Анатолій Олійник: «Маємо торувати шлях перемовин, щоб уникнути конфронтацій»

Новий голова Вінницької обласної Ради Анатолій Олійник змінив на посаді «рухівця» Сергія Свитка. Висунутий найбільшою за чисельністю в облРаді фракцією – БПП «Солідарність», - Анатолій Дмитрович  був обраний більшістю безальтернативно. Інших кандидатур жодна депутатська фракція чи група не запропонували. Але, незважаючи на 62 із 84-х отриманих голосів на підтримку, опоненти Олійника продовжують «політичний театр незгоди» вже другу сесію поспіль, демонстративно блокуючи прийняття рішень і погоджуючись голосувати лише після «перерв і додаткових консультацій». Звісно, що домовитись голові із партійним «різносолом» в облРаді, а сьоме скликання зібрало в одній залі 8 політсил, буде непросто. Як шукатиме компроміси екс-очільник виконавчої влади області на посаді представницькій? Про це – в інтерв’ю Укрінформу.    

- Анатолію Дмитровичу, Вас обрали переважною більшістю голосів депутатів облРади під одночасні крики «Ганьба!» від групи представників вінницької громади, які прийшли на першу сесію... Як Ви особисто сприймаєте своє обрання?

 -Вважаю, що ця ситуація – прояв демократії у класичному її вигляді. Звісно, було б добре, якщо ще одна кандидатура альтернативно була висунута іншою політсилою. Якби мій конкурент набрав більше голосів, я б спокійно й далі виконував обов’язки депутата. Але моя кандидатура виявилась єдиною… Щодо криків «Ганьба!» з балкону – це, на мою думку, теж прояв демократії. Це - люди, зі своїми переконаннями і думками. Тож не дивно, що емоції вирували. Подібні ситуації трапляються і у Парламентах країн Європи – ми це спостерігаємо з новин. Полеміка, іноді жорстка, - норма для демократичних країн. Раніше ми жили у країні, де всі марширували і був загальний «одобрямс». Звичку до стереотипів слід змінювати. Звісно, незабаром на сесії розглядатимуться складніші питання – бюджету, децентралізації… Як керівник депутатського корпусу я маю десь йти попереду у роз’яснювальній роботі. Депутатський склад по всій області оновився на 85%. І багато організаційних питань не просто буде вирішувати. Але вінничани зробили свій вибір щодо своїх представників у владі. І це, повірте, кращий шлях, ніж шлях тоталітаризму, нав’язування.   

- В обласну Раду зайшло аж вісім політичних сил – вперше таке широке представництво. Які вже тактичні кроки по формуванню більшості Ви зробили і які плани маєте надалі?

- Для мене фундаментальна позиція - верховенство права. Все, що відбувається в облРаді, має відповідати «букві Закону». Робота має бути публічна, принципи – демократичні. Як щодо депутатів, так і для представників громадськості. Працюватиму прозоро, щоб виборець знав про прийняті рішення і про діяльність представницького органу влади. Щодо тактичних кроків – їх Ви могли спостерігати у процесі підготовки до сесії: всі проекти рішень проходять попереднє обговорення. І під час сесії я неодноразово оголошував перерву для проведення консультацій. Такі підходи будуть присутні і надалі – опиратимусь на колективну думку, погоджувальні ради, працюватиму із кожною фракцією окремо, із їх головами. Будемо випрацьовувати спільні шляхи. І якщо сесія відбулась більш-менш спокійно, це говорить про колосальну попередньо проведену роботу. Маємо торувати шлях перемовин, щоб уникнути конфронтацій.

- На 100% підтримку яких політсил можете розраховувати, хто Ваші союзники, окрім 27 голосів «Солідарності»?

- В рамках проведення консультацій на погоджувальній раді поки що тільки одна політсила заявила, що, враховуючи свою відповідальність за позицію своїх виборців, вони йдуть у конструктивну опозицію. Вони відверто сказали, що критикуватимуть нас, що не голосуватимуть за питання, які вважають неприйнятними для своїх виборців. Це – «Опозиційний блок». Я нормально сприймаю таку позицію. Не вороги українці – українцям. Опозиція – це люди, які матимуть іншу точку зору, в якій можна почути багато корисного. Навіть під час проведення сесії, депутати з «Опозиційного блоку» надали низку конструктивних пропозицій. Інші політичні фракції діятимуть відповідно до своїх статутів і певен, що окремі суб’єкти – депутати, не збиватимуть з курсу фракції. В історії Вінниччини вперше демократичні сили мають більшість в представницькому органі. Я переконаний оптиміст, що ця більшість буде не ситуативною, а прийматиме рішення, потрібні жителям нашої області.  

