На єврейському кладовищі, де похований мудрець, люди саджають картоплю

Найстаріший у Вінниці цвинтар включений в Америці до списку культурної спадщини. На ньому похований юдейський мудрець, ім’я якого відоме на увесь світ. Але з цього кладовища вінничани зробили городи, на яких вирощують гарбузи, буряки та картоплю

На єврейському цвинтарі, що на Старому Місті, серед надгробних плит вирощують овочі. Натомість святе місце могло б привертати до себе паломників, бо кладовище значиться у списку об’єктів культурної спадщини США, що знаходяться за кордоном. До того ж на ньому є поховання відомих людей. Ім’я одного з них знане у всьому єврейському світі.

- Ганьба! Ганьба мені! Ганьба усім єврейським організаціям Вінниці! Ганьба керівництву міста! – написав в одній із своїх публікацій про старе єврейське кладовище Ніл Крас. Так підписав публікацію вінничанин, який нині мешкає у Німеччині. Він відомий своїми дослідженнями місць поховань євреїв на теренах колишнього Союзу і в Європі. За його словами, такого занедбаного єврейського цвинтаря, як у Вінниці, йому ніде не доводилося бачити.

- Мені соромно, коли хтось з приїжджих просить показати могилу людини, ім’я якої відоме всьому єврейському світу, а я  не можу цього зробити, - розповідає Даніель Ерліх, помічник рабина Вінниці Шауля Хоровіца. – Знаю, що його останки покояться на єврейському кладовищі на Старому Місті, але де саме могила, ніхто про це не скаже. Існують тільки припущення. Шукали за написами на мацейвах (надгробні знаки) - не знайшли. Є тут і інші відомі поховання.

Ситуація може змінитися на краще - тут розпочали створення меморіального комплексу у пам'ять про похованих юдеїв. Відомих і маловідомих. Важлива сама пам'ять про тих, хто колись ходив  вулицями нашого міста, милувався течією Південного Бугу, а тепер спочиває вічним сном на його високому пагорбі. Саме там, між вулицями Гліба Успенського і Паліїв Яр, знаходиться кладовище з найдавнішими похованнями євреїв.

Його книгу вивчають уже 200 років

Повне ім'я шанованого юдейського мудреця, про якого почав  розповідь помічник рабина,  – Ісраель-Ісер бен Зєєв-Вольф. Похований у Вінниці у 1829 році. Написав книгу «Шаар Мішпат» («Врата закона»),  за якою дотепер навчаються у єврейських релігійних навчальних закладах. Як стверджує співрозмовник, книга поширена у різних куточках світу. Ісраель був учнем засновника хасидизму в Польщі і Галіції цадика Яакова-Іцхака -Леві Горовіца. Деякий час служив рабином у нашому місті. Тут знайшов свій вічний спочинок. Завдяки йому старий єврейський цвинтар може стати місцем паломництва.

- У традиціях євреїв здійснювати паломництво до місць поховань мудреців, - продовжує Данієль Ерліх. – Яскравим прикладом є відвідання могили цадика Нахмана в Умані. Святі місця є в Меджибожі, Бердичеві та й нас у Брацлаві. Всі ці міста не так далеко від нас. Тому маршрут паломників може пролягати і через Вінницю. Тільки ж поки що на наше кладовище заїжджати соромно.

На превеликий жаль, святе місце на Старому Місті вкрито ганьбою нащадків. Частина цвинтаря забудована, зокрема, наприкінці 70-х тут спорудили дитячий садок. На іншій частині місцеві розробили ділянки під городи. Мацейви (надгробні плити) згребли у кущі. В деяких місцях купи сміття. Територія не огороджена. У місті нараховується три юдейські громади, а святе місце у страшному запустінні. Співрозмовник запевняє, що згодом ця неприємна сторінка залишиться у минулому. На території цвинтаря буде меморіальний комплекс пам’яті похованих тут юдеїв.

Два рази засипали котловани

На початку нинішнього літа Даніель Ерліх став очевидцем сумної сцени. Розповідає, як йому довелося втішати стареньку бабусю. Зустрів її біля єврейського цвинтаря. Вона втирала сльози. Плакала від безсилля, бо не могла зупинити роботу екскаватора, який рив котлован на території кладовища.

