Як вінницький бізнес перевірятимуть по-новому

Верховна Рада України прийняла в першому читанні чотири проекти законів із пакету "державного нагляду", які змінюють порядок та перелік контролюючих органів, що здійснюють державний контроль суб’єктів підприємництва.

Про це пише у своєму блозі на сайті «Української правди» експерт з питань регуляторної політики Інституту суспільно-економічних досліджень (ІСЕД) Олеся Помаз.

Перший - законопроектом №2531а, який був внесений  Кабінетом міністрів.

Документом передбачається "відкрити" систему державного нагляду із можливістю вільного доступу через мережу інтернет до бази перевірок та їх результатів. Також контролюючі органи матимуть право повідомляти підприємців про перевірки електронною поштою.

Такий підхід, безумовно, вдосконалить відносини у сфері державного нагляду - через впровадження простих, зрозумілих в прозорих правил проведення перевірок.

Дуже важливим у цьому законопроекті є те, що застосовуватиметься єдиний підхід до адміністративних стягнень за порушення, що практично виключає корупційні дії з боку перевіряючих.

Документом також передбачається підвищити  відповідальність посадових осіб органів державного нагляду.

Другий - законопроект №2418а - зменшує кількість контролюючих органів, які не керувалися основними принципами державної політики у сфері державного нагляду, звужує повноваження і обмежує їх втручання в господарську діяльність.

Цей законопроект вимагає конкретизувати підстави для здійснення перевірок та встановлює чіткі строки їх проведення - 10 днів, а для малого підприємництва – 5 днів.

Для планових перевірок періодичність буде встановлюватися відповідно до ступеня ризику провадження діяльності (високий – раз на 2 роки, середній – раз на 3 роки, незначний – раз на 5 років).

Третій законопроект, за який проголосували народні обранці - № 3153.

Він передбачає, що позапланові перевірки відповідно до закону можуть проводитися за дозволом Кабміну, за бажанням підприємця, за рішенням суду та за дозволом Державної регуляторної служби.

Документом також запроваджується мораторій на здійснення планових перевірок до 30 червня 2016 року. Не буде це правило розповсюджуватися на планові заходи Державної ветеринарної та фітосанітарної служби в частині перевірки безпечності та якості харчових продуктів.

До зазначеного терміну уряд повинен затвердити Стратегію та програму реформування системи державного нагляду.

Норми закону також залишають чинними мораторій на перевірки суб’єктів господарювання з обсягом доходу до 20 млн гривень.

Такий підхід не нестиме адміністративного навантаження на малий бізнес та, що головне, поверне державі функцію контролю за якістю і безпечністю продукції та усіх видів робіт і послуг, а громадянам – гарантований Конституцією захист своїх прав у разі їх порушення.

Четвертий законопроект - № 2422а - передбачає внести зміни до деяких законів з техногенної та пожежної безпеки, захисту прав споживачів, санітарно-епідеміологічного нагляду, архітектурно-будівельного контролю аби встановити окремі норми щодо державного нагляду у цих сферах.

У разі прийняття у другому читанні доопрацьованих попередніх трьох проектів законів, які визначають основні принципи та функції у системі державного нагляду, особливого значення для реформування цієї сфери на рівні закону він не має.

Історія питання

Півтора роки тому уряд ухвалив рішення заборонити проведення перевірок протягом другого півріччя 2014 року. Отримавши схвальні відгуки на це рішення з боку бізнесу, Кабмін продовжив дію мораторію для всіх підприємств до 30 червня 2015 року.

В цей період перевірки здійснювались винятково за наявності урядового дозволу, за заявкою суб’єкта господарювання, згідно з рішенням суду або згідно вимог Кримінального процесуального кодексу України.

У той же час мораторій на перевірки було встановлено до кінця 2016 року, але для підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік.

За даними Державної регуляторної служби України, під час мораторію кількість планових перевірок скоротилася в 72 рази, а позапланових – у 2 рази в порівнянні з тим часом, коли мораторій не діяв (січень – червень 2014 року).

Наслідки дії мораторію

Водночас, за час дії такого мораторію українці стали свідками численних скандалів.

По-перше, це незаконне використання корисних копалин - нелегальний видобуток бурштину. По-друге, це масове отруєнням дітей у дитячих садочках. По-третє, це численні скарги громадян на неякісну харчову продукцію, незадовільний санітарний стан в закладах громадського харчування тощо.

Лише у 2014 році до Держспоживінспекції надійшла значна кількість скарг про порушення прав споживачів - 39,8%. Вони стосуються якості непродовольчих товарів, продуктів харчування та якості послуг, що надаються.

