Колега сплагіатила посібники. Хто насправді має на них право?

Викладацькі розборки. Матеріали вінничанки Світлани Медецької перевидала її екс-колега під своїм іменем з різницею у чотири роки. Світлану навіть не попередила. Керівництво університету каже, що право на авторство Медецька втратила

До редакції звернулася 33-річна вінничанка Світлана Медецька. У 2010 році, будучи викладачкою фінансово-економічного університету, вона підготувала до друку два підручники – «Системи технологій» і «Логістика».

Чотири роки потому її колега та рецензент Вікторія Боковець видала праці «Технологія в галузі» та «Управління логістичними системами». І все б нічого, якби не єдина проблема: посібники Медецької і Боковець – повністю ідентичні.

Це було несподівано

– Ми з Вікторією були в хороших стосунках, разом на кафедрі працювали. Свого часу вона була моїм рецензентом, – каже Світлана. – Але якось я випадково дізналася, що під її іменем видано мої авторські матеріали. Навіть оформлення точно таке саме, і літера в літеру – все моє! А нещодавно знайшла в інтернеті ще один поцуплений посібник, третій. Усі ці матеріали навіть продаються.

Зараз ані Світлана, ані Вікторія у фінансово-економічному не працюють. Медецька звільнилася, бо зменшили навантаження, Боковець перебралася в торговельно-економічний інститут. Тому справжня авторка робіт вирішила написати офіційного листа на ім’я керівництва обох вишів та на електронну пошту Міносвіти. У ньому вона вказала дані з протоколів засідань, на яких посібники були затверджені. Також розповіла, що у вересні знайшла ідентичні з власними посібники авторства Боковець у бібліотеці фінансово-економічного університету. Плагіатним працям навіть надано гриф Міністерства освіти.

Відповіді не було анізвідки.

–  Я все сфотографувала і звернулася до ректора фінансово-економічного Петра Білоконного. Хотіла з’ясувати, яким чином посібники проходили перевірку. Він зробив мені зауваження, мовляв, не можна користуватися бібліотекою без його відома. Яка різниця, колишній я працівник чи нинішній? Я залишила в користування купу матеріалу, ним досі користуються студенти. Тож, по-моєму, маю повне право зайти в бібліотеку і порівняти свої тексти з краденими, – каже Світлана.

Медецька розповідає, що із розмови з Білоконним зрозуміла, що йому відомо про «унікальний» доробок Боковець, і, оскільки вона на той час вже працювала в торговельному, ця ситуація академіка зовсім не схвилювала. Світлана зверталася і в торговельно-економічний інститут, бо хотіла зрозуміти, чому Вікторія навіть не зв’язалася з нею і не попросила про використання праць. Через знайомих Світлані переказали, що на час видання книжки вона нібито була в Італії, і Боковець не змогла знайти її навіть після того.

Втратила усі права?

А ректор Вінницького фінансово-економічного університету Петро Білоконний каже, що це питання судове. До самої Боковець він жодних претензій не має і вважає, що Медецька – неправа.

– Право на посібники належить вишу, бо коштом закладу їх редагували і видавали. Тому можна вважати, що Медецька подарувала університету це право. Це не її витрати, – говорить Білоконний.

За його словами, в даному випадку виш може використовувати праці викладача на свій розсуд, а фактично право на авторство Світлана втратила. Каже, негарно з її боку було «ні з того ні з сього» покинути заняття, нікого не попередивши заздалегідь про рішення звільнитися.

Сама Вікторія Боковець вважає претензії колишньої колеги необґрунтованими. Вона говорить, що місія викладача – працювати на благо студентів і доносити до них фахові знання у будь-який дієвий спосіб. А цей спосіб - цілком нормальний і законний.

– Світлана працювала зі мною на кафедрі, я там була заступником завідувача. Усі праці писали разом. Посібники, про які йдеться, – інтелектуальна власність університету, – каже Вікторія, – не розумію, чому вона досі на щось претендує. Я ж також залишила там усі свої праці, бо заклад виділяв на них кошти.

Боковець також говорить, що нема чого вишукувати, адже її посібники видані під грифом Міносвіти.

В суд. Може правда там?

Дізнавшись про підготовку цього матеріалу, із журналістом зв’язався чоловік Вікторії Боковець, перший заступник начальника управління Держпраці Володимир Боковець. Він просив, щоб висвітлення конфлікту було максимально об’єктивним і пропонував ще раз поспілкуватися з Вікторією та ректором Білоконним. Почувши у відповідь, що спілкування вже відбулось, і до роз’яснення ситуації буде залучений юрист, Володимир поділився своєю точкою зору.

– Я розумію, що в когось щось не складається в житті, але це не є причиною для безпідставних звинувачень. Посібники друкувались і видавались під егідою університету. Дослідженням методик, які, зрештою, були там описані, займався цілий колектив. Це імідж навчального закладу, і викладачі повинні працювати на нього, – каже Володимир.

Він пояснює, що ректор сам визначає, хто буде автором та співавтором. Говорить, що у сфері освітньо-наукової діяльності треба керуватися потребами студентства та успіхом закладу, а не думати про збагачення.

Як би там не було

Так чи інакше, в обох варіантах праць, продемонстрованих Світланою, все абсолютно однакове, окрім прізвищ і назв. У 2010 році автор – Медецька, у 2014-му – Боковець. А в одному з посібників – ще й кандидат економічних наук з ВФЕУ Вадим Швед. Медецька б хотіла звернутися до суду, але хоче ретельно розібратися у ситуації, залучивши юриста. Каже, якби вийшло стягнути з Боковець грошову компенсацію, віддала б ці гроші юристу за допомогу. А в ході судової тяганини хоче добитися лише одного – щоб колега визнала свою неправоту і припинила видавати себе за автора чужих навчальних посібників.

