У Вінниці з’ясовували: «Чи готові роботодавці платити за здоров’я журналістів?»

7 грудня у Вінниці відбулося  засідання «круглого столу» на тему: «Чи готові роботодавці платити за здоров’я журналістів?». Ініціатором фахової дискусії виступила  Громадської організація «Фундація журналістів із інвалідністю та порушеннями опорно-рухового апарату «СПІНОЗА».

Вінницькі медійники разом із народними депутатами України, медиками, посадовцями та представниками страхових компаній у професійному колі обговорили проблеми і ризики, які виникають для журналістів у зв’язку зі змінами умов, в яких доводиться працювати журналістів. Зокрема, це стосується тривалої суспільно-політичної та економічної кризи, яку переживає країна, виникнення масових заворушень та військових конфліктів, а також погіршення фінансового та матеріального забезпечення редакційних колективів роботодавцями.

Як зазначила голова правління ГО «СПІНОЗА» Наталія Журбенко, за останні п’ять років соціальний захист та умови праці журналістів суттєво погіршились, а в професії з’явилися додаткові ризики. Ці зміни зачепили чималу професійну спільноту, адже, за даними Національної спілки журналістів України, у вітчизняних ЗМІ працюють понад 20 тисяч журналістів. Насправді їх більше, позаяк дана статистика не охоплює фрілансерів та численних працівників ЗМІ, вимушених погоджуватись на роботу без офіційного працевлаштування. І лише незначна частка медійників має належний соціальний захист, отримує від роботодавця гарантії захисту свого життя і здоров’я.

За словами заступника голови правління ГО «СПІНОЗА» Антоніни Мніх, на разі, ця проблема набула неабиякої актуальності, адже журналістам пропонується працювати і під час перманентних громадянський конфліктів, і на передовій у зоні зіткнення, що робить «лицарів пера» об’єктами нападу, які належно не розслідуються. За даними Інституту масової інформації, у світі лише 1 з 10 злочинів, скоєних проти журналістів, розслідується належним чином, а в Україні за 2015 рік передано до суду усього 8 справ, пов’язаних із ними. Тим часом під час Євромайдану в Україні постраждали більше 300 журналістів, а вже у січні жовтні 2015 року побиття зазнали 52. З початку АТО у полоні бойовиків побували 40 журналістів, у 2014 році там загинули репортерів і ще кілька – цьогоріч.

Окрім того, журналісти зазнають не тільки травм, а й специфічних хвороб, пов’язаних з професійною діяльністю. Найбільш поширені «журналістські хвороби» - порушення опорно-рухового апарату, що часто призводить до інвалідності. На цьому наголосили фахівці -Ірина Кисельова, заступник головного лікаря експертизи тимчасової непрацездатності, позаштатний спеціаліст Департаменту охорони здоров'я Вінницької міської ради та лікар-ортопед, керівник Центру кінезітерапії Андрій Карпович.

 Утім, ані компенсація з боку держави за професійні ризики, ані належна реабілітація через втрату працездатності, яку б мали гарантувати роботодавці, належним чином у чинному законодавстві не передбачена.

З  відсутністю дієвих законодавчих механізмів захищеності саме журналістської спільноти погоджується і народний депутат України Сергій Кудлаєнко.

- На питання, чи полегшують законодавці життя журналістів на превеликий жаль мушу констатувати: ні. Я ваш партнер і готовий допомагати, якщо ми напрацюємо спільно конкретні пропозиції щодо відповідних законів. Але ми повинні розуміти, що відповідальність має бути як на центральному рівні, що передбачає закон, так і з боку ваших керівників, які повинні відповідати за своїх працівників, - зазначив нардеп.

Одним зі способів поліпшити становище журналістів могло б стати законодавчо передбачене обов’язкове страхування життя і здоров’я журналістів їх роботодавцями. Наразі ж ситуацію могла б змінити співпраця редакцій з місцевими страховиками.

