18 вінницьких абітурієнтів вигнали за списування на ЗНО

На високому рівні та без вагомих порушень – саме так, за даними громадського спостереження ГО «ОПОРА» пройшло на Вінниччині зовнішнє незалежне оцінювання.

За даними Вінницього регіонального центру оцінювання якості освіти, цьогоріч на Вінниччині участь у ЗНО взяло 12 тисяч абітурієнтів. З них 3 тисячі 700 випускників минулих років.

– Найпопулярнішими виявилися предмети українська мова та література, математика, історія України та біологія. Явка абітурієнтів на тестуваннях коливалася в межах 77 – 92 %. Найменше абітурієнтів не з’явилися на українську мову та літературу, а найбільше учнів проігнорувало тестування з всесвітньої історії, – повідомила начальник організаційно-методичного відділу ВРЦОЯО Олена Козаченко. За її словами, серед учасників ЗНО навіть була літня жінка, котрій уже більше 60-ти років.

Як розповіла координатор спостережень Громадянської мережі «ОПОРА» Олена Заверюха, в області спостереження за ходом ЗНО проводили 54 спостерігачі.

– У самій організації ЗНО грубих порушень спостерігачі не зафіксували. Що стосується абітурієнтів, то картина зовсім протилежна – мобільні телефони вони все ж намагалися пронести на пункт тестування, аби скористатися. Тому цього року було запроваджено нововведення – технологічну перерву. Під час такої перерви учасників тестування перевіряли металодетекторами на наявність заборонених технічних засобів. Неодноразово спостерігачі виявляли і паперові шпаргалки у вбиральнях, проте авторів шпаргалок знайти у такому випадку знайти не вдалося, – розповіла Олена Заверюха. – Прикра ситуація сталася під час тестування із учасником у 26-й школі – абітурієнт вирішив вийти у рекреаційну зону і взяв з собою сумку. Чергові кілька разів запитали його, чи немає у нього мобільного телефону – учень відповів, що немає. А в рекреаційній зоні металодетектором у цього абітурієнта було виявлено телефон.

Серед таких порушників протягом усієї кампанії ЗНО на Вінниччині було виявлено 18 абітурієнтів, з яких троє намагалися списати з паперових шпаргалок, решта 15 – мали при собі мобільні телефони. Коли ці порушення були виявлені, абітурієнту одразу ж наказували залишити пункт тестування, а результати його іспиту визнати недійсними. Перескласти іспит з цього предмету вони зможуть лише наступного року.

До слова, за правилами абітурієнт має обрати 4 предмети, з яких складатиме іспити. Однак у вищих навчальних закладах вимагають результати лише з трьох предметів – тобто якщо результати одного іспиту є недійсними, абітурієнт все ще має оцінки з трьох предметів і може претендувати на вступ до ВНЗ. Не пощастило абітурієнтам, котрі достроково припинили тестування із обов’язкових предметів – українська мова та література й історія України. Про вступ до вишів цьогоріч ці абітурієнти можуть забути.

Олег Левченко – регіональний координатор ГО «ОПОРА» у Вінницькій області – зауважив, що надалі спостереження будуть вестися і під час вступної кампанії до ВНЗ.

– Зовнішнє незалежне оцінювання – це найбільш ефективна освітня реформа на сьогодні – такий спосіб складання іспиту дає однакову можливість вступити до престижного ВНЗ на державну форму навчання абітурієнтам із сільської місцевості, – наголошує Олег Левченко. Він також відмітив, що цьогоріч в Україні, і на Вінниччині зокрема, не було зафіксовано випадків масового витоку інформації щодо результатів та змісту  ЗНО.

До слова, про значне зменшення порушень повідомив і міністр освіти і науки України Дмитро Табачник. Він зауважив, що у 9 регіональних центрах ситуація приблизно однакова – у кожному з них по два – три десятки грубих порушень, коли вилучалися підслуховуючи або зчитувальні пристрої. Всього в Україні цьогоріч 524 абітурієнти припинили ЗНО достроково через порушення.

Нагадаємо, що у середу, 3 липня, починає роботу апеляційна комісія Українського Центру оцінювання якості освіти, у якій можна оскаржувати анульовані результати ЗНО. Такого права не мають лише абітурієнти-порушники. Апеляцію можна подавати протягом трьох робочих днів.

Вступна кампанія розпочинається 1 липня.