Куди йдуть благодійні внески у лікарнях?

Благодійні внески у медичних закладах ‒ відпрацьована корупційна схема чи реальна допомога? Як повідомляє сайт VLASNO.INFO його кореспондентиспробували дізнатися: справді ці кошти добровільні (чи примусові), на що ідуть благодійні гроші людей та кому вигідна діяльність благодійних фондів у лікарнях.

У 2014 році «Інститут аналітики та адвокації» провів соціологічне дослідження, як вінничани сприймають медицину в місті. Було опитано 400 людей, 84% з яких вважають, що медицина у місті безкоштовна лише на словах. До благодійних фондів у лікарні сплачували кошти 77% вінничан. 86 % хотіли б, щоб інформація про те, на що пішли сплачені кошти була прозорою і доступною. І лише 21% мешканців Вінниці задоволені послугами у державних лікарнях.

Регіональний координатор проекту "Неформальні платежі у закладах охорони здоров'я" Тетяна Бордюженко розповідає, що найбільшою проблемою є те, що ні пацієнти, ні Департаменти охорони здоров'я не можуть дізнатися, чи доходять благодійні внески на потреби лікарні, чи потрапляють у чиюсь кишеню.

Не новина, що лікувальні заклади недофінансовують. Можливо, і тому вони змушені співпрацювати з благодійними фондами. Так, при зверненні до лікаря людям пропонують внести «добровільний» внесок у фонд. Вінничани розповідають, що під прикриттям так званих благодійних внесків працівники лікарень неодноразово вимагали з них гроші.

В мережі інтернет вінничани ледь не на випередки розповідають свої історії про вимагання в медичних закладах сплати так званих добровільно-примусових благодійних внесків.

Чи справді грошові внески в Вінницьких медзакладах добровільні, ми вирішили дізнатися, безпосередньо завітавши до Центру первинної медико-санітарної допомоги №2.

Ще на рецепшені за медичну карту я заплатила 6 гривень і за це мені дали квитанцію про благодійний внесок. За заяву лікуватися саме в цій лікарні з мене просили кошти 50, 20 або 10 гривень, але в мене було лише 4 гривні. Та врешті-решт, 4 гривні з мене не взяли, мабуть тут беруть лише фіксовані 10, 20 чи 50. Далі я пішла до свого дільничного лікаря, тут за гроші мені навіть не обмовилися. Наступного дня я здавала аналіз крові, де в мене також не просили благодійної пожертви. В кабінеті флюорографії мене ввічливо запитали чи можу я сплатити благодійні кошти також, в кардіології запитали про внесок на плівку.

Нещодавно редакція "Власно Інфо" відправляла запит на інформацію в Департамент охорони здоров'я та курортів Вінницької облдержадміністрації про діяльність благодійних фондів у закладах охорони здоров'я Вінницького обласного підпорядкування, на що отримали відповідь, що Департаментом видано наказ, що головні лікарі зобов'язанні контролювати рух благодійних внесків, а також облаштувати в доступному місці стенди для пацієнтів, щоб розміщувати інформацію про використання благодійних внесків.

Ми вирішили дізнатися, як виконується наказ Департаменту охорони здоров'я та курортів області, безпосередньо завітавши до лікувальних закладів. Головний лікар Вінницької обласної дитячої клінічної лікарні Василь Паненко розповідає, що лікарня активно співпрацює із благодійними організаціями, зокрема із найпопулярнішим у Вінниці ‒ обласним відділенням міжнародного фонду допомоги хворим з наслідками травм та захворювань.

Попри сумніви у прозорості роботи благодійних фондів, і директор Департаменту охорони здоров'я та курортів Вінницької ОДА, і головний лікар ВОДКЛ зізнаються, що без грошей з фонду лікарні, як то кажуть, просто "загнуться".

Скільки благодійних організацій функціонує у закладах охорони здоров'я Вінниці ми запитували і в Департаменті охорони здоров'я Вінницької міської ради, однак чіткої відповіді так і не отримали. А на запитання, хто контролює діяльність благодійних фондів та хто є кінцевими вигодоодержувачами благодійних внесків, отримали відповідь, що "благодійні організації самостійно визначають сфери, види, місце і бенефіціарів благодійної діяльності. Контроль відповідності діяльності та використання активів благодійної організації здійснює безпосередньо наглядова рада організації".

