Порошенко пропонує замінити “області” на “регіони”. Мова йде про саме слово, яким називають найбільші територіальні одиниці всередині країни. Тобто, замість Вінницької області - Вінницький регіон. Чи на часі такі зміни?
Вінничани не хочуть міняти область на регіон - принаймні, так показало опитування в групі ВК та на нашому сайті. Переважна більшість опитаних підтвердила, що їх влаштовує і попередня назва. Хоча багатьом припали до душі варіанти Вінницького воєводства, краю та … князівства. Хтось навіть жартома запропонував перейменувати Вінниччину на “Шоколадне королівство”.
Замість областей - регіониСуб’єктами адміністративно-територіального устрою, згідно з проектом змін до статті 133 Конституції, мають стати регіони, райони та громади. Вони замінять собою існуючі області, райони, міста та селища.І хоча детальних роз’яснень щодо змін адміністративно-територіального устрою поки що не маємо, але об’єднання областей та укрупнення регіонів наразі не передбачається. Вінницька область, як і інші області України, залишиться у тому ж складі. Тільки називатиметься відтепер, у разі прийняття депутатами, регіоном. Які проблеми у вінничан можуть виникнути у зв’язку з таким перейменуванням? Чи потрібно буде міняти записи у свідоцтві про народження чи паспорті? Та й державні структури повинні будуть змінити свої назви, замінити бланки документації. А на все це потрібні кошти. Чи доцільно проводити такі зміни саме зараз, коли у країні й так криза?
Замість обласних голів - представники президентаСуть змін, внесених президентом до Конституції України - скасування вертикальної гілки адміністративної влади. При цьому передбачається нова схема безпосереднього втручання в роботу органів місцевого самоуправління.Президент пропонує ліквідувати існуючі обласні та районні державні адміністрації, а їхні повноваження надати виконавчим комітетам місцевих рад. Нагадаємо, що наразі обласні та районні адміністрації представляють виконавчу владу на місцях.Не буде ОДА і РДА - не матимемо і голів обласних державних адміністрацій. Замість них у регіонах та районах будуть представники президента - “всевидяче око”. Хоча владу і планується передати громадам, але контроль за нею, як і раніше, буде верховний. Представники президента, наприклад, матимуть право призупиняти будь-які рішення органів місцевого самоуправління, якщо вони порушують діючі закони. Сьогодні голови обласних та районних адміністрацій такого права не мають.Президент хоче мати право достроково припиняти повноваження місцевих рад. І, звісно, призначати чи звільняти тих самих представників президента у регіонах.
До децентралізації готові?Коли вінничани дивляться політичні ток-шоу, де шановні пани говорять про децентралізацію і те, як гарно всім від неї стане жити, то мало хто собі уявляє, що воно насправді таке - та децентралізація. Багато запитують - і коли ж політики таке зроблять? Відповідь очевидна - коли ті, хто дивиться ток-шоу, підведеться з дивану і поцікавиться життям своєї вулиці, двору, мікрорайону. І постукає в двері до сусіда, запропонує об’єднатися для того, щоб навести, нарешті, лад. Хоча б у під’їзді.Смішно? Аж ніяк. Тому що, власне, це і передбачає децентралізація - центр готовий віддати громаді право вирішувати, як вона хоче жити. На що витрачати кошти місцевого бюджету: буде це будівництво нової школи, дитячого садка чи освітлення вулиці. А от чи готова до цього сама громада?
І
"З пасивною громадою децентралізації не зробиш"- Що стосується зміни назви Вінницької області на, скажімо, Вінницький регіон, то мене це не дуже бентежить. Припускаю, що наша область може об’єднатись із Хмельницькою та, наприклад, Житомирською областями, і все це буде називатися Подільський регіон. Якість нашого життя залежить не від того, живемо ми у області, регіоні чи воєводстві. А від того, з якими людьми ми намагаємося разом будувати майбутнє.Скільки часу ми вже б’ємося над цією децентралізацією! Адже громада сама повинна вирішувати, куди, на що і скільки коштів із місцевого бюджету витратити. А не намагатися втиснутися в ті фінансові рамки, які визначають десь там нагорі. Ніхто краще за саму громаду не знає, що їй потрібно в першу чергу - відремонтувати вулицю, обладнати фельдшерсько-акушерський пункт чи налагодти роботу сільського клубу.Сьогодні людям пропонують реальний шанс впливати на життя свого міста чи села і вирішувати важливі питання. І люди все одно “крутять носом” або вперто ігнорують таку можливість. Тому що активність громад у нас дуже і дуже низька.Так, після Майдану громада активізувалася: в кожному районі, як і у Вінниці, з’явилося безліч угрупувань та об’єднань, які намагаються “тримати на пульсі” кожну важливу подію у своєму місті. Але така діяльність деструктивна. Тому що безкінечні мітинги чи погрози ні до чого не призведуть.Інше питання децентралізації - як контролювати видані на місця кошти, щоб їх не розтринькували місцеві “царьки” - теж залежить від конструктивної активності громад. Якщо громада організується, то зможе контролювати діяльність кожного місцевого чиновника. Тоді й Закон про люстрацію буде не потрібний.