Зокрема, ПАТ «Страхова компанія «МІСТО», з ініціативи ГО «СПІНОЗА», розробила для вінницьких медійників, незалежно від місця їх роботи і способу працевлаштування, інноваційний продукт «Журналіст Вінниччини». Як повідомив заступник Голови Правління  компанії Юрій Краківський, за невисокі страхові внески, зроблені журналістом особисто, або ж редакцією, працівники ЗМІ отримують адаптований під особливості професії пакет послуг. Більш того, страховики готові попрацювати разом із журналістами над удосконаленням нового, призначеного для них продукту.

Таке страхування незабаром може стати украй актуальними і для журналістів, які працюють в комунальних ЗМІ, особливо,  районних газетах. За словами голови Вінницької обласної організації НСЖУ Василя Паламарчука, вже нині призупинена дія низки положень закону про державну підтримку ЗМІ, а найближчим часом на «районки»  чекає роздержавлення. Пан Паламарчук вважає, що принаймні половина з них закриється, решта ж працюватиме вже у статусі приватних структур. І є висока ймовірність, що рівень соціальної захищеності працівників, притаманний комунальним виданням, зійде нанівець.

Чи ж є вихід і приклади ефективного соціального захисту журналістів, особливо фріланесерів та тих, хто працює у статусі приватних підприємців? Принаймні, вони можуть скористатися перевагами, які надає в разі настання тимчасової втрати працездатності Фонд соціального страхування, - вже звичними нам лікарняними. Задля цього варто вдатися до добровільної сплати відповідних відрахувань, як це зробила очільниця «Вінницького прес-клубу» Наталя Болховська. Наразі це єдиний приклад, коли журналіст Вінниччини в такий спосіб свідомо подбав про нівелювання  ризиків і скористався можливостями, які надає задля цього держава.

Отож, вінницьким медійникам, особливо з огляду на набуття чинності нового Трудового Кодексу, який, за оцінками незалежних профспілкових експертів, звужує соцзахист працівників, варто більш активно дбати про захист своїх інтересів.

Наразі ж учасники «круглого столу» розробили «канву» звернення до народних обранців від регіону з побажаннями стосовно покращення умов праці журналістів, а саме, в питанні захисту їх життя і здоров’я, та підвищення відповідальності роботодавців за мінімізацію ризиків у їх професійній діяльності. Доповнити його своїми законодавчими ініціативами можуть усі журналісти Вінниччини, передавши їх до ГО «СПІНОЗА»:

телефоном (096) 565 35-31, на е-mail: [email protected]

повідомленням у мережі Facebook https://www.facebook.com/natalia.zhurbenko

(контактна особа: Наталія Журбенко)

Про організацію: Громадська організація «Фундація журналістів із інвалідністю та порушеннями опорно-рухового апарату «СПІНОЗА» зареєстрована 2 листопада 2015 року. Метою організації є: здійснення та захист прав і свобод, задоволення законних соціальних, економічних та інших спільних інтересів молодих журналістів, фрілансерів, а також дорослих з інвалідністю і тих, хто має порушення функцій опорно-рухового апарату шляхом створення для них умов повноцінної самореалізації, що буде сприяти підвищенню рівня соціальної адаптованості цих категорій молоді та дорослих у суспільстві, їх оздоровленню та, як наслідок, творчому довголіттю.