- Людмила Щербаківська була Вашим заступником неповних три місяці (25 квітня - 21 липня 2015 року), коли Ви очолювали Вінницьку обласну державну адміністрацію. Такий недовгий термін перебування на посаді пов’язували із наявним конфліктом між вами. Чи зможете зараз співпрацювати у тандемі, адже лідерку вінницької «Батьківщини» обрали Вашим першим заступником?

- Хотів би підкреслити – нічого особистого в наших стосунках не було! Я ніколи в житті не звертаю увагу на політичні погляди підлеглих, їх релігійні вподобання, колір очей чи волосся. Для мене основне, щоб та ділянка роботи, яка закріплена за фахівцем, була виконана з максимальною віддачею. Тож все, що стосується Людмили Михайлівни - в неї є серйозний досвід політичної діяльності, зокрема, роботи в опозиції до попередньої влади через депутатську діяльність, і, певен, у неї є своє бачення з того, що потрібно змінювати. Що стосується раціоналізму, якості і ефективності результату її роботи – покаже життя. А у конструктивності нашої співпраці я не маю сумнівів. 

- І «Батьківщина», і «Самопоміч», і «Радикальна партія Ляшка», і «Свобода», і «УКРОП» йшли до виборців із гаслами змінити їх життя на краще, критикуючи сьогоднішню владу. Вас висунули від найбільшої фракції у «вінницькому парламенті» - БПП «Солідарність». Якщо три вищезгадані партії Вас підтримали при обранні, представники «Свободи» відмовились від посади заступника, а «Укропу» взагалі не з’явились на голосування всією фракцією. Як Ви плануєте із ними співпрацювати?

- Якщо порахувати всі фракції політпартій і застосувати просту математику – у Вінницькій облРаді є конструктивна більшість, яка готова брати відповідальність, приймати рішення і нести за них відповідальність. Все, що стосується окремої позиції окремих фракцій, наприклад, «Свободи», «Опозиційного блоку» чи «Укропу» - це позиції їх, як представників тих партій, які ще роблять деякі свої заяви, що десь вписуються в їхню філософію політичної діяльності, їхні лозунги та статути. Тому я до цього ставлюсь нормально. І позиція «Свободи» - це позиція націонал-патріотичної партії, яка має прихильників у нашому суспільстві. І їх електорат, відповідно, очікує від них саме такої поведінки.

- 80% складу облРади оновилось. У Вас ще не було нагоди оцінити їх потенціал. Чи буде ця рада дієвою, чи  щоразу на сесії будуть демонструвати «політичний театр»?

- Запевняю, що більшість зможе працювати, незважаючи на можливі «театральні акції». Ми зараз все повинні зробити, щоб запустити і протестувати електронну систему голосування, бо наразі голосуємо «руками». Над цим працюємо. І ні в кого не виникає сумнівів, що конструктивно працюватимемо і надалі. Навіть якщо проходитимуть якісь акції, вони стимулюватимуть нас до реалізму, до того, що слід рахуватись і з думкою меншості.

Що означає публічний поцілунок із Вашою першою заступницею Людмилою Щербаківською, після її обрання? Чи стане це прологом співпраці двох найпотужніших фракцій в облраді – БПП «Солідарність» та ВО «Батьківщина»?

- Я – чоловік. Жінка обрана на посаду першого заступника. По-людськи привітав, щоб це було насправді щиро… А щодо співпраці – ми зараз бачимо по результатам голосування, що і у фракції є розбіжності у думках. Звісно, якщо б до нас приєдналась «Батьківщина», ми мали б одностайну більшість в обласній Раді. Проте, я особисто не ставлю такої мети. Основні функціональні обов’язки голови облРади – об’єднати депутатський корпус для того, щоб вона результативно працювала.

- «Ми ще й досі перебуваємо у стані революції» - це Ваша фраза півтора роки тому. Як Ви оцінюєте нинішній стан?

