Вінницький діггер: “Лазили у ставку Гітлера, по Мурам, але у Вінниці нудно”

Діггери – це не шукачі скарбів. Під землю їх тягне пристрасть до досліджень. Дійсно, цікаво вивчати, фотографувати і наносити на карту маловивчені і покинуті підземелля Вінниці. Це зовсім інший світ - там свої закони і своє життя.

Журналіст 20хвилин знайшов спільноту діггерів у Вінниці. Вони розповіли, що їх тягне у підземелля, що потрібно для того, щоб стати діггером, та поділилися своїм сленгом.

Зустріч с діггерами. Без прізвищ та адрес бомбосховищ

Невелика група юнаків зустріла біля вінницького політеху. Всі в камуфляжі, із невеличкими рюкзаками.

- Доброго вечора. Якщо будете писати, то, будь-ласка, не вказуйте прізвища, – привітався юнак і представився Кротом. – У нас вже були колись проблеми через журналістів. Після виходу статі до одного із наших друзів звертались органи внутрішніх справ. І розмова була дуже неприємною.

Що за звір такий «діггер»?

Від англійської dig - копати. Тому, якщо розширити це поняття, то діггерами можна назвати усіх людей, які працюють під землею – археологи, шахтарі, та інші. Але юнаки з Вінниці не є ні тими, ні іншими. Вони – ентузіасти, які лізуть у підземелля на свій страх та ризик.

До речі, лазання у бункери, підземні ходи – це незаконно. Цілі бомбосховища на балансі у промислових підприємств. Тому перед виходом на «об’єкт», діггери видумують легенди, - що казати, якщо піймали «на гарячому». Але іноді навіть правдиві історії, про те «як ви тут опинились» не спрацьовують.

- Так, були проблеми із законом.  – розповідає хлопець із позивним Готей – Наприклад у Техаса (позивний дигера – авт.) стріляли.

- Але промазали! – каже Техас (сміється).

- А мені одного разу приснули у обличчя перцевим балончиком, - каже юнак, який представився Татарином – Все лице потім червоне було, і очі горіли вогнем.

Амуніція

Стати діггером – неважко. Як розповідали дослідники підземелля, потрібен мотузок, болторіз та сильне бажання.

- Багато хто напрошується полізти у підземелля, - розповідає Татарин. – Залазять, роблять фотографії, а потім кажуть, що було дуже круто. І більше не лізуть, а тільки в соцмережах діляться своїми селфі та хваляться, що вони «тру-діггери».

Ще одна незамінна річ, яка повинна бути – ліхтарик. А краще - декілька. Бували випадки, коли ліхтарик розряджався та екстремали знаходили дорогу на поверхню наосліп.

Економічна криза в країні вдарила і по дослідникам підземелля. Діггери жаліються, що раніше було достатньо 100-200 гривень, щоб купити добрий камуфляж, рюкзак, шкіряні берці, і ще залишилось би грошей на флягу. Сьогодні за таку ціну неможливо навіть «дубок» узяти (різновид камуфляжу – авт.).

Цікаві об’єкти у Вінниці

За розповіддю юнаків, сьогодні у Вінниці їм вже «нудно». Невивчених бомбосховищ вже не залишилось. І навіть підземними ходами із середньовічної Вінниці під Соборною вони встигли походити.

- Лазили у ставку Гітлера, пройшли майже всі підземелля, – каже Крот. – Через нудьгу лазимо по покинутих домівках, підвалах. В Вінниці вже робити нічого.

Усі відкриті бомбосховища у Вінниці запущені. Деякі затоплені, інші – розграбовані. Найкраще збереглися ті підземелля, які є на «балансі» у міських служб та приватних компаній.

- Взагалі-то укриття може бути просто під вашим будинком, а вам і в голову не прийде його там шукати,  - розповідає дослідник підземелля. - Вхід може бути замаскований під гараж або сарайчик, а повітрозабірники - під вікна підвалу. Шукати варто поруч з будинками повоєнної забудови, серед таких укриттів є відкриті, в яких зберігають консервацію та картоплю.

Під час розмови із діггерами відчувалось, що вони серйозно ставляться до свого захоплення. Їм шкода, що люди зруйнували майже всі відкриті бункери, які можна було б законсервувати, зробити із них музей.

