• Головна
  • 24 березня в історії України та Вінниччини
11:10, 24 березня 2016 р.

24 березня в історії України та Вінниччини

У 1882 році німецький мікробіолог Роберт Кох відкрив збудник туберкульозу. Саме тому 24 березня Всесвітньою організацією охорони здоров'я було визначено як Всесвітній день боротьби з туберкульозом. В Україні проблема туберкульозу стоїть гостро, найбільший рівень захворюваності у Донецькій області.

Крім того, 24 березня вважається й Днем фтизіатра (займаються вивченням, дослідженням та лікуванням туберкульозу). Адже успішність боротьби проти туберкульозу залежить саме від них.

1942 року з Вінниці відправився транспорт з 1000 цивільними робітниками до міста Розенберга. Туди відвозили українців як дешеву робочу силу. Деяким вдалося повернутися одразу ж після Другої світової війни, проте частина залишилася там аж до проголошення незалежності України, або й дотепер.

У 1944 році війська 1-го Українського фронту зайняли місто Муровані Курилівці Вінницької області. Продовжувалося визволення Вінницької області від німецької окупації.
Муровані Курилівці фото
Муровані Курилівці, фото: ukrainaincognita.com


1976 року у Інституті ядерних досліджень Академії наук України запустили найбільший в Європі ізохронний циклотрон «У-240». Завдяки ньому науковці можуть вивчати властивості різних матеріалів під дією радіації. А на той час в Україні був досить потужний центр вивчення ядерної фізики. Циклотрон занесли у книгу національних здобутків України.

У 1989 році в радянській Україні вперше відбувся страйк. Організували його учасники Української Гельсінської спілки у Львові. Згодом страйки охопили всю Україну. Люди виходили на вулиці з українською символікою. Це були останні кроки на шляху до незалежності.

2014 року Олександр Лукашенко назвав Крим частиною Росії. Цим кроком президент Білорусі погіршив стосунки з Україною.

Того ж дня російського професора Зубова звільнили через те, що він написав статтю, де засудив дії російських військових у Криму.

Торік під Києвом розбився військовий вертоліт.

Того ж дня позиції АТО продовжують обстрілювати. Загинув один українських військовослужбовець, ще восьмеро отримали поранення.

В цей день народилися:

1876 року – військовий діяч В'ячеслав Бронський, що народився у Росії. Проте ще влітку 1917 заявив про своє прихильне ставлення до українського військового руху. З січня 1918 року був приділений до оперативного відділу Українського Генерального штабу Центральної Ради. 15 грудня 1918 року, після вступу військ Директорії до Києва, був призначений начальником Головного управління Генерального штабу УНР. Помер від тифу, похований у Вінниці у 20-х числах лютого 1919 року.

1926 року – лікар, заслужений діяч науки і техніки (1959) Ніна Братусь, родом з Вінниці. Була членом Всесоюзного наукового товариства фізіологів, багаторічним членом Українського товариства фізіологів, майже 30 років очолювала Вінницьке обласне товариство фізіологів. Входила до редколегії журналу «Нейрофізіологія». Брала активну участь у громадському житті, будучи членом різних громадських організацій, депутатом міської ради. Автор близько 200 наукових публікацій.

1929 року – український кінорежисер Олексій Одинець. У 1951 році закінчив історичний факультет Вінницького педагогічного інституту. Перший режисер в Україні, який почав працювати в жанрі документального відео. Співробітник Національної телерадіокомпанії України. Очолює творчу групу відеофільмів і особливо важливих програм. З 2004 року – Почесний працівник національного телебачення України.

1979 року – український співак, музикант, лідер гурту ТіК Віктор Бронюк. 2 червня 2005 року в місті Вінниця на розігрів групи Таліта Кум вийшла група ТіК. Це був перший їхній виступ. Всеукраїнський тур «Байки про Оленів» розпочався саме у Вінниці, де Бронюк ще донедавна мав чиновницьку посаду. За два місяці хлопці дали 35 концертів у 27-ми містах України і перервали своє тріумфальне турне лише 1 раз — 20 березня. З 2008 року Віктор Бронюк стає головою правління благодійного фонду «Подільська громада», який визнано найкращим благодійним фондом України.
Віктор Бронюк фото
Віктор Бронюк, фото: tik.ua


1981 року – українська письменниця-прозаїк Вікторія Гранецька, що народилася у селі Юріївка Козятинського району Вінницької області. Ще в дитинстві писала вірші, казки, оповідання, публікувалась у районній газеті «Вісник Козятинщини». А вже у вересні 2015 року вийшов «Щасливий» — третій роман письменниці, створений на основі реальної історії про українську дівчину та азербайджанського хлопця-мусульманина. Роман нагороджено спеціальною відзнакою «Коронації слова» у номінації «Гранд Романи» та опубліковано у київському видавництві «Нора-Друк». Книга була презентована у різних містах України, в тому числі й у середовищі українських мусульман в Ісламському культурному центрі Києва.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...