• Головна
  • Вінницького «Паганіні гітари» навчили грати цигани
10:08, 20 листопада 2015 р.

Вінницького «Паганіні гітари» навчили грати цигани

Вихідця з Погребище Марка Соколовського називають «Паганіні гітари». Він жив у ХІХ столітті. Захоплювався грою на гітарі. Але батьки не розуміли захоплення сина. Тому він подався у подорож з циганами. У них і навчився віртуозній грі на інструменті. Він чи не єдиний найвідоміший на Вінниччині гітарист.

Музикознавець Наталя Кушка зазначає, що гітара зазвичай була і залишається інструментом для домашнього виконання.

– У вінницькому краєзнавчому музеї представлені зразки 200-річних гітар. Є історичні відомості, що одна з картин серії "Гітарист" Василя Тропініна була створена на Поділлі — зауважила пані Наталя.
картина Гітарист Василя Тропініна фото
"Гітарист" Василя Тропініна

Сьогодні гітара — це наймасовіший музичний інструмент. На гітарі можна виконувати ліричну, веселу, сумну та запальну музику, саме тому вона стала такою популярною в будь-якій віковій категорії виконавців.

24-річний гітарист Дмитро Мазур грає на вулицях нашого міста в дуеті з дружиною Олександрою. З інструментом хлопець познайомився ще підлітком, але щодо гри має цікаву історію:
Дмитро Мазур фото
Фото зі сторінки Дмитра Мазура у соцмережі Вконтакті

– Багато моїх знайомих грали на гітарі, я теж вирішив спробувати. 5 років грав як правша, але пишу я лівою, тому перевчився і 2 роки вже граю по-іншому. Особливих відмінностей немає, але потрібно переставляти струни верх ногами – ділиться Дмитро.

Науковці доводять походження гітри від кіфари — давньогрецького струнного інструменту. Перші згадки датуються ІІ століттям нашої ери. В країнах Європи гітара стала популярною у середині ХVІ століття як розважальний інструмент, саме тому довгий час ставлення до виконавців було дещо зневажливим. Все ж, збережені картини доби бароко засвідчують неабияку приязнь до гітари у тогочасних вершків суспільства. Образ класичної гітари створений у XVIII ст. італійцем Мауро Джуліані, але деякі музикознавці зазначають прізвище іспанця Антоніо де Торреса. Завдяки розвитку технологій ХХ століття з'явилася електрична гітара, а найвідомішим виконавцем на цьому інструменті вважають Джимі Хендрікса з групи "Rolling Stone".

Ймовірно, що в Україні гітара стала популярним інструментом завдяки мандрівним циганам. Цей інструмент чи не єдиний, який може передати настрій та віртуозність традиційної циганської музики. У знайдених описах маєтків є свідчення, що пани теж захоплювалися грою на гітарі. Цікаво, що у складі українського народного ансамблю троїстих музик дуже рідко, але зустрічалися також гітаристи.

– На жаль, сьогодні такі традиційні колективи важко почути, адже гітара стала прерогативою рок-виконавців та популярних гуртів.
На гітарі можна виконувати різну музику: від фолку до року. Все ж, я люблю більше акустичний інструмент, адже вважаю його більш атмосферним. – зауважив гітарист Дмитро Мазур.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...