Ми вирішили завітати до відомого благодійного фонду у Вінниці, за адресою Театральна, 20. В інтернет-мережі про фонд, на жаль, інформації ніякої не знайшли. На запитання, чому фонд так важко знайти, його керівники кажуть, що до них нерідко приходять представники різних служб перевірок, а орендодавцям приміщення це не завжди подобається, тому кажуть, часто переїздять. Відразу показують нам корінці та квитанції, за якими ведуть фінансову звітність. Нас запевняють, що схема руху благодійних пожертв проста і прозора.

Ще один цікавий факт, який повідомили керівники благодійного фонду — деякі люди приходять до них і забирають свої благодійні пожертви назад. Мовляв, давали лікарям гроші, щоб ті надали якісні послуги, бо існує у нас такий чи то досвід, чи то стереотип, що без грошей на вас навіть і не глянуть. А тепер хочуть забрати свої кошти назад. Як фонд звітує за зібрані кошти, керівництво каже, що лише за касовими ордерами, інша звітність їм не потрібна.

За законодавством України із зібраних фондом пожертв на лікарні має повернутися 80% коштів, решту 20 фонд залишає на власні витрати. Однак, керівництво відділення міжнародного фонду з наслідками травм та захворювань запевняє, що на потреби фонду залишають лише 5-6% всі решта ідуть на допомогу бійцям, дитячим будинкам та іншим нужденним. Показують численні подяки за допомогу.

Загальна сума коштів за 2014 рік, що благодійний фонд передав у лікарні складає 13 846 108 гривень. Керівництво надає нам акти передачі коштів на окремі лікарні. Наприклад, в Дитячу обласну передали 1 743 454 гривень 66 копійок, в Центр первинної медико-санітарної допомоги №2 повернулося 181 327 гривень, в Центр матері і дитини ‒ 343 430 гривень. Ми вирішили перевірити чи співпадають суми звітів фонду та лікарень безпосередньо запитавши у головних лікарів. У Центрі первинної медико-санітарної допомоги №2 нам надали таку ж суму, що і в благодійному фонді. Та це і не дивно, адже в актах передачі благодійної допомоги стоять підписи і представника фонду і представника лікарні. Яку суму коштів зібрали лікарні і яка сума доходить до фонду, а згодом знову потрапляє в медзаклади наразі так і невідомо через непрозорість процедури благодійних внесків. Як повідомив головний лікар дитячої обласної лікарні, з фонду їм також надійшло 1 743 454 гривень 66 копійок.

На думку експертів, у випадку із збиранням благодійних коштів "по-вінницьки", на кожному етапі існує ризик корупційної схеми. А саме: найнижчий рівень ‒ медичний персонал лікарні, який у квитанції може прописати одну суму, а в корінці зовсім іншу, звичайно меншу. Головні лікарі, адже найчастіше саме їм зносять зібрані гроші. Менеджери благодійних фондів ‒ випадково можуть не донести певну кількість корінців та квитанцій або ж не внести їх у так званий касовий ордер. І найвищий рівень ‒ безпосередньо керівництво благодійної організацій, що везе гроші в банк, але також може не довести, адже сам процес практично ніхто не контролює.

За словами Тетяни Бордюженко, наразі між благодійними фондами та закладами охорони здоров'я потрібно підписати нові договори, які передбачають періодичне звітування перед громадськістю не лише лікарень, але й благодійних фондів. Однак, каже, керівництво, вже всім відомого обласного відділення міжнародного фонду допомоги хворим з наслідками травм та захворювань відмовляється від такого нововведення, а отже, - має що приховувати від пацієнтів.

Ми також запитали у керівництва благодійного фонду, чи не хотіли б вони запровадити систему онлайн-звітності, однак у відповідь отримали категоричне ні.