- Ми не розуміємо, як так можна було робити, - каже Крот. – Розібрати на металобрухт справні механізми, красти та палити все те, що могло би принести користь. Особливо зараз, коли в Україні справжня війна. Як би нам дали контроль над бункерами, то наші хлопці безкоштовно підтримували б порядок. Але вже пізно. На відновлення бомбосховищ потрібно багато грошей, яких ні в кого немає.

Трофеї

Найкращими трофеями у бомбосховищах для діггерів є хімзахист, протигази, аптечка АІ-2, обладнання, лабораторний посуд, карти, схеми, сумки, датчики та інше. Чим краще збереглося, тим цінніше артефакт.

- Найкращим трофеєм для мене став ящик із пустими аптечками АІ-2, майже цілий ізолюючий протигаз, – розповідає Татарин. – До речі, у такому протигазі можна плавати під водою. Повітря надходить до людини у такому протигази не через фільтр, а завдяки спеціальному балону.

Екскурсія по вінницькому бомбосховищу         

Діггери вирішили показати бомбосховище біля дитячої обласної лікарні. Цей бункер відомий тим, що після виходу сюжету на телеканалі «ВІТА» до нього завітали мародери.

- Як тільки вийшов сюжет про бомбосховище, його почали грабувати, - говорив діггер із позивним Крот. - Розпиляли мотори, розібрали трансформатори, відкрутили крани та нагадили, де тільки могли. До цього воно було у нормальному стані, його можна було привести у порядок.

І з тих пір ця спільнота влаштовує так звані «екскурсії» у вінницьке підземелля тільки за умови повної анонімності.

Провідник підсвічує ліхтариком і допомагає визначити призначення приміщень. У центрі бункеру - велика зала, заввишки близько трьох метрів і площею близько 150 метрів. Тут прохолодно, але на вулиці ще холодніше. З центрального залу - входи в різні приміщення: туалети, операційна, кімната з коптеркою для електрика.

Заходимо в кімнату хімзахисту. За словами гіда, там вся підлога була встелена протигазами. Але тепер на місці ящиків лише гар по стінам та уламки скла.

- Це справа кавесів, - розповідає Готей. – Нажруться, накуряться, і в такому стані руйнують все, що  залишилось. Ось старі протигази спалили, не змогли обійти стороною.

Йдемо далі, наступна кімната - для обслуговування вентиляційних систем. Великі мотори розпиляні на місці. Крот пояснює, що це мисливці за кольоровими металами постаралися. Взагалі по всьому бункеру ситуація так ж сама – все що могли вкрасти, вже вкрали.

Сленг

Якщо опинитесь у суспільстві діггерів, то не дивуйтесь їх мові. Як у кожній справі, дослідники підземель так само мають вузькоспеціальні терміни.

Бомбарь – бомбосховище на мові дигерів. До речі, вони не полюбляють такі назви, як бункер, підземне укриття.

Дрон - жива одиниця техніки, буквально - "робот-розвідник". Недосвідчений дігер, використовуваний для дрібних доручень. Змушений часто ризикувати собою.

Піггер - від англ. Pig - свиня. Дослідник підземель-новачок. Не досяг у своїй діяльності будь-яких значних результатів, але оголошує себе професіоналом. Такі "діггери" намагаються давати інтерв'ю ЗМІ і робити які-небудь висновки про підземні споруди. Своїми діями дискредитують рух в цілому і ображають почуття справжніх професіоналів.

Кавес (дестроєри – від англ. руйнівники) – люди, які залазять у підземелля у п’яному або наркотичному стані та руйнують все навкруги.

Аборигени – містяни, які є завадою для дигерів. Зазвичай це крикливі бабусі та активні чоловіки, які відганяють дигерів від підземель.

