На єврейському кладовищі, де похований мудрець, люди саджають картоплю

Найстаріший у Вінниці цвинтар включений в Америці до списку культурної спадщини. На ньому похований юдейський мудрець, ім’я якого відоме на увесь світ. Але з цього кладовища вінничани зробили городи, на яких вирощують гарбузи, буряки та картоплю

На єврейському цвинтарі, що на Старому Місті, серед надгробних плит вирощують овочі. Натомість святе місце могло б привертати до себе паломників, бо кладовище значиться у списку об’єктів культурної спадщини США, що знаходяться за кордоном. До того ж на ньому є поховання відомих людей. Ім’я одного з них знане у всьому єврейському світі.

- Ганьба! Ганьба мені! Ганьба усім єврейським організаціям Вінниці! Ганьба керівництву міста! – написав в одній із своїх публікацій про старе єврейське кладовище Ніл Крас. Так підписав публікацію вінничанин, який нині мешкає у Німеччині. Він відомий своїми дослідженнями місць поховань євреїв на теренах колишнього Союзу і в Європі. За його словами, такого занедбаного єврейського цвинтаря, як у Вінниці, йому ніде не доводилося бачити.

- Мені соромно, коли хтось з приїжджих просить показати могилу людини, ім’я якої відоме всьому єврейському світу, а я  не можу цього зробити, - розповідає Даніель Ерліх, помічник рабина Вінниці Шауля Хоровіца. – Знаю, що його останки покояться на єврейському кладовищі на Старому Місті, але де саме могила, ніхто про це не скаже. Існують тільки припущення. Шукали за написами на мацейвах (надгробні знаки) - не знайшли. Є тут і інші відомі поховання.

Ситуація може змінитися на краще - тут розпочали створення меморіального комплексу у пам'ять про похованих юдеїв. Відомих і маловідомих. Важлива сама пам'ять про тих, хто колись ходив  вулицями нашого міста, милувався течією Південного Бугу, а тепер спочиває вічним сном на його високому пагорбі. Саме там, між вулицями Гліба Успенського і Паліїв Яр, знаходиться кладовище з найдавнішими похованнями євреїв.

Його книгу вивчають уже 200 років

Повне ім'я шанованого юдейського мудреця, про якого почав  розповідь помічник рабина,  – Ісраель-Ісер бен Зєєв-Вольф. Похований у Вінниці у 1829 році. Написав книгу «Шаар Мішпат» («Врата закона»),  за якою дотепер навчаються у єврейських релігійних навчальних закладах. Як стверджує співрозмовник, книга поширена у різних куточках світу. Ісраель був учнем засновника хасидизму в Польщі і Галіції цадика Яакова-Іцхака -Леві Горовіца. Деякий час служив рабином у нашому місті. Тут знайшов свій вічний спочинок. Завдяки йому старий єврейський цвинтар може стати місцем паломництва.

- У традиціях євреїв здійснювати паломництво до місць поховань мудреців, - продовжує Данієль Ерліх. – Яскравим прикладом є відвідання могили цадика Нахмана в Умані. Святі місця є в Меджибожі, Бердичеві та й нас у Брацлаві. Всі ці міста не так далеко від нас. Тому маршрут паломників може пролягати і через Вінницю. Тільки ж поки що на наше кладовище заїжджати соромно.

На превеликий жаль, святе місце на Старому Місті вкрито ганьбою нащадків. Частина цвинтаря забудована, зокрема, наприкінці 70-х тут спорудили дитячий садок. На іншій частині місцеві розробили ділянки під городи. Мацейви (надгробні плити) згребли у кущі. В деяких місцях купи сміття. Територія не огороджена. У місті нараховується три юдейські громади, а святе місце у страшному запустінні. Співрозмовник запевняє, що згодом ця неприємна сторінка залишиться у минулому. На території цвинтаря буде меморіальний комплекс пам’яті похованих тут юдеїв.

Два рази засипали котловани

На початку нинішнього літа Даніель Ерліх став очевидцем сумної сцени. Розповідає, як йому довелося втішати стареньку бабусю. Зустрів її біля єврейського цвинтаря. Вона втирала сльози. Плакала від безсилля, бо не могла зупинити роботу екскаватора, який рив котлован на території кладовища.