Тож, пацієнтам варто знати, що благодійні внески здійснюються виключно на добровільних засадах, а якщо з вас вимагають гроші ‒ звертайтеся до правоохоронних органів. Але й існує інша сторона медалі ‒ без благодійних коштів, які сьогодні жертвують українці наші лікарні мабуть би не вижили.

vlasno.info
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
93 просмотра в ноябре
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
Овцам, которых две недели держали в порту в Одесской области без еды и воды, волонтеры нашли новый приют. Где и в каких условиях будут жить животные – видели журналисты “Сегодня”. Теперь спасенные овцы будут жить в 15 километрах от Одессы, в ангарах на территории гостиничного комплекса. Ближайший месяц овцы будут находиться на карантине, а специалисты возьмут у животных анализы крови, чтобы убедиться, что они не инфицированы. Кроме того, на днях ветеринары...
Общество
В Виннице представили уникальную карту Украины, которую создавали более семи тысяч человек, вышивая "крестиком" более года. Каждый регион на выткан отдельным цветом, а в целом карта состоит из 600 тысяч элементов. В этом году произведение путешествует по городам страны, напоминая: Украина – едина и неделима. В настоящее время карта представлена в Виннице, после этого отправится в Хмельницкий, а хранить ее будут в музее Тернополя. "В основном подходили и вы...
Происшествия
Сегодня вечером группа молодых людей в масках совершила очередную атаку на зал игровых автоматов в Виннице.На этот раз атаке подверглось игорное заведение под вывеской "Национальная лотерея". Меньше чем за минуту зал игровых автоматов был разгромлен: разбиты вывески и окна, плазменные мониторы и сами игровые автоматы. Немногочисленные посетители не пострадали и быстро покинули игорное заведение, как только туда ворвались молодые люди в масках. Присутствую...
Происшествия
В Винницкой области легковой автомобиль ВАЗ, за рулем которого находился нетрезвый водитель, съехал в кювет. Пострадали мужчина и его пассажирка, сообщили в пресс-службе ГУНП области. ДТП произошло 12 ноября в Мурованокуриловецком районе. Как выяснилось, 49-летний водитель не справился с управлением автомобиля. В результате аварии водитель получил травму головы и перелом ребра. Также пострадала пассажир легковушки: 47-летнюю женщину с ушибами головы, грудн...
Общество
Бумага, при изготовлении которой ни одно дерево не пострадало, использует в своей деятельности одно из предприятий города. Переформатировать работу решили коллективно, когда подсчитали, сколько деревьев уничтожают, чтобы обеспечить свои потребности. И теперь печатают официальные документы только на бумаге вторичной переработки.Подробнее смотрите в сюжете:
Общество
Сегодня, 13 ноября, специалисты «Винницаводоканал» проводят ремонт на сети водопровода по адресам Гниванское шоссе, 3 и на улице Василия Порика. Вследствие этих работ водоснабжение лишен микрорайон «Академический», об этом сообщает пресс-служба предприятия «Винницаоблводоканал».Также известно, что с понижением температуры воздуха в Виннице наблюдается увеличение утечек.
Общество
В Винницкой области ожидается ухудшение погодных условий. Об этом сообщает Главное управление ГСЧС Украины в Винницкой области. "Днем 14 ноябрь и ночью 15 ноября во Житомирской, Винницкой, Киевской, Черниговской, Черкасской и Кировоградской областях выпадать снег с дождем (временное образование снежного покрова высотой 3-6 см), местами налипание мокрого снега, гололед, на дорогах гололедица." - говорится в сообщении.
Общество
По случаю 130-летия со дня рождения атамана Нестора Махно в Виннице прошел так называемый марш молодых анархистов. В акции приняли участие до 50 горожан. Колонну, которая прошлась по улице Соборной, составили активисты общественных организаций «Черный комитет» и «Автономное сопротивление». Они шли с транспарантами и фаерами. Своим основным лозунгом участники акции выбрали – «Під чорним прапором з вільною Україною в серці». Также они призывали не подчинятьс...
Общество
В этом году винничане несколько раз поднимали вопрос реконструкции и ремонта подземного перехода у рынка «Урожай». Поскольку подземка находится в долгосрочной аренде у частной фирмы, городские власти пояснили, что не могут выделить деньги на объект (это было бы коррупцией), при этом в мэрии рассматривается вариант «возвращения» наземного перехода через улицу Пирогова. Эту идею достаточно неоднозначно восприняли горожане. Новый «этап» дискуссии начался посл...