Фото из открытых источников

З 1 січня, згідно з прийнятими положеннями Податкового кодексу, що набули чинності три основних акцизних нововведення. По-перше, з продажу всіх підакцизних товарів встановлюється 5%-ний акцизний податок. По-друге, ставки акцизу на сигарети з фільтром і без фільтру з початку року зрівняли. Третє нововведення – прирівнювання пива до алкогольних напоїв. Четверте нововведення: застосування нових акцизних марок відклали на місяць – до 1 лютого, щоб уникнути зупинки виробництва. Метою таких нововведень депутати і чиновники називають необхідність наповнення дохідної частини бюджету. Однак не всі норми сприятимуть цьому.

Сигарети подорожчають на 0,5-1 грн

Пропозицію про встановлення податку з реалізації було винесено на обговорення чиновників і парламентарів ще влітку. Тоді пропонувалася "вилка" від 2% до 5% з віднесенням відповідальності за справляння і адміністрування цього збору на місцеві органи влади. Нині ж вирішено встановити ставку нового збору на підакцизні товари (тютюнові та алкогольні вироби, а також нафтопродукти) на рівні 5% від обсягу реалізації. Дохід від акцизного податку з реалізації пива, алкогольних напоїв, тютюнових виробів і палива, згідно з прийнятим законом, буде зараховано до місцевих бюджетів. Однак його сплата однозначно перекладеться на плечі споживачів, говорить генеральний директор мережі супермаркетів Novus Ігор Ланда.

Нагадаємо, раніше виробники пива та алкоголю сплачували 1,5%-ний збір на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства. Причому платило кожна ланка виробничого ланцюга безпосередньо від виробника до продавця, включаючи посередників або дистриб'юторів. Таким чином, за підрахунками Ланди, мінімум 4,5% від вартості партії бюджет отримував раніше. Зараз же 5%-й збір буде платити постачальник або реалізатор.

Фото из открытых источников
Рітейлери запевняють, що на цю ж величину буде збільшена і ціна товару на полиці. Погоджуються з цим і виробники підакцизних товарів. "Механізму нарахування податку немає, Державна фіскальна служба досі не надала офіційне роз'яснення, штраф за порушення складає 17 тис. грн. Іншими словами, роздрібним гравцям простіше відмовитися від реалізації сигарет, ніж працювати в такому правовому полі. Для кінцевого ж споживача це означає збільшення роздрібних цін (у середньому від 50 коп. до 1 грн за пачку сигарет)", - говорить директор з корпоративних питань Imperial Tobacco в Україні Олег Стрекаль.
Новини за темою:

Для того щоб платити новий податок, кільком сотням тисяч торгових точок необхідно зареєструватися за місцем реалізації товару в якості платників місцевого акцизного податку та щомісячно подавати декларації, попереджає директор з правових питань та корпоративних відносин ПАТ "САН Інбев Україна" Денис Хренов. При цьому, за його словами, введені положення створили колізію, коли норма Податкового кодексу зобов'язує сплачувати цей податок, а інша - забороняє його вводити на 2015 р.  У випадку виникнення спорів про несплату податку або притягнення до відповідальності несумлінного платника, суд повинен вирішувати конфліктну ситуацію на користь платника податків (згідно п. 56.21 Податкового кодексу).

Акцизна марка на пляшку пива

Віднесення пива до алкогольних напоїв та введення акцизного податку на роздрібний продаж – це чергові кроки до знищення пивоварної галузі, вважає генеральний директор Carlsberg Ukraine Євген Шевченко. "Ринок буде падати ще більшими темпами, що спровокує закриття окремих виробничих майданчиків, скорочення робочих місць як в пивному бізнесі, так і суміжних галузях економіки", - говорить він. Шевченко зазначає, що останнє підвищення акцизу на 42,5% в травні 2014 р. призвело до подорожчання пива і, відповідно, суттєво позначилося на обсягах продажів. "За три квартали минулого року продажі компанії впали на 12% порівняно з аналогічним періодом 2013 р., а виробничі потужності були завантажені в середньому всього на 63%", - говорить генеральний директор Carlsberg Ukraine.

