Колега сплагіатила посібники. Хто насправді має на них право?

Викладацькі розборки. Матеріали вінничанки Світлани Медецької перевидала її екс-колега під своїм іменем з різницею у чотири роки. Світлану навіть не попередила. Керівництво університету каже, що право на авторство Медецька втратила

Чотири роки потому її колега та рецензент Вікторія Боковець видала праці «Технологія в галузі» та «Управління логістичними системами». І все б нічого, якби не єдина проблема: посібники Медецької і Боковець – повністю ідентичні.

Це було несподівано

– Ми з Вікторією були в хороших стосунках, разом на кафедрі працювали. Свого часу вона була моїм рецензентом, – каже Світлана. – Але якось я випадково дізналася, що під її іменем видано мої авторські матеріали. Навіть оформлення точно таке саме, і літера в літеру – все моє! А нещодавно знайшла в інтернеті ще один поцуплений посібник, третій. Усі ці матеріали навіть продаються.

Зараз ані Світлана, ані Вікторія у фінансово-економічному не працюють. Медецька звільнилася, бо зменшили навантаження, Боковець перебралася в торговельно-економічний інститут. Тому справжня авторка робіт вирішила написати офіційного листа на ім’я керівництва обох вишів та на електронну пошту Міносвіти. У ньому вона вказала дані з протоколів засідань, на яких посібники були затверджені. Також розповіла, що у вересні знайшла ідентичні з власними посібники авторства Боковець у бібліотеці фінансово-економічного університету. Плагіатним працям навіть надано гриф Міністерства освіти.

Відповіді не було анізвідки.

–  Я все сфотографувала і звернулася до ректора фінансово-економічного Петра Білоконного. Хотіла з’ясувати, яким чином посібники проходили перевірку. Він зробив мені зауваження, мовляв, не можна користуватися бібліотекою без його відома. Яка різниця, колишній я працівник чи нинішній? Я залишила в користування купу матеріалу, ним досі користуються студенти. Тож, по-моєму, маю повне право зайти в бібліотеку і порівняти свої тексти з краденими, – каже Світлана.

Медецька розповідає, що із розмови з Білоконним зрозуміла, що йому відомо про «унікальний» доробок Боковець, і, оскільки вона на той час вже працювала в торговельному, ця ситуація академіка зовсім не схвилювала. Світлана зверталася і в торговельно-економічний інститут, бо хотіла зрозуміти, чому Вікторія навіть не зв’язалася з нею і не попросила про використання праць. Через знайомих Світлані переказали, що на час видання книжки вона нібито була в Італії, і Боковець не змогла знайти її навіть після того.

Втратила усі права?

А ректор Вінницького фінансово-економічного університету Петро Білоконний каже, що це питання судове. До самої Боковець він жодних претензій не має і вважає, що Медецька – неправа.

– Право на посібники належить вишу, бо коштом закладу їх редагували і видавали. Тому можна вважати, що Медецька подарувала університету це право. Це не її витрати, – говорить Білоконний.

За його словами, в даному випадку виш може використовувати праці викладача на свій розсуд, а фактично право на авторство Світлана втратила. Каже, негарно з її боку було «ні з того ні з сього» покинути заняття, нікого не попередивши заздалегідь про рішення звільнитися.

Сама Вікторія Боковець вважає претензії колишньої колеги необґрунтованими. Вона говорить, що місія викладача – працювати на благо студентів і доносити до них фахові знання у будь-який дієвий спосіб. А цей спосіб - цілком нормальний і законний.

– Світлана працювала зі мною на кафедрі, я там була заступником завідувача. Усі праці писали разом. Посібники, про які йдеться, – інтелектуальна власність університету, – каже Вікторія, – не розумію, чому вона досі на щось претендує. Я ж також залишила там усі свої праці, бо заклад виділяв на них кошти.

Боковець також говорить, що нема чого вишукувати, адже її посібники видані під грифом Міносвіти.

В суд. Може правда там?

Дізнавшись про підготовку цього матеріалу, із журналістом зв’язався чоловік Вікторії Боковець, перший заступник начальника управління Держпраці Володимир Боковець. Він просив, щоб висвітлення конфлікту було максимально об’єктивним і пропонував ще раз поспілкуватися з Вікторією та ректором Білоконним. Почувши у відповідь, що спілкування вже відбулось, і до роз’яснення ситуації буде залучений юрист, Володимир поділився своєю точкою зору.

– Я розумію, що в когось щось не складається в житті, але це не є причиною для безпідставних звинувачень. Посібники друкувались і видавались під егідою університету. Дослідженням методик, які, зрештою, були там описані, займався цілий колектив. Це імідж навчального закладу, і викладачі повинні працювати на нього, – каже Володимир.

Він пояснює, що ректор сам визначає, хто буде автором та співавтором. Говорить, що у сфері освітньо-наукової діяльності треба керуватися потребами студентства та успіхом закладу, а не думати про збагачення.

Як би там не було

Так чи інакше, в обох варіантах праць, продемонстрованих Світланою, все абсолютно однакове, окрім прізвищ і назв. У 2010 році автор – Медецька, у 2014-му – Боковець. А в одному з посібників – ще й кандидат економічних наук з ВФЕУ Вадим Швед. Медецька б хотіла звернутися до суду, але хоче ретельно розібратися у ситуації, залучивши юриста. Каже, якби вийшло стягнути з Боковець грошову компенсацію, віддала б ці гроші юристу за допомогу. А в ході судової тяганини хоче добитися лише одного – щоб колега визнала свою неправоту і припинила видавати себе за автора чужих навчальних посібників.