- Там же люди поховані, - схлипувала старенька. – Як можна викопувати їхні кістки? Я бачила, як їх із землею закидали у кузов і кудись вивозили. Це ж гріх, людоньки!..

У той день члени Вінницької релігійної громади «Бейс Менхем Любавич Вінниця», яку очолює згаданий вище Шауль Хоровіц, прибули на місце, щоб зупинити роботи з підготовки до будівництва майбутнього житлового будинку. За словами Даніеля,  їм це  вдалося.

- Звернулися до міськради, - говорить Даніель. – Після цього забудовник забрав техніку. Вивезену землю доставили назад на кладовище. З неї вибрали кістки померлих, про які повідомляла місцева бабуся. Ми їх перепоховали. Щоб дотриматися необхідних традицій, контролювати роботи прилетів з Ізраїлю рабин, представник організації «Атра кадіша» («Святе місце»), яка опікується над місцями поховань.

Аналогічна ситуація була у 2008 році. Тоді частину ділянки передали у власність приватній особі. Отримавши її, власник так само розпочав підготовчі роботи під  майбутню забудову житлового будинку. Шауль Хоровіц звернувся з листом до керівництва міської ради. Тоді теж справу залагодили. Зробити це було непросто, бо власник ділянки мав державний акт на землю.

Кошти обіцяє «Атра кадіша»

Договір про встановлення земельного сервітуту (право на обмежене землекористування чужою ділянкою) зареєстровано 19 листопада 2015 року. Згідно з цим документом, міська рада надала право на користування релігійній громаді «Бейс Менхем Любавич Вінниця». Кінцевий термін земельного сервітуту – липень 2020 року.

Уже виготовлено проект майбутнього комплексу. Про це журналісту RIA розповіла начальник відділу охорони культурної спадщини департаменту архітектури і містобудування міськради Оксана Горбань. Нічого незвичайного автори не пропонують. Територію огородять. При вході буде арка. Між могилами прокладуть доріжки. Встановлять лавочки. Насадять квіти.

- Кошти для проведення робіт обіцяла організація світового єврейства «Атра кадіша», - уточнює Даніель Ерліх. – Її представник підтвердив це під час зустрічі із Сергієм Моргуновим. Вона відбулася нинішнього літа. Тоді ще не мали документів. Тепер вони у нас на руках. Можна починати роботи.

Тут покоїться святий учитель наш

Влітку 2008-го на кладовищі встановили пам’ятний знак. Текст на івриті й українській. Його виготовила громадська організація з Ізраїлю «Шатри праведників» під керівництвом рабина Ісраеля-Меіра Габая. Майже весь текст на івриті. Українською – тільки один рядок: «У цьому місці розташовано старе єврейське кладовище міста Вінниця».

Прочитати напис на івриті журналіст RIA попросив Анатолія Кержнера. Донедавна він працював науковим співробітником Інституту політичних і етнонаціональних досліджень НАН України. Ось його переклад (російською): «Комитет «Огалей цадиким» («Шатры праведников») под руководством р.Исраэля-Меира Габая. Старое кладбище еврейской общины Винницы. Здесь похоронен гаон, учитель наш и раввин Исер-Исраэль сын раби Вольфа. Да будет благословенна память праведника и святого, да защитят нас его заслуги, амен. Автор книги «Шаар мишпат» («Врата закона») на Шулхан Арух, ученик Провидца из Люблина. На этом кладбище покоятся великие раввины и цадики многих поколений евреев Винницы».

Довідка

Найстарша могила на цвинтарі - 1747 року

За інформацією Анатолія Кержнера, найстаріша могила, що збереглася на єврейському кладовищі на Старому Місті, датована 1747 роком. Припускають, що воно засноване з часу появи у місті єврейської громади, тобто у 16-му столітті. У роки війни тут відбувалися розстріли євреїв фашистами. Закрито кладовище 15 жовтня 1949 року. За давньою традицією, на єврейські цвинтарі можна заходити з покритою головою, така вимога стосується кожного, а не тільки євреїв. Особливістю є принцип не порушення могил: перепоховання заборонені, останки мають зберігатися на місці поховання.

vn.20minut.ua
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
142 просмотра в октябре
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Криминал
В центре Винницы сотрудники внутренней безопасности ГУ Национальной полиции в Винницкой области совместно со следователями прокуратуры задержали при получении взятки двух патрульных полицейских. Задержание происходило около 17:00 на улице Василия Стуса. Видео и фото с задержания полицейских выложил глава общественной организации “Ревизия власти” Виталий Павловский. По его словам, среди задержанным – командир первой роты Управления патрульной полиции Винниц...
Происшествия
Правоохранители уже провели большой объем работы и сейчас ожидают информации из "черного ящика" самолета. Правоохранители изучили место происшествия, опросили всех свидетелей и кое-какие выводы уже есть Следствие по делу о падении истребителя Су-27 Военно-воздушных сил Украины в Винницкой области рассматривает четыре версии причин катастрофы, заявил главный военный прокурор Анатолий Матиос в эфире телеканала 112 Украина в пятницу, 19 октября. "Сейчас отраб...
Общество
В субботу, 20 октября, часть Виннице останется без воды. Все из-за ремонтных работ.Об этом сообщают в Винницкой городском совете.20 октября в связи с проведением реконструкции водопроводной насосной станции по ул. Чехова с 6:00 до 21:00 будет отключено водоснабжение по улицам: Семенец, Чехова (д. № 35-45, 56-70), Чумацкая, Кооперативная, Кузнецова, Тропинина, Кибальчича, И.Пулюя, Постышева, пр.Кооперативный, пр. Кузнецова, 1пр.Кузнецова .
Криминал
Винницкими работниками прокуратуры, управления уголовного розыска и следователями ЧП, выявлено и задокументировано деятельность преступной группы - семья, незаконно продавала наркотические средства.Об этом сообщает пресс-служба прокуратуры Винницкой области.Организатором преступной группы оказался представитель одной из национальных меньшинств Винницкой области, который уже имел проблемы с законом за совершение аналогичных преступлений на территории Одесск...
Общество
17 октября в Ладыжинское водохранилище выпустили 8,28 тонн малька рыбы. Как сообщает пресс-служба Госрыбагентства, пользователь зарыбил водоем 69 тыс. экз. двухлеток толстолобика навеской около 120 г. В зарыблении приняли участие представители Винницкого рыбоохранного патруля, Госэкоинспекции в Винницкой области, органов местного самоуправления и общественности.
Общество
С 1 октября в Виннице введено ограничение для частного автотранспорта на проезд через центральную улицу города - Соборную. Если первые несколько дней патрульная полиция проводила только разъяснительную работу, то сейчас ежедневно составляют около 50 протоколов на водителей.Об этом 18 октября сообщил начальник патрульной полиции в Винницкой области Редван Усеинов.Мы штрафуем, уже не предупреждая. Предупреждали первые 3 - 4 дня, - говорит Редван Усеинов.На в...
Общество
На днях работники полиции приехали на вызов к винничанке, которая заявила, что у нее пропал внук.Вроде, ребенок вышел погулять и не вернулась домой.Полицейские тут же взялись за работу - начали опрашивать соседей, знакомых и прохожих.Оказалось, что малый шутник просидел все это время во дворе дома в старом шкафу и наблюдал за поисками.Почти через три часа поисков несовершеннолетнего нашел заместитель начальника Левобережного отделения полиции Тарас Калачик...
Общество
На численні прохання та дитячі вимагання Фіксики знову у Вінниці з Фікси ШОУ «Як ДімДімич став Фіксиком» — 28 жовтня о 12:00 в Будинку Офіцерів! НайХІТовіша ліцензійна вистава від творців мультсеріалу! Хто не мріяв хоча б раз побувати у світі Фіксиків? Перетворитися на маленьких чоловічків і подивитися на всі прилади зсередини? Найрейтинговіші мультяшні герої Фіксики, популярні в більше ніж 90 країнах світу, знову запрошують всіх поринути у світ технічних...
Политика
Не так давно на сайте петиций появилось обращение, автор которого предлагал сделать котов частью экосистемы Винницы. Очень быстро оно собрало необходимое количество голосов. Похоже, власть нашего города не оставит без внимания пушистых и поддержит стремление тысяч винничан в определенной степени помочь котам. На сайте мэрии Винницы уже появился проект решения, которое призвано решить несколько проблем, касающихся винницких бездомных кошек, страдающих от си...