14 березня в історії України та Вінниччини

У 1923 році рада послів Антанти визнала Галичину частиною Польщі. Українцям на папері надавалися певні автономні права, проте на практиці цього ніхто не виконав. Суперечки між поляками та українцями про східну Польщу почалися ще з часів Першої світової. Проте міжнародна спільнота визнала Галичину – польською. До УРСР вона приєдналася тільки у 1945 році.

1939 року війська Угорщини вторглися на територію Карпатської України. Вважається, що згоду на це їм дам Адольф Гітлер. Отже, кілька днів загони «Карпатської Січі» стримували ворога, проте угорці оволоділи Ужгородом. Уряд Карпатської України виїхав з Ужгорода і угорців захопили територію Карпатської України.

У 2000 році у клубі "Відкрита сторінка" Вінницької обласної універсальної наукової бібліотеки імені Тімірязєва вперше відбувся літературний вечір з нагоди ювілею Ліни Костенко.

поетичний-вечір-Костенко-фото




2014 року Конституційний суд України визнав кримський референдум неконституційним.

Того ж дня біля кордонів України зібралося вже 80 тисяч вояків, ще півтори тисячі вояків зібралися у Придністров'ї.

Того ж дня росіяни звинувачують Олега Тягнибока за те, що він воював з ними у Чечні. Вже відкрита судова справа.


Торік Петро Порошенко дав наказ керівникам областей про те, що кожна область мусить долучитися до будівництва фортифікаційного укріплення на Сході України.

Того ж дня в зоні АТО продовжуються обстріли, проте порівняно було спокійно. Одного бійця було поранено.

В цей день народилися:

1821 року – композитор та піаніст Петро Селецький. Знайомий Т. Шевченка з 1843 року, 1845 р. разом мали працювати над оперою «Мазепа», але розійшлися в поглядах на історичні події, що й відбилося на їх дальших взаєминах: Селецький керував таємним наглядом за Шевченком під час перебування поета в Києві 1859 р. 1863 року один з організаторів Київського відділення Російського музичного товариства, його перший голова (впродовж 10 років).

1854 року – біолог та епідеміолог Володимир Високович, що народився у місті Гайсин Вінницької області. В зв'язку з російсько-турецькою війною (1877-1878) відряджений як військовий лікар на Кавказ. У 1878 році був відправлений до Харкова. Зробив низку відкриттів у сфері патологічної анатомії, бактеріології та епідеміології. Він одним із перших опрацював проблему фагоциту. Вважається основоположником харківської школи бактеріологів. Брав активну участь у боротьбі з епідеміями чуми.

1908 року – бандурист Олексій Чуприна. Багато виступав, зокрема, на могилі Т. Г. Шевченка у Каневі. У його репертуарі були дума «Про козака-бандуриста», пісні «Ой ходив чумак», «Ой ти, дівчино, зарученая», «Думи мої», «Ой три шляхи широкії», «Ой піду я лугом», «Плавай, плавай, лебедоньку» та інші. Виступав на Вересаєвих святах, грав на відкритті пам'ятника Тарасу Шевченку у Львові.

Олексій-Чуприна-фото


Фото: twitter.com/pan_zugzwang

1952 року – український дипломат Леонід Осаволюк, народився у селі Великий Митник Хмільницького району Вінницької області. Радник-посланник Посольства України в Російській Федерації. Глава делегації України на переговорах із Російською Федерацією щодо демаркації державного кордону між Україною і Російською Федерацією. У 2010 — Посол з особливих доручень Міністерства закордонних справ України, глава делегації України у Спільній українсько-російській демаркаційній комісії, з питань демаркації державного кордону. З 28 квітня 2011 року Представник України з питань договірно-правового оформлення державного кордону України.

1981 року – український шахіст, гросмейстер Сергій Федорчук. Народився у Вінниці. Його рейтинг станом на січень 2016 року —131-е місце у світі, 12-е в Україні. Ще у 1995 році Сергій Федорчук став переможцем юніорського чемпіонату Європи (до 14 років), який проходив в французькому місті Верден. Після того був неодноразовий чемпіоном та призером Європи та світу.