Юрист каже, що порушення авторського права – має місце

Олександр Білошкурський (40), адвокат:

– У даному випадку університет як джерело фінансування тут ні до чого. Якщо Медецька самостійно підготувала та структурувала матеріал, якщо на посібнику зазначено її ім’я, – їй і належить авторське право. У Кримінальному кодексі є стаття 176 – “Порушення авторського права і суміжних прав”. В даному випадку має місце незаконне відтворення та розповсюдження творів науки. Друга сторона мала б попросити в авторки дозволу на передрук. Якщо звернутися до Кодексу про адміністративні правопорушення, можна скористатися статею 51-2: “Порушення прав на об’єкт права інтелектуальної власності”. І в даному випадку порушником цього права є Боковець

vn.20minut.ua
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Происшествия
В городе Казатин, после обеда в школьной столовой, на больничных койках сначала оказались 15 учеников. Детям стало плохо после того, как съели кашу и куриную отбивную. Во всех отравленных одинаковые симптомы - тошнота, высокая температура и головная боль. Врачи предварительно поставили диагноз - сальмонеллез. Подробнее смотрите в сюжете ТСН:
Общество
17 сентября в жилых районах Винницы будет наблюдаться отключения водоснабжения и снижения давления воды. В этот период будут проводить аварийно-ремонтные работы на ул. Богуна, 260.Об этом сообщили в коммунальном предприятии "Винницаоблводоканал".17 сентября с 09:00 до 22:00 отключат водоснабжение на улице Заречная (весь частный сектор).Также будет наблюдаться понижение давления и временное отсутствие водоснабжения на верхних улицах / этажах:Жилой район "Сл...
Культура
Во Дворце «Украина» состоялся финал конкурса красоты «Мисс Украина 2019». Победительницей стала участница под номером 15 - Маргарита Паша. Ее выбрали из двадцати четырех самых красивых девушек со всех регионов страны.Приз зрительских симпатий достался киевлянке Анастасии Никитюк. Титул «Вице-мисс Украина» - одесситке Валерии Кучеренко. «Miss International 2019» получила Виктория Киосе, «Miss Earth 2019» стала Диана Шабас.Винницу на конкурсе представляли дв...
Общество
В Виннице завершили реконструкцию улицы Замостянской. Работы были завершены ко Дню города. Напомним, что работы по реконструкции данной улицы начали проводить еще с весны текущего года. За это время здесь были обновлены трамвайные пути длиной 1,5 км и опоры контактной сети. С сегодняшнего дня заработали три новых трамвайных остановки устроены на проезжей части, но ими пользуются лишь единицы.  Также были проведены работы по устройству стоянок и трех трамва...
Происшествия
Калиновский районный совет сообщает, что с сегодняшнего дня, 16 сентября, на территории военной части А1119 восстанавливают плановую утилизацию боеприпасов, не подлежащих транспортировке. Подрывы будут проходить в будние дни с 12 до 15 часов. Председатель районного совета Василий Полищук призывает людей сохранять спокойствие и не распространять недостоверную информацию среди населения.
Общество
Чтобы разнообразить традиционный День здоровья, десятиклассники винницкой школы №3 вместе с родителями подготовили к празднику гамбургер-великан. Они собрали это блюдо вместе, а потом дружно съели его на природе. Хотя гамбургер не взвешивали, но по весу ингредиентов, 33-сантиметровый «бутерброд» потянет на пять килограммов. Фото Ирины Корж По словам Ирины Корж, матери десятиклассника Артема, традиция праздновать День здоровья на природе в школе существует...
Происшествия
В Гайсине из-за пожара на сахарном заводе «Заря Подолья» эвакуировали людей. Существует угроза разрушения бункера, где произошло возгорание. Около сотни домов остались без газоснабжения. Ограничено движение транспорта по улице Заводской.Об этом сообщает пресс-служба ГУ ГСЧС Винницкой области.«13 сентября в 15:03 в Службу спасения поступило сообщение о пожаре на территории одного из предприятий Гайсин. Спасатели выяснили, что загорелось техническое оборудов...
Криминал
План «Перехват» помог сотрудникам Барской полиции оперативно задержать 18-летнего парня, который угнал автомобиль у 72-летнего местного жителя. Зачем ему понадобился «ВАЗ-2106» пенсионера, молодой человек так и не смог пояснить. Как сообщают в отделе коммуникаций ГУНП в Винницкой области, в местной полиции пенсионер пояснил, что его старенький «Жигуль» выкрали из гаража. Поскольку кража произошла относительно недавно, ориентировки на автомобиль были переда...
Криминал
Депутату Винницкого областного совета и его сообщникам сообщено о подозрении в хищении бюджетных средств. Об этом сообщает пресс-служба прокуратуры Винницкой области. По результатам проведенных следственных действий установлено, что предприниматель, депутат Винницкого областного совета, по предварительному сговору с начальниками отделов образования некоторых РГА поставлял в школы оборудования и программное обеспечение, которое не соответствует требованиям...
Новости по теме
17 сентября в нескольких районах Винницы понизится давление водоснабжения. Перечень
В Виннице завершили реконструкцию Замостянской: как сейчас выглядит улица после проведения строительных работ (фото)
Винницкие школьники приготовили гигантский гамбургер (фото)
Вышла книга о загадочной Виннице (фото)
В Виннице 200 байкеров создали мотоколонну в форме флага Украины (видео)
Винничанин сделал предложение своей девушке во время концерта ко Дню города (фото)
ТОП-5 винницких домов-должников за “коммуналку”
В Виннице создали самый милый фестиваль, чтобы спасти бездомных животных (фото)
У седой Винницы есть будущее: Как город над Бугом отгулял 656-й День рождения (ФОТОРЕПОРТАЖ)
В Виннице вместо бывшего военного госпиталя построят жилой массив (ФОТОРЕПОРТАЖ)