- Революція – це не одноденний, не разовий факт. Революція – це все наше життя. Бувають знакові події, які дають відлік процесу змін. За фахом я історик і стверджую, що як одноактну подію – революцію ми не маємо розглядати. Сьогодні, і завтра, і післязавтра ми ще будемо у цьому процесі, бо все, що потрібно змінити, не можна змінити за одну ніч. Це початок змін, які суспільство згодом проходить шляхом зміни законодавства, реформ. Тому, я думаю, що ще певний період ми маємо прожити у «час змін», яких потребує наше суспільство і про які ми мріємо. 

- Ваш прогноз весняних подій в країні щодо політичної ситуації і чи матимуть вони вплив на область?

- Прогнози – справа невдячна. Не буду їх робити. Певен, що та депутатська група вінничан, які приїхали з Верховної Ради України підтримати мене на сесії, - досить потужно працює і нам допомагатиме. Оскільки ми представницька влада – співпрацюватимемо із любим Урядом, відтак, більше це стосується виконавчої гілки влади. Впевнений, що працюватимемо синхронно на розбудову Вінниччини і на інтереси її мешканців.

До ради прийшло багато нових депутатів, які ні слухом, ні духом не знають про децентралізацію, об'єднання громад та Перспективний план. Але саме цим депутатам потрібно буде приймати рішення про схвалення оновленого варіанту Перспективного плану, попередню редакцію якого було "забраковано" КМУ та відправлено на доопрацювання. Звісно, що відсутність у депутатів знань цієї теми призведе до чергових непорозумінь та порушень методики формування громад. Тому є гостра необхідність проведення навчання для депутатів. Чи планується проведення таких заходів, і, якщо так, чи буде залучено представників громадських організацій, які мають значний експертний потенціал?

- Обов’язково будемо навчатись, дискутувати, обмінюватись думками, застерігати один одного від невиважених кроків і перетворення процесу децентралізації на «компанєйщину», яка руйнуватиме державний устрій. Після прийняття бюджету, у грудні плануємо розпочати такі навчання. Долучатимемо до їх проведення громадських активістів – голову регіонального Комітету виборців України Владислава Теленя, екс-очільника Офісу реформ на Вінниччині Олега Левченко, інших експертів, які знаються на цій справі. У нас є дуже потужний партнер – Асоціація органів місцевого самоврядування – це ті люди, які безпосередньо займаються цією роботою. Єдине, що слід покращити роботу цього органу і ми про це говоритимемо найближчим часом… Що головне у процесі децентралізації? Щоб послуга прийшла до людини. Так, як це зробили у Польщі і зараз роблять у Румунії. Найбільше людей лякає, як вони дістануться до іншого села, щоб взяти довідку. Але чи доцільно утримувати у невеличкому селі, де проживає до 200 чоловік сільську раду зі штатом 8-10 осіб для того, щоб вирішувати ці питання? Економічно вигідніше залишити одного посадовця, підключити високошвидкісний інтернет до комп’ютера і ці довідки відправляти в електронному вигляді за місцем витребування. Медичні, освітні послуги, все, що стосується людей із інвалідністю – всі послуги мають бути максимально наближені і якісні. Влада має забезпечити транспортом, організувати надання послуг. Цей шлях вже пройшли інші країни – орієнтуватимемось на їх досвід.  

Довідка. 56-річний Анатолій Олійник до обрання очолював Вінницький обласний центр зайнятості. Із березня 2014 по березень 2015 був головою Вінницької ОДА.

До нової облради 7-го скликання зайшли 8 політичних партій. Найбільше голосів вінничани віддали за БПП "Солідарність" - 29,09%. Це дало змогу партії отримати в облраді 27 мандатів. На другому місці - ВО "Батьківщина" з 18,52%, що гарантувало депутатство 17 висуванцям партії. А набрані 10,16% голосів виборців дозволяє мати в облраді своїх 9 депутатів Радикальній партії Олега Ляшка. Партія "Самопоміч" провела до органу обласної представницької влади 7 депутатів за рахунок набраних 7,47%. По шість депутатів у Вінницькій облраді мають партії "Свобода" - 6,85%, "Аграрна партія" - 6,67%, "Опозиційний блок" - 6,19% та "Укроп" - 5,90%.

