• Головна
  • Для кого писаний закон про податок з репетиторства, про який вінницькі педагоги й чути не чули?
11:16, 21 квітня 2016 р.

Для кого писаний закон про податок з репетиторства, про який вінницькі педагоги й чути не чули?

Послугами вчителів-репетиторів користуються більшість вінницьких батьків, які прагнуть покращити знання дітей, здобуті в школі, або підготувати їх до вступу у виші. Однак, виявляється, дохід отриманий педагогом-репетитором за навчання, підлягає обов’язковому декларуванню. «Інформаційна Вінниччина» з’ясувала, чи сплачують вінницькі репетитори відсоток від свого заробітку державі, та які санкції застосовують фіскали до порушників.

Із 2013 року, згідно з постановою Державної фіскальної служби України, всі репетитори, які не зареєстровані як суб’єкти підприємницької діяльності, але надають репетиторські послуги, мають декларувати свої доходи. Тобто репетиторам потрібно подати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи, а також сплатити податок у розмірі 15% до державного бюджету плюс 1,5% військово збору від отриманих прибутків. Якщо репетиторський заробіток перевищує 10 мінімальних заробітних плат, то сплатити потрібно 20% від зароблених коштів. До репетиторських послуг, зокрема, належать: підготовка дітей до школи, до вступу до навчальних закладів, незалежного тестування, навчання з будь-яких предметів, написання рефератів, виконання контрольних, курсових, дипломних робіт тощо. 

У департаменті освіти і науки Вінницької облдержадміністрації погоджуються, що приховування прибутків від репетиторства – це порушення закону. Але "виловлювати" недобросовісних вчителів теж не збираються. 

- Ми не шукаємо тих, хто заробляє таким шляхом, - цим займається фіскальна служба. Ми ж повинні забезпечувати умови, щоб школи надавали достатньо якісні послуги, і діти не потребували репетиторів. Але якщо дитина все ж потребує додаткових занять, то репетитору потрібно такий дохід задекларувати. Все має бути по закону, - зазначила заступник директора департаменту освіти і науки Вінницької ОДА Олена Чорна.

Утім важко уявити в нинішніх реаліях, що хтось заради законослухняності згоден позбутися 17% прибутку, якщо є шляхи оминути таке «здирництво» від держави. Хіба що почнуть штрафувати. У Державній фіскальній службі України у Вінницькій області зауважили, що за незадекларовані доходи існує адміністративна відповідальність.

- Це добровільно. Але як добровільно... Це є виконання конституційних обов’язків, людина має задекларувати свій дохід. За невиконання цього обов’язку існує адміністративна відповідальність. Згідно адміністративного кодексу, людина, яка не задекларувала свій дохід, має сплатити штраф від трьох до восьми неоподаткованих мінімумів доходів громадян. Це від 51 до 136 гривень, - сказала головний інспектор ДФС Ірина Некитюк.

Проте податківці додають, що ніхто не розшукуватиме «неслухняних» репетиторів і не змушуватиме їх звітувати про прибутки. Цього, схоже, не робили три роки, відколи існує ця податкова норма, адже у вінницькій фіскальній службі не змогли назвати кількість репетиторів, які зізналися у додаткових заробітках і заплатили з них податок.  Ірина Некитюк сказала, що такої інформації ніхто у службі надати не може.

- Окремо по репетиторству статистка не ведеться. Ми ведемо статистку по найбільшим видам декларування, а репетиторство подається в «іншому», - пояснила І.Некитюк.

Самі ж педагоги - молоді і зі стажем - або взагалі не чули, що потрібно ділитися з державою, або вважають це чистою «обдиралівкою». Так, 22-річний Артемпідробляє репетиром англійської мови вже два роки. Свій дохід не тільки не збирається декларувати, а й вперше чує, що це потрібно робити.

- Якщо чесно, ніколи навіть не чув про таке декларування. Думав тільки держслужбовці декларують. Так, зараз я навчаюся і підробляю репетиторством з англійської мови. Є в мене один або два учні. Беру 40-50 гривень за годину. Про 100 гривень в тиждень навіть смішно декларувати. Я вже сплачую податок державі, коли їду до учня громадським транспортом (сміється, - ред.). А якщо серйозно, то я не збираюся декларувати свій заробіток, - поділився студент-репетитор.

У 26-річної вчительки однієї зі шкіл Козятинського району Аліни Сергіївни новина про декларування додаткового заробітку також не викликає ентузіазму.

- Я працюю вчителькою історії в сільській школі, в мене - неповна ставка - 75%. Зарплатня дуже маленька, в селі нікому репетитора особливо й не потрібно, тому придумала для себе інший додатковий заробіток. Пишу курсові роботи та реферати на замовлення студентів. В середньому одну-дві роботи в місяць пишу. Ні, декларувати це я не збираюся, тому що прибуток маленький, немає з чого стягувати податки, - обурюється пані Аліна.

Її колега Алла Миколаївна працює в школі понад 20 років, з них вісім підробляє репетиторством. Жінка згодна задекларувати свій підзаробіток, однак лише за певних умов.

- Так, я підробляю репетиром. У мене є декілька учнів, яких я готую до ЗНО. Підготовка до ЗНО – це вкрай відповідально, тому репетиторство і робота в школі займають весь мій час. Я не проти подати декларацію про свій дохід. Але якщо, по-перше, податок не буде здирницьким, а по-друге, чиновники та бізнесмени також чесно розкажуть про свої статки, - озвучила свою позицію вчителька.

По суті, у словах Алли Миколаївни - підказка чиновникам і депутатам, які закони потрібно приймати, щоби вони виконувалися. І на кому заробляти державній казні - на власниках  заводів-пароходів чи на бідних вчителях, які у час іновацій і технологій часом на мігах змушені доносити дітям матеріал. І таки доносять. Потім ці діти здобувають медалі в олімпіадах, виграють всеукраїнські і міжнародні конкурси, стають першокласними фахівцями, за якими «полює» закордон...

На жаль, в нашій країні не тільки із оподаткуванням репетиторства така химера. Чимало нормативних актів і законів - добре, якщо просто не діють, - а то ж є відверто абсудними... Для кого тоді пишуться закони, які не рухають країну, а тільки гальмують її розвиток, - одвічне запитання до наших державників... 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...