- Там же люди поховані, - схлипувала старенька. – Як можна викопувати їхні кістки? Я бачила, як їх із землею закидали у кузов і кудись вивозили. Це ж гріх, людоньки!..

У той день члени Вінницької релігійної громади «Бейс Менхем Любавич Вінниця», яку очолює згаданий вище Шауль Хоровіц, прибули на місце, щоб зупинити роботи з підготовки до будівництва майбутнього житлового будинку. За словами Даніеля,  їм це  вдалося.

- Звернулися до міськради, - говорить Даніель. – Після цього забудовник забрав техніку. Вивезену землю доставили назад на кладовище. З неї вибрали кістки померлих, про які повідомляла місцева бабуся. Ми їх перепоховали. Щоб дотриматися необхідних традицій, контролювати роботи прилетів з Ізраїлю рабин, представник організації «Атра кадіша» («Святе місце»), яка опікується над місцями поховань.

Аналогічна ситуація була у 2008 році. Тоді частину ділянки передали у власність приватній особі. Отримавши її, власник так само розпочав підготовчі роботи під  майбутню забудову житлового будинку. Шауль Хоровіц звернувся з листом до керівництва міської ради. Тоді теж справу залагодили. Зробити це було непросто, бо власник ділянки мав державний акт на землю.

Кошти обіцяє «Атра кадіша»

Договір про встановлення земельного сервітуту (право на обмежене землекористування чужою ділянкою) зареєстровано 19 листопада 2015 року. Згідно з цим документом, міська рада надала право на користування релігійній громаді «Бейс Менхем Любавич Вінниця». Кінцевий термін земельного сервітуту – липень 2020 року.

Уже виготовлено проект майбутнього комплексу. Про це журналісту RIA розповіла начальник відділу охорони культурної спадщини департаменту архітектури і містобудування міськради Оксана Горбань. Нічого незвичайного автори не пропонують. Територію огородять. При вході буде арка. Між могилами прокладуть доріжки. Встановлять лавочки. Насадять квіти.

- Кошти для проведення робіт обіцяла організація світового єврейства «Атра кадіша», - уточнює Даніель Ерліх. – Її представник підтвердив це під час зустрічі із Сергієм Моргуновим. Вона відбулася нинішнього літа. Тоді ще не мали документів. Тепер вони у нас на руках. Можна починати роботи.

Тут покоїться святий учитель наш

Влітку 2008-го на кладовищі встановили пам’ятний знак. Текст на івриті й українській. Його виготовила громадська організація з Ізраїлю «Шатри праведників» під керівництвом рабина Ісраеля-Меіра Габая. Майже весь текст на івриті. Українською – тільки один рядок: «У цьому місці розташовано старе єврейське кладовище міста Вінниця».

Прочитати напис на івриті журналіст RIA попросив Анатолія Кержнера. Донедавна він працював науковим співробітником Інституту політичних і етнонаціональних досліджень НАН України. Ось його переклад (російською): «Комитет «Огалей цадиким» («Шатры праведников») под руководством р.Исраэля-Меира Габая. Старое кладбище еврейской общины Винницы. Здесь похоронен гаон, учитель наш и раввин Исер-Исраэль сын раби Вольфа. Да будет благословенна память праведника и святого, да защитят нас его заслуги, амен. Автор книги «Шаар мишпат» («Врата закона») на Шулхан Арух, ученик Провидца из Люблина. На этом кладбище покоятся великие раввины и цадики многих поколений евреев Винницы».

Довідка

Найстарша могила на цвинтарі - 1747 року

За інформацією Анатолія Кержнера, найстаріша могила, що збереглася на єврейському кладовищі на Старому Місті, датована 1747 роком. Припускають, що воно засноване з часу появи у місті єврейської громади, тобто у 16-му столітті. У роки війни тут відбувалися розстріли євреїв фашистами. Закрито кладовище 15 жовтня 1949 року. За давньою традицією, на єврейські цвинтарі можна заходити з покритою головою, така вимога стосується кожного, а не тільки євреїв. Особливістю є принцип не порушення могил: перепоховання заборонені, останки мають зберігатися на місці поховання.