Фото из открытых источников
За словами директора з корпоративних комунікацій компанії Efes Ukraine Валентина Бойницького, зрівняння пива та алкоголю веде за собою безліч технологічних складнощів. "Крім зазначених невідповідностей, виробництво алкоголю вимагає цілого ряду окремих ліцензій та сертифікатів. Крім того, на пляшку пива доведеться клеїти акцизну марку", - говорить він.

За словами виконавчого директора "Укрпива" Ігоря Товкача, падіння галузі за підсумками минулого року склало близько 14%. Обсяги виробництва, за попередніми оцінками, знижені на 35 млн дал - до 240 млн дал, а завантаження потужностей становить лише 52% у середньому по галузі. "Я думаю, що ідея про прирівнювання пива до алкогольних напоїв передчасна", - вважає Товкач. Він нагадав, що питання обмеження споживання пива, як і алкоголю, врегульовані ще в 2010 р.

Тютюнове рівність   

Зрівнювання ставок акцизного податку на сигарети з фільтром і без обговорювалася давно. З подібною ініціативою чиновники виходили двічі - в липні і серпні. Але якщо в першому випадку законопроект так і не був проголосований, то друга спроба виявилася більш вдалою. Тепер акцизи на сигарети без фільтра складають 227,33 грн/тис. шт. замість діючих раніше 101,7 грн/тис. шт. Мінімальне акцизне зобов'язання також зрівняли зі ставкою для фільтрових сигарет - 304,11 грн/тис. шт. замість попередніх 133,35 грн/тис. шт.).

В результаті вирівнювання вартість сигарет без фільтра, безумовно, підвищиться, каже Олег Стрекаль. "Ціни на сигарети, які курять самі малозабезпечені верстви населення, зростуть на 60-70%!", - обурюється він. За словами директора відділу корпоративних питань JTI Україна " Олександра Когута, в 2015 р. ціна найдешевшої пачки сигарет без фільтра зросте до 9,5–10,5 грн. Нагадаємо, що в минулому році найдешевші сигарети коштували 5-6 грн, найдорожчі – 35 грн. "Це величезна різниця між ціновими сегментами, яка негативно позначалася на обсязі надходжень до бюджету від акцизу та не відповідала європейським принципам акцизної політики", - каже Когут.  

Менеджер по питань фіскального регулювання компанії "Філіп Морріс Україна" Олексій Калініченко побоюється, що різке підвищення акцизу та введення податку на роздрібний продаж можуть стати новими стимулами для нелегальної торгівлі сигаретами в Україні. "Ні в одній країні світу не стягується одночасно і ПДВ, і податок на роздрібний продаж. У нашій країні діють найвищі ставки акцизу в СНД; за останні 12 місяців акциз підвищувався три рази", - обурений він.

Новини за темою:

При цьому Когут пояснює, що зрівнювання ставок акцизу для сигарет з фільтром і без фільтра дозволить збільшити акцизні надходження. "Різні ставки акцизу для сигарет з фільтром і без – пережиток минулого. Такої практики немає в більшості країн світу. Але в Україні в 2014 р. мінімальне акцизне зобов'язання для сигарет без фільтра було в 2,3 рази нижче, ніж для сигарет з фільтром. Відрахування в бюджет від ціни однієї пачки сигарет без фільтра були на 3,4 грн менше, ніж від пачки сигарет з фільтром", - зазначає він.

Когут прогнозує, що при збереженні діючих ставок на сигарети з фільтром зростання надходжень до бюджету у 2015 р. може скласти 1 млрд грн. Однак, на думку Стрекаля, в разі активізації тіньового ринку та переходу споживачів на нелегальну продукцію, акцизні надходження можуть скоротитися. "Ліквідація тіньової торгівлі – ось що, перш за все, дасть гарантоване надходження бюджетних коштів", - підсумовує він.

