• Главная
  • Американську систему хмарочосів використав Городецький у костелі на Вінниччині
10:29, 2 ноября 2015 г.

Американську систему хмарочосів використав Городецький у костелі на Вінниччині

Каплиця з криптою-усипальницею Потоцьких у Печері запроектована Владиславом Городецьким на території парку у маєтностях славетного роду Потоцьких. Нині це костел Андрія Боболі. Проект має цілу низку унікальних рішень, котрі стосуються застосування прогресивних на той час матеріалів та технологій.

Система Фальконьє замість вітражів

Автентичне віконне заповнення, яке, на превеликий жаль, сьогодні майже втрачено – система Falkonier. Завдяки місцевому мешканцю Печери, котрий 20 років зберігав удома залишки блоків Falkonier, дослідній експедиції реставраторів-архітекторів зі столиці та Вінниці вдалось отримати зразки для реставрації. Саме "прозора цеглина", винахід швейцарського архітектора Ґустава Фальконьє, привернула увагу новатора в усьому Владислава Городецького.

Американську систему хмарочосів використав Городецький у костелі на Вінниччині, фото-1

Склоблоки Фальконьє мали шестигранний ромбовидний вигляд прозорого, помаранчевого, фіолетового та червоного кольору. Денне світло заломлювалося через кольорове скло та створювало ефект наповнення простору кольором. Однак Городецький встановив ще прогресивнішу систему: Luksfer.
Американську систему хмарочосів використав Городецький у костелі на Вінниччині

– Luksfer система запатентована у Америці, вже тоді країні хоч ще невеликих, але хмарочосів, –розповідає архітектор Євгеній Совінський. – Вона була покликана приломити через скляні призми світло таким чином, аби освітити глибокі внутрішні простори перших поверхів та напівпідвалів. Система застосовувалась і в Петербурзі, і в Києві з подібною утилітарною метою. Але Городецький знайшов цьому винаходу своє застосування. Кольорове світло, котре утворювалось після проходження системи Falkonier, він вловив за допомогою прегородки системи Luksfer і утворив на склепінні хорів над органом ажурне преплетіння кольорових променів, що нагадують ажурність світла, яке і створює вікно "роза" у католицьких соборах епохи готики.

Кахляна підлога костелу Андрія Боболі

Підлоги костелу у притворі і основній частині оформлено килимом з метлахських плиток фірми Марувіл (Польща) та фабрики Бергінгейма (Харків).

Ідея комбінування кольорових плиток виникла після розкопок однієї грецької вілли, де було знайдено мозаїчне панно на підлозі. Широкого розповсюдження плитка набула вкінці ХІХ століття.

Поєднання у килимі плиток різних фірм дало можливість створити цікавий керамічний килим, що володіє унікальними властивостями міцності на краси.

Унікальний рецепт бетону від Городецького

Не випадковою є обізнаність Городецького у схожих рецептурах, адже він був співвласником київського цементного заводу "Фора".

У конструкціях костелу Андрія Боболі використано різні рецепти бетону, котрі розгадували під мікроскопом технологи інституту "УкрНДІпроектреставрація".

Американську систему хмарочосів використав Городецький у костелі на Вінниччині, фото-2

Начальник відділу регіональних досліджень Інституту Анатолій Ізотов розповів, що бетон Городецького у Печері на Вінниччині може містити до семи елементів.

– Бетон Городецького – це унікальна суміш пластифікатора власне цементу та комплексу наповнювачів та домішок, – розповідає столичний спеціаліст. – Склад великою мірою залежав від умов, в яких застосувався виріб. В жодному разі не можна збільшувати водоцементне відношення, а регулювати жорсткість розчину слід добавками-пластифікаторами.

Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
0,0
Оцените первым
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Объявления
live comments feed...