• Главная
  • Вінницькі комуністичні пам'ятники звезуть на ставку Гітлера
14:15, 9 февраля 2016 г.

Вінницькі комуністичні пам'ятники звезуть на ставку Гітлера

Вінницькі пам'ятники комунізму зберуть на ставці Гітлера у Стрижавці, а меморіальні дошки прихистить Вінницький обласний краєзнавчий музей. Про це Vlasno.info повідомили в адміністрації музею.

У вказані терміни вінницькі комунальники майже справилися із демонтажем комуністичного минулого Вінниці.

Рішенням виконкому Вінницької міської ради до другого лютого у Вінниці мали демонтувати два десятки пам'ятних дошок, зображень та ліпнин, які підпадають під дію декомунізаційних законів.

Із цим рішенням міської влади комунальники майже справилися: із зазначеного переліку не демонтували лише мозаїку "Будь достоин эпохи, ровесник!" на Площі Європейській та не змінили дату "1941" на "1939" на Меморіалі Слави.

Ці обидва об'єкти знаходяться на балансі комунального підприємства "Подільський інформаційно-туристичний центр".

– Якщо мозаїку демонтовувати, то щось має бути на її місці, – розповів заступник начальника відділу молоді та туризму Вінницької міськради Віктор Мазурик. – Зараз працюємо над тим, щоб на її місці створити якийсь інший малюнок, який би відповідав сучасним тенденціям. Щодо заміни цифр "1941" на "1939", то також тривають розмови про те, чи міняти всі вісім цифр, чи лише "1941", чи замінити "41" на "39". Але варто врахувати, що вони мають бути однакового розміру та складати єдине ціле. Виготовлення однієї цифри, за попередніми підрахунками, коштуватиме приблизно півтори тисячі гривень.

А тим часом все декомунізоване майно зносять у Вінницький обласний краєзнавчий музей, а частину — у Історико-меморіальний комплекс пам'яті жертв нацизму у Стрижавці (німецька військово-польова ставка "Вервольф" Адольфа Гітлера — прим.ред.). Меморіальні дошки будуть експонуватися у приміщенні музею, а пам'ятники та пам'ятні знаки — у Стрижавці, під відкритим небом.

– У нашому музеї спеціального приміщення для демонтованих меморіальних дошок немає, адже площа у нас обмежена, – розповідає заступник директора краєзнавчого музею з наукової роботи Світлана Шароварська. – Виставлятимемо їх або у 16-му експозиційному, або в академічному залі, поки що над цим міркуємо. Наш обов'язок — прийняти всі демонтовані дошки та пам'ятні знаки і взяти їх на облік.

Втім, деякі вінничани скептично ставляться до демонтажу того, що нам "передали" попередні покоління. Однак у Вінниці та в області протягом минулого року відкрито чимало меморіальних дошок, головно, військовослужбовцям, яких вбили на Сході України.

Vlasno.info запитало у вінницьких громадських організацій, чи планують вони відкривати меморіальні дошки чи пам'ятні знаки у Вінниці та області.

Очільник ГО "Кресов'яци" Юрій Войціцький розповів, що у найближчих планах — відкриття пам'ятної таблиці у Жмеринці, присвяченої Симонові Петлюрі. Нагадаємо, з ініціативи цієї громадської організації минулого року вже відкрили пам'ятний знак у Липовці, присвячений польським та українським воїнам.

Новостворена ГО "Вінницьке історичне товариство" у 2016 думає над встановленням меморіальної дошки авторові першого в Україні історико-правового дослідження Вінниці Валентину Отамановському на стінах Державного архіву Вінницької області. Минулого року з їх ініціативи пам'ятною дошкою вшанували архітектора Владислава Городецького у селі Шолудьках.

Друзі Сашка Капіноса — одного із Небесної Сотні — також планують увіковічнити пам'ять товариша. На стіні житлового будинку, де він мешкав деякий час, відкриють пам'ятну дошку.

У Департаменті архітектури, містобудування та кадастру Вінницької міської ради кажуть, що у міському бюджеті на відкриття пам'ятних дошок не закладаються. Однак всі ескізні рішення мають узгоджуватися саме із цим департаментом. На обласному рівні відкриття меморіальних дошок контролює сектор охорони культурної спадщини Управління культури та мистецтв Вінницької ОДА.

– У нас лише готуються проекти рішень, які потім затверджує виконавчий комітет міськради, – каже начальник відділу охорони культурної спадщини і дизайну Оксана Горбань. – Здебільшого, встановлення пам'ятних знаків чи відкриття меморіальних дошок ініціюють громадські організації чи благодійники, пропонують ескізи, а ми вже їх оцінюємо. Якщо проект ескізу хороший, тоді і приймаємо відповідне проектне рішення спільно із художниками та скульпторами Вінниці.

А завідуючий сектором охорони культурної спадщини Михайло Потупчик розповідає, що у минулому році було погоджено чимало проектних рішень на встановлення пам'ятних дошок на Вінниччині. Зокрема, учасникам АТО, Героям Небесної Сотні, вшановуючи пам'ять Тараса Шевченка чи на згадку про Чорнобильську трагедію.

Тому саме з ініціативи вінничан у наступному році на вулицях міста та у містечках і селах області з'являтимуться пам"ятні знаки та меморіальні дошки.

Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
0,0
Оцените первым
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Объявления
live comments feed...