• Головна
  • 15 березня в історії України та Вінниччини
10:48, 15 березня 2016 р.

15 березня в історії України та Вінниччини

1920 року до Мурованих Куриловець Подільської губернії (нині Вінницька область) вступили частини польського війська і Окремої пішої бригади під командуванням полковника Олександра Удовиченка. Таким чином місто звільнили від більшовиків, тому що поляки на той момент були союзниками військ Української Народної Республіки, які боролися проти більшовиків.

У 1927 році за планом першої п'ятирічки у Запоріжжі почалося будівництво Дніпровської гідроелектростанції імені Володимира Леніна. Автором проекту став Іван Александров, а будівництво очолив Олександр Вінтер. Для будівництва залучили 36 тисяч робітників та 400 мільйонів доларів. Під час Другої світової війни станція була підірвана радянськими військами, але у 1947 році вона продовжила свою роботу і працює до сьогодні.

1928 року у місті Київ затверджено проект пам'ятника видатному українському письменнику Михайлу Коцюбинському. Для затвердження заслухали доповідь Вінницького обласного виконавчого комітету щодо цього, адже Вінниця – це батьківщина письменника.
памятник Коцюбинському фото
Фото: panoramio.com


У 1939 році у Хусті (столиця автономного краю у складі Чехословаччини) на засіданні Сейму було проголошено незалежність Карпатської України. Президентом було обрано Августина Волошина. Того ж дня було прийнято і Конституцію нової держави – там було проголошено Карпатську Україну президентською республікою з державною мовою – українською. Гімном було визнано «Ще не вмерла Україна», а прапором – жовто-блакитний стяг. Карпатська Україна проіснувала лише кілька днів, проте зробила значний вклад на шляху незалежної України.

1944 року війська 1-го Українського фронту звільнили місто Тульчин і райцентр Немирів (Вінницька область) від німецьких військ. Таким чином просунувшись далі на захід.

З 1985 року офіційно Генеральна асамблея ООН затвердила постулат, що захищає інтереси людей. 15 березня обрали тому, що в цей день 1961 року президент США Джон Кеннеді озвучив питання, що стосуються інтересів споживачів в області безпеки, інформації, вибору і права бути почутими. Міжнародний союз споживачів, організований у Нідерландах у 1961 році, офіційно закріпили право на відшкодування збитків, на споживчу освіту і на здорове навколишнє середовище. В Україні це регулюється законом «Про захист прав споживачів».

2014 року на Херсонщину вторглися російські війська. За інформацією державних прикордонних служб, 120 десантників висадилось на Арбатській стрілці.

Того ж дня активісти «Правого сектору» приготувалися боротися з російськими провокаціями. На передодні стало відомо, що у Києві повторяться донецькі події.

Того ж дня українців з Росії повертають назад в Україну. В аеропорту Шереметьєво в українців, що приїхали рейсами з Києва та Донецька, знімали відбитки пальців та відправляли на батьківщину.

Торік самогубства регіоналів продовжуються – застреленим у власному будинку знайшли Олександра Пеклушенка: екс-голову Запорізької області. До цього констатували самогубства регіоналів Михайла Чечетова, Станіслава Мельника та Сергія Вальтера.

Того ж дня у зоні АТО констатували 14 обстрілів. Прес-центр штабу АТО повідомляє, що українські війська неухильно дотримуються мирних домовленостей, відвели важке озброєння на визначені позиції та виконують положення режиму припинення вогню.

В цей день народилися:

1891 року – найстаріший українець та найстаріша людина світу (станом за 2007 рік) Григорій Нестор. Він був неодружений, і казав, що це був один із секретів його довголіття. Пережив австрійську, польську та радянську владу. Але в жодній армії не служив, бо мав малий зріст (ледве 150 см). Також він ніколи не хворів та ніколи не приймав ліків, і, хоча він казав, що одна з його довічних пристрастей – горілка, він ніколи не вживав алкоголь у великих кількостях. Пропрацював у колгоспі до 90 років. Помер 15 грудня 2007 року у віці 116 років.
Григорій Нестор фото
Григорій Нестор


1932 року
 – польський режисер та сценарист Єжи Гофман. У 1962 році почав знімати художні фільми. Найбільше відомий як екранізатор історичних романів Генрика Сенкевича. У 2008 році створив документальний фільм «Україна. Становлення нації». Протягом своєї мистецької праці був удостоєний багатьма світовими нагородами й відзнаками. Має почесний титул «Заслуженого діяча національної культури». Під час російської інтервенції в Україну в березні 2014 року Єжи Гофман разом з іншими відомими діячами польського театру та кіно виступив із підтримкою українського народу.

1941 року – економіст, професор та доктор економічних наук Федір Горбоніс. Народився у селі Серединка Бершадського району. Від 1976 р. живе та працює у Львові. Опублікував понад 200 науково-методичних робіт. Співавтор 2 підручників з грифом МОНУ, 2 посібників, 5 монографій, результати яких знаходять практичне застосування. Напрями наукової діяльності: проблеми ефективного розвитку аграрного сектору економіки, підвищення ефективності використання ресурсного потенціалу, вдосконалення економічних взаємовідносин в АПК, кооперація та інтеграція.

1947 року – український режисер, драматург та заслужений артист України з 1993 року Володимир Лісовий. Народився у Росії, та у 1982 переїхав до Вінниці і там по 1995 рік був головним режисером Вінницького обласного театру ляльок. Серед найкращих вистав: «Кіт у чоботях», «Білосніжка», «Кривенька качечка», «Бременські музиканти» та інші.

До речі, у Білорусі 15 березня відзначають День Конституції.

Не забувайте вітати – Миколая, Едуарда та Богдана!

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...