• Головна
  • Ворожіння на святки: як та для чого зазирнути в майбутнє. Частина 2
16:24, 11 січня 2016 р.

Ворожіння на святки: як та для чого зазирнути в майбутнє. Частина 2

Чи можна заплатити душею за ворожіння на святки? Погляд на гадання від священника та ворожки.

Ми вже розповідали про ворожіння  і розібралися з питаннями, кому можна ворожити на Святвечір, до яких сил звертається дилетант, та у що людині може обійтися неправильне виконання магічного обряду. Тепер з’ясуємо, коли ворожити любителям екстріму, а коли проводити смішні та веселі гадання.

Звичайно, ворожити чи покладатися лише на себе — справа кожного. Але пам'ятайте: і священник, і ворожка, з якими ми спілкувалися, зійшлися в одному — сидіти, склавши руки, точно не можна. Інакше майбутнє (у який би спосіб ви його не планували) не зміниться на краще, так і залишившись ворожінням або мріями.

Ворожіння на святки: як та для чого зазирнути в майбутнє. Частина 2, фото-1

Час, коли ще можна спробувати дізнатися, що вам написано на роду, спливає на Водохреще. Так кажуть давні українські традиції ворожіння. Перша частина святок триває з 7 до 13 січня. У цей час проводилися такі собі “лайт”-версії ворожінь. Тоді можна було повеселитися з подружками і ненав'язливо дізнатися образ судженого. "Страшними вечорами" вважався період із 14 по 19 січня. Як свідчать етнографи, наші предки вважали, що у ці вечори за помилку у обряді людина могла втратити і душу, і життя.

Катерина Пірус, етнограф Вінницького національного педагогічного університету, каже, українське Різдво відповідає язичницькому святу Корочун:

- Свято Корочун підпорядковується анімістичному світогляду. Це значить, що все живе й неживе у язичництві мало свою душу. І у цей час людина своїми магічними діями кодувала собі майбутнє та впливала на різні сили — прихиляла до себе добро, а все зло знешкоджувала.

Традиції ворожіння на Поділлі

Катерина каже, що більше на Україні дійсно ворожили жінки, а не чоловіки. Але така традиція склалася через гендерні особливості.

- Прагнення дізнатися свою долю притаманне кожній людині. А найбільше - навіть не жінці, а дівчині. Наприклад, дівчата йшли до прорубу, роздягалися, окропляли себе водою й казали: “Як вода біжить, так би за мною й свати бігали”. Далі вони приходили додому, розплітали волосся і, тричі обійшовши хату, дивилися у вікно — кажуть, там доля мала їм показатися.

Але на Поділлі Різдво вважалося більш родинним святом, тому на Святвечір у більшості своїй дівчата несли кутю своїм дідусям, бабусям та бабам-пупорізкам(повитухам):

-Про ворожіння на Святий вечір із своєї практики можу сказати — найбільше таких традицій у Карпатах. На Поділлі це більше родинне свято, отже дівчатам треба було сидіти вдома. Ворожіння на Святий вечір у нас якось були не дуже поширені.

Церква VS ворожка: два протилежні погляди на гадання

Ворожіння на святки: як та для чого зазирнути в майбутнє. Частина 2, фото-2

Прес-секретар Вінницької єпархії УПЦ Владислав Демченко налогошує, що ворожінням людина виказує свою недовіру Богу і гнівить його:

- Намагання дізнатися свою долю через ворожіння є гріховним бажанням. Про це просто й чітко сказано в Біблії й Святому письмі: той, хто ворожить й намагається дізнатись майбутнє, грішний перед Господом. Свята Андрія Первозваного, Святвечір використовуються ворожбитами для того, аби приспати пильність людей та надати ворожінню псевдохристиянського забарвлення. Люди замість того, аби радіти народженню Христа, звертаються до сили, протилежної Йому. Просто планувати своє майбутнє та просити Божого благословення — це нормально. Люди повинні покладатися на себе та на Божу волю. Але коли вони просять допомоги не у Бога, а у Його ворога, не потрібно забувати, що, надавши їм послугу, диявол буде вимагати оплати.

