Завдання із забезпечення безпеки під час проведення позачергових виборів до Верховної Ради України, яке було поставлено Президентом України перед силовими відомствами, виконане.
Правоохоронці, спецслужби та Збройні Сили України провели велику підготовчу роботу, діяли на випередження. Тому кількість ексцесів, які становили загрозу безпеці громадян, у день голосування була мінімальною. У тих ситуаціях, де виникали проблеми, силовики діяли оперативно та фахово.
Зокрема, протягом останнього тижня СБУ виявила і знешкодила кілька диверсійних груп у Харкові, Одесі, Запоріжжі, Маріуполі. Потужне злочинне угруповання готувало вчинення терактів у столиці. Усіх членів угрупування затримано. Роботу з нейтралізації зловмисників розпочато з моменту оголошення позачергових парламентських виборів в Україні.
За дорученням Президента України Служба безпеки спільно з Державною службою спеціального зв’язку та захисту інформації України долучилася до забезпечення безперебійної роботи серверу ЦВК та забезпечила безперебійне функціонування інформаційних систем ЦВК. Сьогодні можна вже говорити про те, що з DDos-атаками служби справилися.
В зоні АТО вчора проголосували близько 10 тисяч військових.
Виборчий процес у Збройних Силах відбувся організовано, проблемних питань з голосування у пунктах постійної дислокації військ виявлено не було. У зоні проведення антитерористичної операції, а також на полігонах, у районах відновлення бойової готовності, особовий склад узяв участь у виборах шляхом зміни місця голосування без зміни виборчої адреси та голосував лише у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі.
Завдяки злагодженій роботі органів місцевої влади та сил АТО вибори на Донеччині та Луганщині відбулися без істотних проблем. Явка виборців у Донецькій області склала 32,4%, у Луганській – 32,87%. Окремі підрозділи сил АТО, які перебували на передовій або в інших небезпечних районах, проголосувати не змогли. Але переважна більшість воїнів змогла реалізувати своє право голосу.
Генеральний секретар Ради Європи Турбйорн Ягланд привітав дострокові парламентські вибори в Україні та зазначив, що вони були яскравим вираженням прагнень її народу до миру, демократії та єдності країни.
У спільній заяві посла США в Україні Джеффрі Пайєтта й посла США при ОБСЄ Деніела Беєра, оприлюдненій вчора, наголошується на тому, що атмосфера на тих десяти дільницях, які вони відвідали протягом кількох годин у Києві в неділю, була оптимістичною й позитивною. «Сьогодні ми мали честь спостерігати українську демократію в дії», - сказано в заяві.
Президент правозахисної організації Freedom House Девід Кремер вважає, що попри напружену обстановку парламентські вибори в Україні були демократичними та прозорими.
Міністр закордонних справ Німеччини Франк Вальтер Штайнмайєр надав позитивну оцінку парламентським виборам в Україні та охарактеризував їх такими, що сприятимуть реформам в нашій державі.
Глава МЗС Польщі Гжегож Схетина заявив, що вибори в Україні відбулися у демократичний і відкритий спосіб, легітимність та прозорість яких не викликає сумнівів.
Міністр закордонних справ Литви Лінас Лінкявічус констатував, що результати парламентських виборів засвідчили перемогу європейського вибору українського народу.
Крім того, Прем’єр-міністр Канади Стівен Харпер заявив, що парламентські вибори в Україні стали важливим кроком на шляху до зміцнення демократії в країні та наголосив, що Оттава й надалі підтримуватиме Київ у питаннях інтеграції з ЄС.
Міністр закордонних справ Австрії Себастіан Курц вважає, що дострокові парламентські вибори в Україні є сигналом для демократичного прогресу.
Ситуація в зоні АТО
У день виборів інтенсивність обстрілів терористами позицій українських військових була на такому ж рівні, як і в суботу. В цілому можна констатувати, що наприкінці тижня активність терористів знизилися, хоча вони продовжують порушувати режим припинення вогню в окремих районах.
Ситуація на блокпосту №32 у районі Сміле залишається непростою, але контрольованою. Учора було проведено рейд з деблокування блокпосту, під час якого було доставлено питну воду, боєприпаси та продукти харчування. Наші військові продовжують утримувати позиції.