vinnitsaok.com.ua
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
4 просмотра в декабре
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Культура
15 декабря состоялась премьера нового клипа винницкой инди-группы "Женя и Катя". Музыканты обнародовали видео-работу на песню "Теплый дождь".Романтический клип стал 4 профессиональным видео в активе коллектива. Ранее выходили сюжеты на композиции "Усталый город", "Самолеты" и "Целый мир". Коллектив активно гастролирует с 2016 года. Принимали участие в проекте Х-Фактор. Постоянные участники различных музыкальных фестивалей в Украине.
Общество
Перед новогодними праздниками у нас возникает много вопросов по поводу подготовки. Что надеть? Где отпраздновать? Где купить подарки родным? Есть те, кто уже заранее подготовился и купил все что нужно, ну и есть те, кто впопыхах  31 декабря будет бегать по магазинам. Сайт 0432.ua совместно с нашими партнерами подготовил статью, с помощью которой Вы сможете найти ответы на все свои вопросы. И так первый пункт в нашем проводнике к новогодним праздникам это:...
Происшествия
16 декабря на линию «102» поступило сообщение от граждан об обнаружении подозрительного рюкзака на лестничной клетке в подъезде жилого дома Винницы. Находку проверили полицейские взрывотехнического отдела, угрозы окружающим нет.В 13.12 часов в полицию поступила информация о том, что в подъезде дома по Бульвару Свободы, 6 находится рюкзак черного цвета, из которого виднеются провода и слышать подозрительный звук.Сразу после получения сообщения на место прои...
Общество
С приближением Новогодних и Рождественских праздников в Литинском районе был организован сбор гуманитарной помощи (яблоки, сахар, сладости, чай, минеральная и сладкая вода) военнослужащим воинских частей Винницкой области, участвующих в операции объединенных сил по обеспечению национальной безопасности и обороны, отпора и сдерживания вооруженной агрессии Российской Федерации в Донецкой и Луганской областях.Организаторы выражают искреннюю благодарность всем...
Общество
17 декабря - День святой великомученицы Варвары. Его также называют "Бабьим днем", так как во время него женщинам не было положено заниматься домашними делами - только шить и прясти. На Варвары существовало множество погодных примет. Приметы на Варварин день: Варвара ночи украла, дня притачала. Саввы-Варвары ночи урвали, кур воровали, под печку клали. Трещит Варюха - береги нос и ухо! Наша Варвара не любит ухи без навара. Варвары заварят, а Сава поправит,...
Политика
На ближайшей сессии Винницкого горсовета на утверждение вынесут Программу экономического и социального развития Винницкой ОТГ на 2019 год. Этот документ призван стать основой для финансирования объектов строительства и проведения мероприятий в городе в течение следующего года. Итак, если вкратце, то в 2019-м в Виннице планируют провести реконструкцию трамвайных путей на ул. Соборной, начать строить путепровод, который соединит Замостье и Тяжилов, провести...
Общество
Открытки с предложением популярных среди молодежи видов наркотиков в винницком трамвае увидел заведующий кафедрой журналистики, рекламы и связей с общественностью ВГПУ им. Коцюбинского Виталий Гандзюк. Фото из общественного транспорта Винницы опубликовал в Facebook.Чтобы подтвердить, что некоторые пассажиры, пользуясь возможностью, рекламируют определенные средства в салонах трамвая, он даже «дал наводку» и указал, в каком именно вагоне увидел открытку.Кон...
Криминал
Спустя более чем год сотрудникам Калиновского отдела полиции удалось «взять» винничанина, который подозревается в том, что с подельниками совершил разбойное нападение 12 сентября 2017 года на пенсионерку. Его сообщников арестовали ранее по подозрению в совершении других преступлений. Как сообщают в отделе коммуникаций ГУНП в Винницкой области, в местной полиции о происшествии узнали от 37-летней женщины. Она рассказала, что около 1.00 в дом ее 76-летней ба...
Общество
За вечер не стоит пить более 150 граммов абсента. В рамках «алколикбезу» винницкий певец Виктор Бронюк узнавал, сколько стоит пить настоящего абсента и каким он должен быть. Собственно изучение алкогольных традиций лидер группы «ТИК» демонстрирует на YouTube-канале «Вибро». Среди винничан достаточно любителей крепких напитков.Напомним, в 2018 году шоумен и музыкант В. Бронюк начал свой канал «Вибро», где решил проводить «алколикбез».Он посетил специалиста...