Більше того - у зв'язку з відсутністю контролю з боку держави за виробництвом харчових продуктів виник ризик обмеження експорту української продукції на ринки ЄС.

Тобто лібералізація державного контролю так само призводить до доволі складних наслідків, пов'язаних із здоров’ям людей, охороною навколишнього середовища тощо.

Тож, як бачимо, постійно триваючий мораторій на перевірки не завжди э дієвим засобом зменшення адміністративного навантаження, а навпаки він також може бути легальним механізмом порушення конституційних прав українців.

vindaily.info
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
43 просмотра в январе
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
19 января православная церковь отмечает великий двунадесятый праздник – Крещение Господне и Богоявление (Водокрещи). В народе праздник назвали Водокрещи. Название появилось из-за основных крещенских обрядов – водоосвящения, или водокрещения. К Крещению готовились еще накануне: мыли избы и тщательно выметали сор, в котором, по мнению наших предков, мог спрятаться чертенок. По поверью, утром перед водоосвящением в воде должны утонуть все чертенята. Вечером п...
Происшествия
17 января в Мурованокуриловецком районе пес покусал свою хозяйку. 77-летняя пострадавшая женщина в шоковом состоянии с множественными ранами туловища, переломами рук и ампутацией одной из верхних конечностей доставлена ​​в реанимацию.Несчастный случай произошел в селе Высшеольчедаев около 14.00.Домашняя собака во дворе собственного хозяйства покусала свою летнюю хозяйку. С тяжелыми травмами женщину обнаружил сын, когда вернулся домой и вызвал врачей. Сейча...
Общество
В декабря не региональном канале "UA: Винница" вышел сюжет про назначение главой Винницкой и Барской епархии архиепископа УПЦ Варсонофия. Уже в январе 2019 года автору материала был вынесен выговор, а шеф-редактор новостей был уволен по согласованию сторон - якобы из-за несоблюдения журналистских стандартов. Об этом сообщает "Детектор медиа".  Так, за сюжет о назначении нового митрополита УПЦ канал обвинили в однобокости освещения информации, а также в том...
Культура
18 января в Виннице продолжаются съемки популярной телепрограммы «Меняю жену». Около 15:30 автомобиль канала «1 + 1» припарковался неподалеку Башни. На площади Европейской находилась участница проекта и мужчина с букетом цветов. Впоследствии - подошла еще одна пара. Очевидно, сегодня в Виннице снимали финальную сцену программы. Подробностей и имен съемочная группа не разглашает.
Происшествия
В Виннице на улице Блока произошла аварий. Автомобили Daewoo Lanos и Geely столкнулись во время движения. На место происшествия прибыли патрульные полицейские и медики.Об этом сообщили в отделе коммуникаций ГУ ЧП Винницкой области.Предварительно, водитель Lanos, выезжая с парковки, не предоставил преимущества в движении Geely, направлявшийся в сторону Хмельницкого шоссе.За рулем автомобиля Geely, который перевернулся, находилась женщина. Она получила травм...
Криминал
Винницкий апелляционный суд арестовал имущество провайдера «ВинАстериск». Представителям компании было выдвинуто обвинение в нарушении закона об авторском праве, поскольку предприятие транслировало каналы «Медиа Группы Украина» без согласия правообладателей. Об этом сообщает пресс-служба суда. Согласно данным, «ВинАстериск» без согласия правообладателя в течение 2018 года распространял программы интернет-телевидения, в том числе «Футбол1» и «Футбол 2». Всл...
Культура
Разбирается в искусстве и древней истории. Потому живет в краеведческом музее. Как за ним ухаживают и как воспринимают посетители?  Смотрите в видеосюжете:
Общество
Сегодня, 18 января в Виннице рассказали о первом годе работы Ситуационного центра: "Большого брата", который следит за всем городом круглосуточно с помощью сотен "электронных глаз".Как рассказал и.о. начальника Муниципальной полиции Винницы Виталий Чигур, сегодня к работе Ситуационного центра присоединены около 600 камер, работающих как на улицах, так и внутри коммунальных учреждений: в частности в школах и "Прозрачных офисах". Особое внимание уделяется въ...
Общество
Младший сержант, наводчик-оператор боевой машины 72-й отдельной механизированной бригады Николай Семенюк погиб 14 января в районе поселка Гладосово Донецкой области от смертельных пулевых ранений, которые он получил во время обстрела наших позиций из крупнокалиберных пулеметов. Сегодня, 18 января, в поселке городского типа Браилов Жмеринского района Винницкой области состоялось прощание с Николаем Ивановичем Семенюком (позывной Саид), 1973 года рождения, у...