vinnitsaok.com.ua
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Происшествия
В городе Казатин, после обеда в школьной столовой, на больничных койках сначала оказались 15 учеников. Детям стало плохо после того, как съели кашу и куриную отбивную. Во всех отравленных одинаковые симптомы - тошнота, высокая температура и головная боль. Врачи предварительно поставили диагноз - сальмонеллез. Подробнее смотрите в сюжете ТСН:
Общество
17 сентября в жилых районах Винницы будет наблюдаться отключения водоснабжения и снижения давления воды. В этот период будут проводить аварийно-ремонтные работы на ул. Богуна, 260.Об этом сообщили в коммунальном предприятии "Винницаоблводоканал".17 сентября с 09:00 до 22:00 отключат водоснабжение на улице Заречная (весь частный сектор).Также будет наблюдаться понижение давления и временное отсутствие водоснабжения на верхних улицах / этажах:Жилой район "Сл...
Культура
Во Дворце «Украина» состоялся финал конкурса красоты «Мисс Украина 2019». Победительницей стала участница под номером 15 - Маргарита Паша. Ее выбрали из двадцати четырех самых красивых девушек со всех регионов страны.Приз зрительских симпатий достался киевлянке Анастасии Никитюк. Титул «Вице-мисс Украина» - одесситке Валерии Кучеренко. «Miss International 2019» получила Виктория Киосе, «Miss Earth 2019» стала Диана Шабас.Винницу на конкурсе представляли дв...
Общество
В Виннице завершили реконструкцию улицы Замостянской. Работы были завершены ко Дню города. Напомним, что работы по реконструкции данной улицы начали проводить еще с весны текущего года. За это время здесь были обновлены трамвайные пути длиной 1,5 км и опоры контактной сети. С сегодняшнего дня заработали три новых трамвайных остановки устроены на проезжей части, но ими пользуются лишь единицы.  Также были проведены работы по устройству стоянок и трех трамва...
Происшествия
Калиновский районный совет сообщает, что с сегодняшнего дня, 16 сентября, на территории военной части А1119 восстанавливают плановую утилизацию боеприпасов, не подлежащих транспортировке. Подрывы будут проходить в будние дни с 12 до 15 часов. Председатель районного совета Василий Полищук призывает людей сохранять спокойствие и не распространять недостоверную информацию среди населения.
Общество
Чтобы разнообразить традиционный День здоровья, десятиклассники винницкой школы №3 вместе с родителями подготовили к празднику гамбургер-великан. Они собрали это блюдо вместе, а потом дружно съели его на природе. Хотя гамбургер не взвешивали, но по весу ингредиентов, 33-сантиметровый «бутерброд» потянет на пять килограммов. Фото Ирины Корж По словам Ирины Корж, матери десятиклассника Артема, традиция праздновать День здоровья на природе в школе существует...
Происшествия
В Гайсине из-за пожара на сахарном заводе «Заря Подолья» эвакуировали людей. Существует угроза разрушения бункера, где произошло возгорание. Около сотни домов остались без газоснабжения. Ограничено движение транспорта по улице Заводской.Об этом сообщает пресс-служба ГУ ГСЧС Винницкой области.«13 сентября в 15:03 в Службу спасения поступило сообщение о пожаре на территории одного из предприятий Гайсин. Спасатели выяснили, что загорелось техническое оборудов...
Криминал
План «Перехват» помог сотрудникам Барской полиции оперативно задержать 18-летнего парня, который угнал автомобиль у 72-летнего местного жителя. Зачем ему понадобился «ВАЗ-2106» пенсионера, молодой человек так и не смог пояснить. Как сообщают в отделе коммуникаций ГУНП в Винницкой области, в местной полиции пенсионер пояснил, что его старенький «Жигуль» выкрали из гаража. Поскольку кража произошла относительно недавно, ориентировки на автомобиль были переда...
Криминал
Депутату Винницкого областного совета и его сообщникам сообщено о подозрении в хищении бюджетных средств. Об этом сообщает пресс-служба прокуратуры Винницкой области. По результатам проведенных следственных действий установлено, что предприниматель, депутат Винницкого областного совета, по предварительному сговору с начальниками отделов образования некоторых РГА поставлял в школы оборудования и программное обеспечение, которое не соответствует требованиям...
Новости по теме
17 сентября в нескольких районах Винницы понизится давление водоснабжения. Перечень
В Виннице завершили реконструкцию Замостянской: как сейчас выглядит улица после проведения строительных работ (фото)
Винницкие школьники приготовили гигантский гамбургер (фото)
Вышла книга о загадочной Виннице (фото)
В Виннице 200 байкеров создали мотоколонну в форме флага Украины (видео)
Винничанин сделал предложение своей девушке во время концерта ко Дню города (фото)
ТОП-5 винницких домов-должников за “коммуналку”
В Виннице создали самый милый фестиваль, чтобы спасти бездомных животных (фото)
У седой Винницы есть будущее: Как город над Бугом отгулял 656-й День рождения (ФОТОРЕПОРТАЖ)
В Виннице вместо бывшего военного госпиталя построят жилой массив (ФОТОРЕПОРТАЖ)