• Головна
  • 12 березня в історії України та Вінниччини
13:30, 12 березня 2016 р.

12 березня в історії України та Вінниччини

У 1633 році польський король затвердив Петра Могилу новим митрополитом Галицьким та Київським. 28 квітня у братській школі у Львові його висвятили. Під час того, як Петро Могила був митрополитом – почалося активне відродження Православної церкви та її храмів. В той час Київ став справжнім центром православної віри.

1918 року Могилів-Подільська міська дума ухвалила резолюцію про найскоріше скликання Всеросійських Установчих зборів і запропонувала вжити заходів до виводу німецьких військ з України. Такі резолюції з'явилися тому, що у місті на посадах начальника міліції, тюрми залишились люди, які користувались довір'ям більшовиків. Це викликало незадоволення жителів міста, які вимагали перевиборів міської думи.

У 1942 році начальник Вінницького відділу жандармерії наказав офіцерам СС (збройні сили Третього Райху) і поліції та начальникам постів здійснювати страти без спеціального дозволу. Це передувало масовим розстрілам у Вінниці.
Голокост фото
Фото: vinrada.gov.ua


1970 року у Києві було здано в експлуатацію один з найбільших концертних залів у країні палац «Україна». Офіційне відкриття відбулося у квітні. Будова була розроблена архітекторами Жилицьким та Вайнером. Автором проекту був Євген Марченко. Сьогодні будівля вміщує в собі 300 приміщень, величезний концертний зал на 3714 місць і сцену, на якій змогли б вміститися 1,5 тис. людей. У квітні 1998 році палац «Україна» став Національним.

У 2000 році вперше відзначили професійне свято землевпорядника у другу суботу березня (цьогоріч 12 березня). В Україні ця професія особливо варта поваги, через наші родючі чорноземи. Наразі в Україні проводиться земельна реформа і землевпорядники намагаються знайти нові способи управління земельними ресурсами.

2014 року російські військові зосередили свою техніку на кордонах з Україною, займаючи стратегічні позиції.

Того ж дня Росія веде інформаційну війну і продовжує дезінформувати громадян про перебіг подій у зоні АТО.

Того ж дня колишній радник Путіна Андрій Іларіонов заявив, що Путін на Криму не зупиниться, а захопить східний кордон України, а згодом дійде до Києва.

Торік вінницькі суді вже п'ятий день не можуть визначити міру запобіжного засобу для печерського суді, що судив автомайданівців, Віктору Кицюку.

Того ж дня Широкине накрила важка артилерія. А позиції АТО загалом були обстріляні 50 разів, в тому числі 4 – в напрямку Донецького аеропорту. Втрат немає.

В цей день народилися:

1863 року – український науковець Володимир Вернадський. Один із засновників Української академії наук, у 1918 році став її першим президентом. Засновник наукової бібліотеки в Києві (нині названої його ім'ям). Організатор та директор Радієвого інституту (1922–1939), Біохімічної лабораторії (з 1929). Дійсний член НТШ та низки інших академій (Паризької, Чеської).
бібліотека Вернадського фото
Бібліотека ім. Вернадського у Києві, фото Сергія Гришкевича

1914 року – українська письменниця, поетеса та сценаристка Лідія Компанієць. Працювала у київській пресі – зокрема «Київська правда», «Радянська Україна», «Правда Украины». Автор багатьох збірок віршів для дітей і дорослих, сценаріїв художніх фільмів: «Доля Марини» (1953), «Коли співають солов'ї» (1956), «Літа дівочі» (1961), знятих на Київській кіностудії ім. О. П. Довженка.

1940 року – український боксер Анатолій Пацатий. Народився у селі Костянтинівка Липовецького району Вінницька область. З 1985 року був суддею на усіх радянських чемпіонатах, а з 1990 року – на європейських та світових. У 2000 році – суддя на XXVII Олімпійських іграх у місті Сідней (Австралія).

1942 року – український письменник та журналіст Юрій Цюпа, головний редактор газети «Хрещатик». Написав кілька книг: «Небо прагне спокою» (1978), «Соната для осені» (1986), «Борги совісті» (1989). А також колективний збірник «Обличчям до вікна». З 1995 року член Спілки письменників України, а ще з 1988 року – член Спілки журналістів України.

1994 року – українська письменниця Анастасія Дан (псевдонім Анастасії Занузданової). У 2006 році з родиною переїжджає в село Комарівці Барського району Вінницької області. З 2014 році член Національної спілки письменників України. Серед її збірок: «Мій стоголосий дивний світ», «Не забирай у мене казку», «Меркурію, за нами плаче осінь...:».

До речі, у Республіці Маврикій (біля Мадагаскару) 12 березня – День незалежності.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...