У Тростянці дискутували, що отримають люди від об'єднання громад

Вчора, 11 серпня, у Тростянецькій районній раді відбувся семінар, під час якого обговорювали Перспективний план формування територіальних громад Вінниччини.

Питання децентралізації влади та створення об’єднаних громад сьогодні активно дискутується у суспільстві, на різних щаблях владних структур і у ЗМІ. Відповідна дискусійна платформа організована і в районах Вінниччини. На обговорення у вигляді круглих столів, семінарів запрошують сільських голів, депутатів місцевих рад, громадських активістів, медиків, освітян і експертів із питань самоврядування. У такому форматі зібралася аудиторія і в Тростянці. 

Бачення реформи та майбутні вигоди від неї тростянчанам представили перший заступник директора департаменту регіонального економічного розвитку Вінницької ОДА Володимир Репей, голова Вінницької обласної Асоціації органів місцевого самоврядування, депутат обласної ради Сергій Татусяк та голова Офісу реформОлег Левченко.

Володимир Репей поінформував присутніх про результати, які почала давати політика бюджетної децентралізації.

Переконаний, що сільські голови вже відчули цього року перші зрушення, які відбулись у бюджетній політиці. Перерозподілення податків і залишення частини з них на рівні міст та сіл призвело до перевиконання місцевих бюджетів у першому півріччі 2015 року, - зазначив В.Репей. 

У Тростянці дискутували, що отримають люди від об'єднання громад (фото) - фото 3
У Тростянці дискутували, що отримають люди від об'єднання громад (фото) - фото 4

Олег Левченко наголосив, що об'єднання громад - справа добровільна, але це потрібно робити обов'язково. Адже, якщо громади не зроблять це самі, то ймовірно, з 2017 року, згідно зі змінами до Конституції, за них це зроблять державні органи влади.

Сергій Татусяк у своєму виступі зазначив, що альтернативи об’єднанню громад немає. Це - робота на перспективу, кінцевим результатом якої має стати створення самодостатніх місцевих громад. Самоврядна й адміністративно-територіальна реформи в Україні назріли давно, і їх реалізація дасть можливість місцевим громадам самим успішно вирішувати більшість життєвих проблем.

Ми з вами зібралися тут, щоб зрозуміти, які переваги дає реформа місцевого самоврядування. А потім маємо йти з просвітницькою місією до людей, до кожного жителя села, щоб і люди зрозуміли: через створення об’єднаних потужних громад є можливість дійсно стати господарями на власній землі, - сказав голова обласної Асоціації органів місцевого самоврядування С.Татусяк.

На його переконання, офіційний Київ готовий сьогодні прислухатися до пропозицій, які надходять "знизу". Але потрібно наразі активніше пропонувати владі бачення реформи, щоб вона була найбільш вигідою саме громадам.

Зокрема, Асоціація місцевого самоврядування Вінниччини внесла уряду пропозицію використати світову практику і, крім бюджетного перерозподілу коштів, закласти окремо фінансові стимули для об’єднаних громад. Як приклад, голова Асоціації навів Естонію, де кожна громада з державного бюджету отримує відповідні суми для розвитку, виходячи із розподілу коштів на кожного місцевого жителя.

У ході розмови до спікерів у тростянчан було багато запитань. Наприклад, щодо самої реформи, щодо долі сільських шкіл і ФАПів, щодо повноважень сільських старост, щодо стану сільських доріг. Усі відповіді на ці питання лежать у площині реформи, яка обговорюється: у її результаті майбутня об'єднана громада сама зможе вирішувати названі питання, спрямовуючи наявні кошти на найбільш важливі напрями. 

Місцеві вибори, які відбудуться вже за кілька місяців, стануть своєрідним покажчиком того, наскільки громади розуміють самоврядну реформу і чи хочуть її впровадження взагалі.