Білий маг Пелагея відмовилася як зустрітися з кореспондентом “20 хвилин”, так і надати фото, і назвати своє немагічне ім'я. Але зазначила, що ворожіння дійсно можуть змінити долю людини у кращий бік. Та дотримання міри, каже Пелагея, важливе і у такій магічній справі, як гадання:

- Ворожіння допомагає скорегувати долю людини. Але не завжди. Деякі обставини можна лише пом'якшити. Ворожіння, перш за все, потрібно сприймати як прогноз якихось подій і залежно від події робити певні зусилля, щоб воно здійснилося або не здійснилося. На Андрія та на Святвечір прийнято ворожити, бо це дні містичні та сповнені сили. Саме тоді людина без магічного дару отримує можливість самостійно зазирнути в майбутнє. Пам'ятайте лише одне: на долю не можна ворожити часто, особливо, якщо ви одержали приємний прогноз. Бо можете «прогадати» власну долю, змінити її своїм частим втручанням.“Правила безпеки” перед ворожінням

Тих ворожінь, які асоціюються в українців з Різдвом, усього три. Але розглянемо спочатку “правила безпеки” від ворожки Пелагеї, які необхідно запам'ятати, якщо вже вирішили погратися з долею:

- вдаватися до допомоги потойбічних сил слід після заходу сонця, в абсолютній тиші;

- волосся повинно бути розпущене й без шпильок;

- під час ворожіння не бажано схрещувати кінцівки;

- треба розв’язати всі вузлики на одязі, зняти з себе усі прикраси. І, звичайно ж, хрестик приберіть.

Впасти під ноги чи спитати ім’я?

Хорошим вважається просте, але ефективне ворожіння на ім’я коханого. Для нього потрібно вийти опівночі на вулицю і дочекатися першого зустрічного чоловіка, а потім запитати його ім’я. Як його звуть – таке ім'я матиме і майбутній чоловік. Ще один варіант цього гадання – впасти під ноги перехожому і подивитися на його реакцію. Як він себе поведе – таким і наречений буде: якщо допоможе встати – буде дбайливим, якщо пройде повз – безсердечним.

Ворожіння з черевичком

Особливо популярне у нашого народу ворожіння з черевичком. Пропонується вийти на поріг свого житла, зняти з лівої ноги взуття (чоботи, капці, туфлю) і кинути на вулицю через ліве плече. Куди носок взуття вкаже – в тій стороні і заміж виходити доведеться. Правда, якщо вкаже на будинок, то заміжжя в майбутньому році чекати не доведеться.Дзеркальний коридор

І, нарешті, останнє й найголовніше. Страшне ворожіння з дзеркалом і свічками. Чомусь вважається, що якщо під час його проведення щось піде не так, то і душа дівчини може не повернутися з такої «дзеркального» подорожі.

Беруться два великі дзеркала, встановлюються один проти одного, висвітлюються двома свічками. Між дзеркалами повинен утворитися такий собі коридор. Дівчина повинна залишитися в кімнаті сама. Правда, у деяких варіантах допускається одна близька людина. Але вона не повинна дивитися в дзеркало, підходити до ворожки і розмовляти. Ось наприкінці цього дзеркального коридору і повинен з'явитися суджений. Далі дівчина каже замовляння: "Суджений-ряджений! Приходь до мене вечеряти! ". Після того, як у дзеркалі хтось з'явиться, потрібно сказати:" Цур мене! ". Марення ніби-то повинно зникнути. Раніше вірили, що якщо цього не зробити, суджений може виплигнути з дзеркала і тоді відбудеться нещастя.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить

Коментарі

Оголошення
live comments feed...