чи То ще буде

Парламентарії не хочуть зупинятися на досягнутому і під егідою пропаганди здорового способу життя вірять у те, що шляхом зарегулювання підакцизних галузей їм вдасться скоротити споживання алкоголю і пива, а також зменшити кількість курців в Україні. Наприклад, депутати з "Самопомочи" Ганна Гопко, Тетяна Острикова і Віктор Кривенко, а також екс-міністр охорони здоров'я Олег Мусій (нині депутат від фракції "Блок Петра Порошенко") пропонують парламенту збільшити річну плату за ліцензію на право оптової або роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами в 5 разів у порівнянні з нинішньою вартістю. Зокрема, в парламенті зареєстровано законопроект, яким пропонується встановити річну плату за ліцензію на право оптової торгівлі алкогольними напоями на рівні 2,5 млн грн у порівнянні з нинішньою вартістю ліцензії на 500 тис. грн. В таких же розмірах пропонується встановити вартість ліцензії на право оптової торгівлі тютюновими виробами. У 5 разів буде збільшено вартість ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами. При цьому пропонується плату за ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами платити не з кожного місця торгівлі, а з кожного касового апарата; це стосується і плати за ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями.

Фото из открытых источников

Крім цього, не залишають у спокої депутати та акцизний питання. Під авторством Гопко, Острикової, Кривенко та Мусія до парламенту подано законопроект про приведення ставок акцизів на українські товари до європейських. Зокрема, пропонується змінити схему нарахування ставки акцизу на пиво у відповідності з положеннями відповідної директиви ЄС, встановивши її на 1 літр 100-відсоткового спирту в кінцевому продукті в розмірі 36 грн, що відповідає мінімальній ставці в країнах ЄС. Документ також передбачає підвищення ставок акцизу на алкогольні напої до рівня мінімальних ставок ЄС - до 104,5 грн за літр 100-відсоткового спирту етилового, неденатурованого, з концентрацією спирту 80% або більше, а також на спиртні напої, одержані шляхом перегонки виноградного вина або вичавлювання винограду (нинішня ставка - 70,53 грн/літр), і до 8,55 грн за літр кріпленого вина (сьогодні - 3,58 грн/літр). На слабоалкогольні напої вартість акцизу встановлюється на рівні 141 грн/літр 100-відсоткового спирту.

Автори законопроекту пропонують також збільшити ставки специфічного і мінімального специфічного акцизного збору на сигарети без фільтра відповідно до 200 і 260 грн на 1 тис. сигарет (на 95% вище діючих ставок), а на сигарети з фільтром - до 295 і 395 грн на 1 тис. сигарет, що на 30% вище діючих ставок.

Крім того, пропонується адвалорну ставку на сигарети підвищити на 20% і розраховувати її у відповідності з директивою 2011/64/ЄС, тобто без зменшення на рівень ПДВ. Наближення ставок акцизу в Україні до вимог ЄС, на думку авторів документа, сприятиме зменшенню рівня контрабанди українських сигарет і алкоголю в країни ЄС.

Виробники пива, алкоголю і тютюну до подібних ініціатив ставляться з побоюванням і готові лише до поетапного підвищення. Пивна галузь може цілком прогнозовано і розмірено протягом п'ятирічного перехідного періоду наблизитися до європейських ставок акцизу згідно з договором про асоціацію Україна – ЄС, впевнені виробники пива. До падіння курсу гривні, на думку пивоварів, ставка акцизу на пиво в країні була близька до рівня мінімально встановленого в ЄС. У пивоварної компанії Efes Ukraine підрахували, що запропонована ставка 36 грн/л 100% спирту в кінцевому продукті означає підвищення акцизу більш ніж на 30%. "Якщо брати, що середня міцність пива на українському ринку - 4,5 градусів, то за дуже приблизними оцінками ми можемо сказати, що це буде підвищення акцизу більш ніж на 30%", - сказав директор з корпоративних зв'язків Efes Ukraine Валентин Бойницький.

Виробники сигарет впевнені, що різке підвищення податку може призвести до зростання обсягів нелегальної торгівлі. За словами Олександра Когута, ставки акцизного податку на тютюнову продукцію в Україні можуть бути підвищені до рівня, необхідного Директивою ЄС, протягом 13-15 років, якщо купівельна спроможність не буде знижуватися, а національна валюта буде стабільною. Він вважає допустимим щорічне зростання ставок акцизу на 13%. Про скорочення на третину виробництва міцного алкоголю в разі різкого підвищення акцизів до єврорівня говорить генеральний директор компанії "Баядера Груп" Сергій Величко. Всі виробники підакцизної продукції відзначили, що різке підвищення ставок не збільшить надходження до бюджету, створить передумови для зниження легального виробництва продукції, скорочення робочих місць і замовлень суміжних галузях (тара та упаковка, сільське господарство).