vn.20minut.ua
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
142 просмотра в декабре
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
17 декабря - День святой великомученицы Варвары. Его также называют "Бабьим днем", так как во время него женщинам не было положено заниматься домашними делами - только шить и прясти. На Варвары существовало множество погодных примет. Приметы на Варварин день: Варвара ночи украла, дня притачала. Саввы-Варвары ночи урвали, кур воровали, под печку клали. Трещит Варюха - береги нос и ухо! Наша Варвара не любит ухи без навара. Варвары заварят, а Сава поправит,...
Политика
На ближайшей сессии Винницкого горсовета на утверждение вынесут Программу экономического и социального развития Винницкой ОТГ на 2019 год. Этот документ призван стать основой для финансирования объектов строительства и проведения мероприятий в городе в течение следующего года. Итак, если вкратце, то в 2019-м в Виннице планируют провести реконструкцию трамвайных путей на ул. Соборной, начать строить путепровод, который соединит Замостье и Тяжилов, провести...
Общество
Открытки с предложением популярных среди молодежи видов наркотиков в винницком трамвае увидел заведующий кафедрой журналистики, рекламы и связей с общественностью ВГПУ им. Коцюбинского Виталий Гандзюк. Фото из общественного транспорта Винницы опубликовал в Facebook.Чтобы подтвердить, что некоторые пассажиры, пользуясь возможностью, рекламируют определенные средства в салонах трамвая, он даже «дал наводку» и указал, в каком именно вагоне увидел открытку.Кон...
Общество
Перед новогодними праздниками у нас возникает много вопросов по поводу подготовки. Что надеть? Где отпраздновать? Где купить подарки родным? Есть те, кто уже заранее подготовился и купил все что нужно, ну и есть те, кто впопыхах  31 декабря будет бегать по магазинам. Сайт 0432.ua совместно с нашими партнерами подготовил статью, с помощью которой Вы сможете найти ответы на все свои вопросы. И так первый пункт в нашем проводнике к новогодним праздникам это:...
Криминал
Спустя более чем год сотрудникам Калиновского отдела полиции удалось «взять» винничанина, который подозревается в том, что с подельниками совершил разбойное нападение 12 сентября 2017 года на пенсионерку. Его сообщников арестовали ранее по подозрению в совершении других преступлений. Как сообщают в отделе коммуникаций ГУНП в Винницкой области, в местной полиции о происшествии узнали от 37-летней женщины. Она рассказала, что около 1.00 в дом ее 76-летней ба...
Общество
За вечер не стоит пить более 150 граммов абсента. В рамках «алколикбезу» винницкий певец Виктор Бронюк узнавал, сколько стоит пить настоящего абсента и каким он должен быть. Собственно изучение алкогольных традиций лидер группы «ТИК» демонстрирует на YouTube-канале «Вибро». Среди винничан достаточно любителей крепких напитков.Напомним, в 2018 году шоумен и музыкант В. Бронюк начал свой канал «Вибро», где решил проводить «алколикбез».Он посетил специалиста...
Общество
На заседании Нацкомиссии, совершающей регулирование в сферах энергетики и коммунальных услуг, которое состоялось 11 декабря, были утверждены тарифы КП «Винницагортеплоэнерго». Они вступят в силу с 1 января 2019 года. Новые расценки будут на 20% выше, утвержденных до начала отопительного сезона.  На самом заседании заммэра Николай Форманюк от имени городских властей отметил, что тарифы прошли обсуждения и никаких замечаний не возникло, а потребители «соглаш...
Общество
16 декабря - день преподобного Ивана Молчальника, еще называют этот день днем мировой немоты и тишины. По старинным обычаям, в этот день нужно постараться как можно меньше говорить. А молчание нужно воспринимать как возможность побыть наедине с самим собой, со своими мыслями, с Богом и всем миром. В народе вверять: кто на Иоанна Молчальника будет молчалив, тот будет красноречив весь год. Приметы на 16 декабря: Если кошка на печи сидит - быть стуже. Если кл...
Общество
В Министерстве внутренних дел опровергли слухи о захвате Винницкой епархии Украинской православной церкви Московского патриархата. Первый заместитель министра Сергей Яровой призвал СМИ не распространять фейковую новость о захвате Спасо-Преображенского кафедрального собора в Виннице. "Все попытки спекулировать на теме Объединительного Собора в такое важное для государства время недопустимы. Поэтому призываем представителей СМИ публиковать только проверенную...