Ракохід - невеликий тунель, що допускає пересування тільки повзком або пригнувшись.

vn.20minut.ua
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
247 просмотров в ноябре
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Культура
Белоусовский сельский совет Тульчинского района в 15-ом областном конкурсе развития территориальных общин победил сразу с двумя проектами: «Тепло и уют детям новой украинской школы» и «Создадим музей Костя Широцкого – сохраним культурное наследие Подолья». Сейчас речь об открывшемся в сельской школе музее. Его общая стоимость – 151 тысяча гривен. Облсовет выделил 35 тысяч. Тульчинский райсовет и сельсовет – по 10 тысяч. А почти 2/3 стоимости пожертвовали с...
Общество
20 ноября почитается память святого Федота - одного из мучеников, пострадавших за веру в Христа (всего их было около 30 человек). Федот вместе со своими единомышленниками открыто проповедовал христианство, несмотря на то, что язычники принуждали его отречься от своей веры. В результате Федот был арестован и казнен. 20 ноября крестьянки начинали прясть, но перед началом работы обязательно молились святому Федоту для того, чтобы попросить защиты и помощи, ве...
Общество
С 20 по 23 ноября по ул. Максима Шимко, от дома №4 до дома №24 будет временно перекрыто движение транспорта. На этом участке будут ремонтировать сети водоснабжения.В связи с этим, автобус №17 «Железнодорожный вокзал - Тяжилов (СТО)» будет курсировать в обоих направлениях по Немировскому шоссе и ул. Чехова.Маршрутка № 3А «1-й пер. Киевский - ул. Северная »также будет курсировать в обоих направлениях по Немировскому шоссе и ул. Чехова.Маршрутка №17Б «Барское...
Культура
В Виннице презентовали книгу "Позывной Бандерас". Мероприятие состоялось в стенах библиотеки им. Тимирязева. На презентацию пришел автор сценария одноименного отечественного боевика Артемий Кирсанов."Наш проект рассчитан на широкую аудиторию. Однако больше всего нам интересна молодежь. Именно она обычно выбирает какие фильмы будут идти в кинотеатрах и вообще служит лакмусовой бумажкой современного мира культуры", - отмечает Артемий.Подробнее смотрите в сюж...
Общество
В конце прошлой недели начались работы по установке нового модульного туалета на проспекте Космонавтов (2 очередь, напротив Прозрачный офис). Он будет иметь металлическую конструкцию с антикоррозийным покрытием, стены будут утеплены. В гардеробной предусмотрены удобства для людей с инвалидностью. На сегодня продолжаются подготовительные работы.Проспект Космонавтов стал для винничан тем местом, где можно с удовольствием проводить свободное время, гулять по...
Культура
Магистрант Винницкого национального технического университета Инна Каська одержала победу на чемпионате мира по визажу в Париже. Девушка участвовала в составе сборной команды Украины, сообщает пресс-центр НТБ.По словам Инны, к конкурсу OMC Hairworld она готовилась два года. Как модель должна была выглядеть безупречно, поэтому ставка делалась на спортзал и диету. Волнение придавало то, что в подобном конкурсе винничанка участвовала впервые. Условия по предл...
Происшествия
В субботу, 17 ноября в аварии, произошедшей в Ямпольском районе, погибла 34-летняя пассажирка автомобиля «ЗАЗ». Об этом сообщает ГУ ЧП в Винницкой области. По информации правоохранителей, за рулем легковушки был 30-летний житель с.Буша Ямпольского района. В какой-то момент он не справился с управлением автомобиля, слетела в кювет и перевернулась. Пассажирка легковушки погибла на месте происшествия. Водитель с многочисленными травмами госпитализирован в реа...
Общество
В Виннице жители города выступают против строительства торгового центра на полуострове Бригантина. С таким обращением в петиции обратилась винничанка Ева Коломиец. "На полуострове" Бригантина "планируется строительство трехэтажного торгового центра с парковкой. Местные жители категорически против еще одного, никому не нужного центра. Бригантина почти единственное место в нашем районе, в котором можно погулять с ребенком, подышать свежим воздухом, позанимат...
Общество
17 ноября в городе Фресно, расположенного в Калифорнии, попрощались с американским пилотом Сетом "Джетро" Нерингом, который погиб во время катастрофы военного самолета на Винниччине. Офицера встречали со всеми почестями.Подполковника встречали члены семьи и коллеги. Гроб доставили специальным бортом. «Джетро» был пилотом 194-й боевой эскадрильи Калифорнийского воздушной национальной гвардии.