Історик Олександр Зінченко прочитав вінничанам лекцію

16 грудня у Вінниці відбулася цьогорічна заключна зустріч в рамках Польсько-української дискусійної платформи, організованої Генеральним консульством Республіки Польща у Вінниці в партнерстві з ГО «Подільська агенція регіонального розвитку».

Уже вдруге гостем чергової дискусійної зустрічі став Олександр Зінченко – історик, журналіст та письменник, працівник Українського інституту національної пам'яті, ведучий програм «Згадати все» та «Дух часу» на телеканалі ТВІ, постійний автор «Історичної правди». Автор книжки «Година папуги» (2011) про українські сторінки Катинської трагедії. Матеріали, зібрані з цієї теми, лягли в основу фільму «Катинь: Листи з раю» Олексія Бобровнікова. За участі Олександра Зінченка створено 12 документальних фільмів.

На першій зустрічі під час Польсько-української дискусійної платформи Олександр Зінченко поділився з вінничанами історією створення своєї книги «Година папуги» про знищення радянською сталінською владою тисяч польських військовополонених.

Цього ж разу темою дискусії були питання декомунізації та як вилікувати пам'ять і подолати «силу тяжіння минулого». «Конструктор пам’яті: як не загратися» - таку назву мала тема лекції.

Ідея у Олександра Зінченка стосовно дослідження цього аспекту виникла під час польської стипендіальної програми імені Лейна Кіркланда. 

Лектор поділився досвідом Польщі стосовно вирішення проблем політики пам’яті. У поляків на два покоління менше радянських людей, тому в них не розірвався зв’яком між дорадянським і післярадянським минулим. В суспільстві Польщі весь час проходить комунікація про минуле в різних контекстах. Актуалізація його відбувається через мистецтво. Митці піднімають різні теми, які здіймають хвилі обговорень. Навіть якщо вони перебільшують, при обговоренні експерти, історики, вчені, громадські активісти їх поправлять, але минуле буде прорефлексовано. 

В Польщі добилися того, що про історію говорять не з позиції мас, а з позиції пересічної людини. Там є 15 затребуваних історичних журналів. І на них заробляють гроші, там це навіть може бути бізнесом.

Як розповів Олександр Зінченко, після Голодомору суспільство залякали настільки, що старше покоління намагалося не розповідати молодшому про реальні події минулого. Ставлення до минулого формувала офіційна пропаганда. Як наслідок, перервався зв’язок між поколіннями.

«У свідомості людей має відбиватися ланцюжок подій. Має бути зрозуміло, яка подія призвела до яких наслідків. Якщо вилучити якісь ланки, то ланцюжок причинно-наслідкових зв’язків переривається. Через це люди з пострадянською свідомістю не можуть зрозуміти, що до чого призводить і не розуміють можливих жахливих наслідків деяких подій», - каже Зінченко.

За словами лектора, офіційна пропаганда замінювала вилучені ланки міфами. Зрештою виявилося, що за радянщини вся історія  побудована на міфах. Але минуле має значення.

Як розповів Олександр Зінченко, вибори 2010 року в Україні, де українці обирали між Юлією Тимошенко і Віктором Януковичем вказували на чіткий територіальний поділ за мовною ознаку, де на сході та півдні України населення вважало своєю першою мовою російську. Ті, хто менше говорили російською, менше голосували за проросійського кандидата. Як вказують історичні карти, південні та східні райони України були пізніше заселені та інкорпоровані до України. Цікавим прикладом історичної пам’яті та демографії є карта України, де позначено області із вулицями імені Леніна. У західній Україні їх нема, а демографія там найкраща.

Як конструювати пам'ять? На прикладі Катині, Харкова, Биківні, де знаходяться місця заховання більше 20 000 польських військових, якнайкраще видно, як Радянський Союз 50 років намагався опрацювати минуле, наполягаючи, що ці злочини скоїли нацисти. Радянський Союз намагався знищити не тільки пам'ять, а й будь-які докази, починаючи від секретних документів, право доступу до яких мав тільки особисто генсек, закінчуючи спробами знищити заховання офіцерів за допомогою їдкої хімічної речовини.