Юрист каже, що порушення авторського права – має місце

Олександр Білошкурський (40), адвокат:

– У даному випадку університет як джерело фінансування тут ні до чого. Якщо Медецька самостійно підготувала та структурувала матеріал, якщо на посібнику зазначено її ім’я, – їй і належить авторське право. У Кримінальному кодексі є стаття 176 – “Порушення авторського права і суміжних прав”. В даному випадку має місце незаконне відтворення та розповсюдження творів науки. Друга сторона мала б попросити в авторки дозволу на передрук. Якщо звернутися до Кодексу про адміністративні правопорушення, можна скористатися статею 51-2: “Порушення прав на об’єкт права інтелектуальної власності”. І в даному випадку порушником цього права є Боковець

vn.20minut.ua
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
92 просмотра в октябре
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
В субботу, 20 октября, часть Виннице останется без воды. Все из-за ремонтных работ.Об этом сообщают в Винницкой городском совете.20 октября в связи с проведением реконструкции водопроводной насосной станции по ул. Чехова с 6:00 до 21:00 будет отключено водоснабжение по улицам: Семенец, Чехова (д. № 35-45, 56-70), Чумацкая, Кооперативная, Кузнецова, Тропинина, Кибальчича, И.Пулюя, Постышева, пр.Кооперативный, пр. Кузнецова, 1пр.Кузнецова .
Криминал
Винницкими работниками прокуратуры, управления уголовного розыска и следователями ЧП, выявлено и задокументировано деятельность преступной группы - семья, незаконно продавала наркотические средства.Об этом сообщает пресс-служба прокуратуры Винницкой области.Организатором преступной группы оказался представитель одной из национальных меньшинств Винницкой области, который уже имел проблемы с законом за совершение аналогичных преступлений на территории Одесск...
Общество
17 октября в Ладыжинское водохранилище выпустили 8,28 тонн малька рыбы. Как сообщает пресс-служба Госрыбагентства, пользователь зарыбил водоем 69 тыс. экз. двухлеток толстолобика навеской около 120 г. В зарыблении приняли участие представители Винницкого рыбоохранного патруля, Госэкоинспекции в Винницкой области, органов местного самоуправления и общественности.
Общество
С 1 октября в Виннице введено ограничение для частного автотранспорта на проезд через центральную улицу города - Соборную. Если первые несколько дней патрульная полиция проводила только разъяснительную работу, то сейчас ежедневно составляют около 50 протоколов на водителей.Об этом 18 октября сообщил начальник патрульной полиции в Винницкой области Редван Усеинов.Мы штрафуем, уже не предупреждая. Предупреждали первые 3 - 4 дня, - говорит Редван Усеинов.На в...
Общество
На днях работники полиции приехали на вызов к винничанке, которая заявила, что у нее пропал внук.Вроде, ребенок вышел погулять и не вернулась домой.Полицейские тут же взялись за работу - начали опрашивать соседей, знакомых и прохожих.Оказалось, что малый шутник просидел все это время во дворе дома в старом шкафу и наблюдал за поисками.Почти через три часа поисков несовершеннолетнего нашел заместитель начальника Левобережного отделения полиции Тарас Калачик...
Общество
На численні прохання та дитячі вимагання Фіксики знову у Вінниці з Фікси ШОУ «Як ДімДімич став Фіксиком» — 28 жовтня о 12:00 в Будинку Офіцерів! НайХІТовіша ліцензійна вистава від творців мультсеріалу! Хто не мріяв хоча б раз побувати у світі Фіксиків? Перетворитися на маленьких чоловічків і подивитися на всі прилади зсередини? Найрейтинговіші мультяшні герої Фіксики, популярні в більше ніж 90 країнах світу, знову запрошують всіх поринути у світ технічних...
Политика
Не так давно на сайте петиций появилось обращение, автор которого предлагал сделать котов частью экосистемы Винницы. Очень быстро оно собрало необходимое количество голосов. Похоже, власть нашего города не оставит без внимания пушистых и поддержит стремление тысяч винничан в определенной степени помочь котам. На сайте мэрии Винницы уже появился проект решения, которое призвано решить несколько проблем, касающихся винницких бездомных кошек, страдающих от си...
Криминал
Сотрудники налоговой милиции ГУ ГФС в Винницкой области совместно с работниками патрульной полиции остановили незаконную перевозку 3 тыс. литров спирта. Об этом сообщает пресс-служба Государственной фискальной службы. В рамках проведения операции "Акциз-2018" и расследования уголовного производства по ч. 1 ст. 204 УК Украины было установлено, что по трассе "Винница-Хмельницкий" транспортным средством марки "Volkswagen LT45" осуществляется незаконная перево...
Происшествия
Управлением уголовного розыска ГУНП в Винницкой области разыскивается без вести пропавшая 18-летняя Богомолова Ксена Леонидовна, 26.09.2000 г.р., жительница г. Винница, которая 16 октября 2018 ушла из дома и до настоящего времени ее местонахождение неизвестно.Приметы пропавшей: рост 168- 170 см, полного телосложения, лицо круглое, волосы прямые до плеч, брови прямые густые, нос прямой, губы тонкие, глаза карие. Была одета: в черное платье, черная обувь. Пр...