунальники засипали лунки новим грунтом і припустити, що взимку вони ще й повністю відмовляться від посипки сіллю, це допоможе не надовго.

- Свіжого грунту вистачить на два-три роки, далі дерево розростеться, знову пустить коріння в солоне середовище, тому я не дуже вірю в перспективи приживання лип на цій ділянці. Боюсь, вони ризикують навіть не дорости до великої обрізки, хіба що, з часом концентрація солі у грунті зменшиться і сіль «просунеться» далі разом з грунтовими потоками.

Але тут може бути ще одна проблема.

- Висаджені липи, гарно сформовані і, на мій погляд, були спеціально вирощені, видно, що вони не з підліску, бачимо гарний сформований стовбур. Але, попри це усе, вони будуть сохнути. В зв’язку з глобальним потеплінням падає рівень грунтових вод, як на мене, це вирішальний фактор, і ми не можемо цьому завадити. Ви подивіться, скільки ялин «випало». На жаль, дечому ми можемо завадити, а дечому – ні, - каже Галина Кравчук.

Теоретично, виправити ситуацію, за її словами, міг би монтаж автоматичної системи крапельного поливу, причому, щоб разом з водою дерева отримували і інші необхідні поживні речовини. Правда, мова йде про мільйони гривень.  

У «Вінницязеленбуді» визнають – в умовах обмеженого фінансування піднімати подібне питання недоречно.

- Але додатковий полив ми передбачили, правда, робитиме це поливомийна машина, - каже Ігор Любовський. – Автоматична система – це більше перспектива.

P.S. На Хмельницькому шосе досі збереглися 300-літні липи. За легендою, колись вони були висаджені за наказом князя Потьомкіна, на догоду Катерині ІІ, коли та збиралася до Криму.

Сьогодні в інтернет-магазинах саджанці липи, висотою 2,5-3 метри, продають за 35-40 гривень.

Головна вулиця міста у різні роки

1984р

70-ті

1967

1961

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить

Коментарі

Оголошення
live comments feed...