Елементами конструювання пам’яті та операції, які з нею можна здійснити – це, передусім, маніпуляція, селекція, фальшування, приховування, звинувачення ворогів, створення міфів. Щодо останнього, то варто зазначити, що Радянський Союз їх створив безліч, на кшталт того, що Успенський собор та Дніпрогес підірвали нацисти і т.д. Книга із радянськими міфами про другу світову війн на разі готується до друку. 

Як виглядає політика пам’яті? Як виявляється, шкільний підручник з історії – впливовий засіб, адже це - єдине джерело історії, котре більшість людей читає в школі. Радянська влада контролювала підручники з історії тією мірою, що іноді учням наказували вчителі на певних сторінках вирізати портрети та імена старих революціонерів, котрі в певний момент стали ворогами народу.

Медіа, мистецтво також є ключовими, адже перше є інструментом пропаганди, а друге – важливе для формування бачення минулого. Регіональна пам'ять теж надважлива – це вулиці, місця пам’яті, меморіали, назви яких носять характер регіональних героїв, котрі насправді можуть бути вбивцями. В зв’язку з цим важливо перейменовувати вулиці, аби діти не ходили вулицями, названими іменами вбивць.

«Родинну пам'ять складно контролювати, але існують і тут належні інструменти – розірвання родинних зв’язків і залякування. Страх блокував родинну пам'ять, тому наприклад, українці, котрі пережили голодомор, навіть зараз не бажають розповідати про свої спогади на камеру, боячись,  що комуністи за це «віддячать», - зазначає Олександр Зінченко.

Як формувати нову колективну пам'ять? Клин клином вибивають – підхід неправильний, адже були спроби створити антирадянські міфи, однак найбільш дієвим інструментом є плюралістичний дискурс. Ніхто не має монополії на інтерпретацію минулого. На прикладі Польщі зрозуміло, що у 15 виданнях, котрі пишуть про історію, є різні думки та аналіз історичних подій, а отже, щоб розібратися, слід прочитати статті як мінімум двох видань. А ще важливо поширювати мікроісторії з людським обличчям. До них найбільша довіра.

Лектор наголосив, що миротворці всіх часів були незрозумілими своїм сучасникам, але згодом суспільство переосмислювало і усвідомлювало важливість їхніх вчинків для встановлення миру.

«Спільний досвід сьогодні набагато важливіший, ніж минуле, а ставлення можна змінити. Про це свідчить симпатія і її піднесення у поляків по відношенню до українців у 2007 році, коли оприлюднили результати про Євро-2012, та у 2014 у зв’язку із подіями на Майдані», - каже Зінченко.

За його словами, у катів та жертв різна пам'ять і різний досвід. Що із цим робити? Простити. Але не забувати. Поширити інформацію про минуле недостатньо, адже в неї можна не повірити. Взаємне примирення та загоєння ран – ось, що важливе.

Олександр Зінченко навів декілька прикладів примирення. Так, лист Болеслава Комінека (єпископ вроцлавський) і Карла Войтили (Папа Римський) до німецького єпископа із закликом «пробачаємо і просимо про вибачення» - є на сьогодні найкращою формулою примирення, хоча навіть 20 років після війни цей вчинок не знаходив цілковитого сприйняття серед поляків. 

Єжи Гедройць опублікував у своєму альманасі культури лист отця Зигмунта Маєвського про те, що варто відмовитися від кресів, тобто територій, котрі до поділів Польщі, їй належали. Він стверджував, що нехай над Львовом розвівається український прапор. Не надто популярне рішення на той час, і знову підтримки і розуміння серед населення не було стовідсоткової. Більше того, видання Гедройця із цієї публікацією мало не стало банкротом.

Віллі Брандт у 1962 р. приїхавши до Варшави, став на коліна перед пам’ятником Варшавському гетто, і це теж стало ключовим моментом. Він пояснив свій вчинок тим, що тоді він відчув, що лише вклонитися було недостатньо.

Ірен Лор, французький депутат парламенту у післявоєнні часи, котра втратила чоловіка і сина, на конференції у Швейцарії сказала ключову фразу: «Вибачте мені мою ненависть», що викликало неочікувану реакцію серед делегатів із Німеччини, внаслідок чого вони один за одним почали вимовляти фразу із подібним змістом, просячи один в одного вибачення за злочини, скоєні нацистами.

