Маланчин вечір: як святкували його раніше. Прикмети на рік

Старий Новий рік, або Новий рік за юліанським календарем традиційно святкують у ніч між 13 і 14 січня. У Маланчин вечір хлопці одягалися у жіноче вбрання, а дівчата ворожили.

Відзначати його почали, мабуть, ще з дохристиянських часів. За стародавнім міфом побратим бога Місяця Лад, мав доньку, яку всі називали Миланкою через те, що вона була мила та чарівна.

Одного разу лютий змій викрав Миланку та й забрав її у підземне царство. За легендою, визволив її звідти богатир Безпальчик-Васильчик. Тому на Щедрий Вечір ще святкують Василя, а у жертву приносять свиню (яка вважається місячною твариною). На Меланку намагалися накрити якомога багатші столи.

Зранку 13 cічня починають готувати обрядову кутю. Крім того, господині печуть млинці та пироги, готують вареники з сиром для посівальників.

Звечора і до півночі щедрувальники ходять по домівках. За традицією, обходи маланкарів, як і різдвяних колядників, відбуваються з настянням темряви, коли володарює нечиста сила.

На Меланки ходять також дівочі й парубоцькі компанії. Таке дійство називається «водити Меланку». Хлопці у масках та костюмах бажають добра, співають пісні, танцюють, влаштовують жартівливі сценки. Одного, зазвичай, вбирають у жіночий одяг і його називають Меланкою.

Потім йшли на перехрестя палити «Діда», або «Дідуха», — снопи соломи, що тримали на покуті від Святого вечора до Нового року, потім влаштовували стрибки через багаття. Це ніби очищало від спілкування з нечистою силою.

На світанку ходили посівати зерном. Спочатку навідувалися до хрещених батьків, інших родичів та близьких.

Зі святкуванням Щедрого вечора повязано ще чимало обрядів. Сусіди йшли один до одного залагоджувати конфлікти, а хлопці, які раніше «отримали гарбуза», другий раз відправляли сватів з надією на згоду дівчини.

А дівчата ворожили.

За традицією, коли дівчата починали ворожити, хлопці крали у них вдома ворота або хвіртки. Щоб повернути втрату, батько дівчини мав "проставитися".

Журналісти “20хвилин” посівали та щедрували разом з вінницькими дітлахами. Як це було, читайте за посиланням.

Окрім ворожіння, в ніч на Старий Новий рік люди звертали увагу на прикмети. Ось деякі з них:

1. Якщо ніч проти Нового року тиха і ясна, буде щасливий рік не тільки для людей, а й для худоби;

2. Якщо сонце високо зійде, увесь рік буде щасливим, а особливо добрим буде врожай садовини;

3. Якщо іній рясно вкриває всі дерева, буде врожай на зернові та гарний медозбір;

4. Якщо падає м'який сніг, — на врожай, а коли тепло, то літо буде дощовим;

5. Який перший день у Новому році, то й рік буде такий;

6. Якщо на Меланії відлига — вважалося, що буде тепле літо.

Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
48 просмотров в июле
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Отзывы и комментарии

Написать отзыв
Написать комментарий

Отзыв - это мнение или оценка людей, которые хотят передать опыт или впечатления другим пользователями нашего сайта с обязательной аргументацией оставленного отзыва.
 
Ваш отзыв поможет многим принять правильное решение

. Пожалуйста, используйте форму отзывов для оценок и рецензий, для вопросов и обсуждений - используйте форму комментариев, а не отзывов

Не допускается: использование ненормативной лексики, угроз или оскорблений; непосредственное сравнение с другими конкурирующими компаниями; безосновательные заявления, оскорбляющие деятельность компании и/или ее услуги; размещение ссылок на сторонние интернет-ресурсы; реклама и самореклама.

Введите email:
Ваш e-mail не будет показываться на сайте
или Авторизуйтесь , для написания отзыва
Автор
0/12
Актуальность
0/12
Изложение
0/12
Отзыв:
Загрузить фото:
Выбрать

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов