• Головна
  • Найбільша синагога на Вінниччині «сховалася» в Іллінцях
09:19, 30 жовтня 2015 р.

Найбільша синагога на Вінниччині «сховалася» в Іллінцях

У самому звичайному, на перший погляд, районному центрі Іллінці насправді ховається велика історія цих місць. Тут знаходитися найбільша синагога у Вінницькій області, базувався полк декабристів і кілька разів бував відомий український козак: кошовий отаман Запорізької Січі Іван Сірко.

Перша письмова згадка про селище датується XVII століттям. Польський король Казимир IV 1448 року дарує його якомусь діячеві на прізвище Менк. В цей час місто проходив під кодовою назвою "Лінці".

В Іллінцях розташовувався штаб Вятського полку російських військ, яким у 1821-1825 роках командував Павло Пестель — керівник Південного товариства декабристів.

Що стосується єврейської історії селища, то вона досить типова для більшості міст і сіл Вінницької області. У 1910 році тут проживало 9279 євреїв, що становило 53 відсотки всього населення міста. Така тенденція приблизно спостерігалася до Другої Світової Війни. Під час німецької окупації був влаштований терор проти цього народу. У 1942 році в районі Іллінців діяв єврейський партизанський загін, яким керував Давид Мудрик. До літа 1943 року майже все єврейське населення Іллінців було знищено.

— Зараз синагога стоїть занедбана разом з іншими єврейськими закладами. Якщо б це все відродити, то наше місто стало б єврейським і туристичним центром, що сильно б покращило наше місто в цілому, — каже місцевий житель Петро Пельц.
illinci-5688b5e6b9408830bd4fed495e600cde1_Lillinci-4
Дістатися до Іллінців можна автобусом з центрального автовокзалу Вінниці.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...