Згадав Олександр і слова ще одного миротворця Махатми Ганді: «Якщо хочете змін, станьте ними».

За словами Олександра Зінченко, правда не шкодить, шкодить брехня і маніпуляція. Якщо суспільство не визначилося із цінностями, то воно нікуди не прийде.  

vn.presspoint.in.ua
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Криминал
Мэру Могилев-Подольского Петру Бровко сообщили окончательное подозрение. Об этом сообщает пресс-служба ГПУ. В январе мэра задержали на взятке в 7,5 тыс. долларов за передачу земельного участка. В ходе следствия правоохранители нашли еще нарушения. ОКазалось, что в 2017 год мэр незаконно изменил штатное расписание горсовета, что привело к безосновательному прекращению финансирования отдела. В результате люди остались без зарплат на сумму в 550 тыс. гривен....
Общество
Алла и Василий Яровые из села Станиславчик Жмеринского района удочерили трех девушек. Имея двух сыновей, которым сейчас уже 26 и 22 года, супруги всегда мечтали еще и о дочерях и вот, осуществили свое желание. Теперь дружная семья пополнится тремя сестрами.Старшей девочке 10 лет, средний 8, а наименьшей ещё нет года. Как сообщают в районном совете, сестры быстро признали родителей и с нетерпением ожидали встреч. Уже завтра, 19 июля, дети прибудут к родител...
Общество
В Виннице на Вишенском озере открыли новый аттракцион зип-лайн. Сегодня в парке Дружбы народов, на Вишенском озере, состоялось открытие нового вида актракционов. Это зип-лайн туристическое развлечение, которое представляет собой натянутый на высоте канат-путь, по которому под действием собственного веса движется человек, закрепленная на нем с помощью устройства, обеспечивающего свободное скольжение. Такой же метод используется в альпинизме для перемещения...
Политика
21 июля в Украине пройдут внеочередные выборы народных депутатов Украины. Результаты соцопросов постоянно различаются, поэтому редакция сайта Vinbazar.com поинтересовалась у винничан, за кого они отдадут свой голос на выборах в новую Верховную Раду.У тех, кто согласился открыть свой выбор, предпочтения разделились примерно поровну между "Европейской Солидарностью" и "Слугой народа". Причем команде Петра Порошенко больше симпатизируют люди старшего возраста...
Политические новости
Інтерв’ю з кандидатом у народні депутати по одномандатному виборчому округу №12 Оленою Верлан-Кульшенко - Пані Олено, про вас у медіа вдалося знайти лише кілька слів – мати, волонтер, викладач. Утім кожне з них, це майже окреме життя. Що з них для вас найважливіше і звідки сили беруться на всі ці справи? - Для мене вони рівнозначні. Як три кита, що колись в уяві людей тримали землю, так і вони утрьох тримають мене міцно на землі. Бо перше моє призначення я...
Общество
В Стодольцах Жмеринского район на Винниччине восемь лет подряд проходит сельский Праздник вареников. Посоревноваться в приготовлении традиционного украинского блюда съезжаются мастера из сел Жмеринщины и даже соседнего Барского района.Как сообщили в райгосадминистрации, в этом году продемонстрировать свои кулинарные способности прибыли 42 хозяйки. Они лепили вареники в форме рыбы, цветов, делали их разноцветными, шоколадными, с разнообразными начинками и с...
Происшествия
Ущерб, нанесенный государству в результате утечки химикатов в реку Рось, винницкие экологи оценили в 9 млн. гривен. Об этом сообщает пресс-служба Государственной экологической инспекции в Винницкой области.Точная сумма составляет 9328617 грн. 98 коп. Материалы дела экологи передали в Погребищенское отделения полиции Калиновского отдела полиции ГУНП в Винницкой области.
Общество
На территории Подольского зоопарка в Виннице установят беседки с системой охлаждения. Во время жары посетители зверинца смогут освежиться водным туманом, который будет создавать специальная установка.Об этом сообщили в Винницком областном коммунальном специализированном лесохозяйственном предприятии. "Простудиться там нереально, поскольку туман мягкий и приятный, - говорит директор Подольского зоопарка Евгений Ткачик. - Такие системы орошения есть у многих...