При відкритті любої фірми підприємець в першу чергу складає бізнесовий план. План бізнесу, як правило відрізняється один від одного, адже кожне приватне підприємство має свій профіль розвитку. Кожний такий основний документ різниться своєю формою, а також відповідним на то змістом, та структурою, а значить і своїми обсягами. Даний документ складають підприємці малого та середнього бізнесу в загальному, а можливо й для окремих відділів, або його стратегічних підрозділів, чи відповідний план технічних рішень. Цей важливий документ може мати відношення до створення нового підприємства, або при відповідній зміні виробництва, чи реорганізації підприємства, на діючій фірмі бізнес-план теж оновлюють. На вже діючому малому підприємстві даний документ використовують при подальшому його розвитку, або для забезпечення стабільного фінансування.

В основі своїй бізнес-план для малого підприємництва складають для загального користування, чи для окремо взятих підрозділів. Класифікація одного з основних документів бізнесових структур різна і структура його завжди залежить від виду того, чи іншого підприємства, та складової бізнесу в загальному, або складності завдань по реалізації самого проекту. Науково-дослідні бізнес-структури, де завжди подаються нові ідеї по виробництву нової продукції особливо важливе значення має, характер маркетингу і його дослідження. Тут потрібно визначити і зацікавленість потенційних покупців до відповідного товару, та їх фінансові спроможності, а також належну увагу приділити сервісному обслуговуванню. При науково - дослідній діяльності особлива увага зосереджується на можливий ризик, та враховується метод його усунення.

Бізнес-план в структурі своїй залежить від самого суб’єкта, якого він безпосередньо стосується, ним може бути банк, чи потенційний інвестор, або партнер по бізнесу. Насамперед зміст даного документу залежить від виду економічної діяльності тої, чи іншої приватної структури, та її розмірів і перспектив розвитку в подальшому. Належний вплив тут має характеристика продукції, обрана стратегія самого підприємства і цільовий ринок збуту, а також рівень можливої конкуренції. Бізнес план, як правило подається у спрощеному виді і його структура не регламентована, а тому тут можна використовувати буквально різні методи його побудови. В цьому документі потрібно дотримуватися внутрішньої логіки та систематизувати основні показники для підприємства, та логічно правильно визначити потрібну структуру компонентів. Зміст бізнесового плану складається у відповідному порядку. Спочатку подається резюме фірми, далі розділи по порядку і в першому з них подаються стисло дані про підприємство, та його продукцію. В другому розділі належні дослідження ринку, а третій - план маркетингу, далі ознайомлення з виробничим і організаційним планом. Потім подається оцінка можливих ризиків, та доводиться фінансовий план. Закінчується бізнес-план можливими додатками. Для належної допомоги малому та середньому бізнесу створено інтернет - проект Розумний.укр завдяки якому можна отримати допомогу по забезпеченні маркетингу, та проведення ефективної рекламної кампанії і всі послуги ведуться на повністю безоплатній основі - https://rozumnyiukr.com/