ПЕРЕМОГА: У ВІННИЦІ МІСЬКРАДА ПЕРЕСТАЛА ХОВАТИ ПУБЛІЧНУ ІНФОРМАЦІЮ

Вінницька міськрада відкрила громаді інформацію кому та для чого виділяться бюджетні гроші. Раніше імена та прізвища людей, що зазначені в рішеннях ради, ховали за позначками “Особа1, Особа2″. У відповідях на інформаційні запити публічна інформація подавалась також з використанням цих позначень.

Наприклад, у рішенні виконкому Вінницької міської ради від 14.04.2016 р. № 847 тепер поіменно зазначено, кому надали з бюджету міста матеріальну допомогу на загальну суму майже півмільйона гривень.

210416_01

Журналісти, громадські активісти, місцеві депутати намагались вирішити цю проблему з травня 2015 року усіма доступними законними методами: скаржилися до Уповноваженого з прав людини, заступнику міського голови, що відповідає за антикорупційну діяльність, створили відповідну петицію, депутатське звернення до міського голови. Але міська влада вперто наполягала на тому, що захищає персональні дані та конфіденційну інформацію, і приховувала публічну інформацію.

У березні 2016 року група активних журналістів звернулася за допомогою до Інституту розвитку регіональної преси. Медіа-юрист Олександр Бурмагін надав допомогу у складанні судового позову за фактами приховування публічної інформації Вінницькою міською радою та виконкомом.

Позов був складений, але до суду не дійшов. Інформацію про нього активно обговорювали у соцмережі Фейсбук, збираючи кошти на судовий збір. І сталося диво. Неофіційно з міськради надійшла інформація, що давати хід цій справі не потрібно – інформація буде відкритою.

- Ця історія гарний приклад перемоги здорового глузду над зверхністю та небажанням чути. Коли журналісти звернулись за юридичною допомогою я спочатку не повірив, що таке може бути, – медіа-юрист Олександр Бурмагін. – Через майже 5 років набуття чинності Законом України “Про доступ до публічної інформації”, в якому чітко прописали, що не може бути обмежено доступ до публічної інформації про використання бюджетних коштів, в тому числі ПІБ осіб, які отримали такі кошти. Після змін 2015 року, коли аналогічну норму додатково прописали і в Закон України “Про місцеве самоврядування в Україні” в частині рішень місцевих рад. Побачити рішення, ще й відомої передовими підходами до самоврядування Вінницької міської ради, в яких закрито суми коштів, які надаються конкретним особам і замість ПІБ осіб побачити ОСОБА_1, ОСОБА_2 – було дуже дивно. Ще й письмові спроби ВМР пояснити необхідність такого обмеження посиланням на захист персональних даних. Стаття 5 Закону України “Про захист персональних даних” прямо говорить, що саме у випадку отримання фізичними особами бюджетних коштів їх ПІБ не захищається даним законом.

Юрист каже, що  ця справа для органу місцевого самоврядування була програшна в суді.

– Три чинні Закони України містять норми, які узгоджено між собою і які говорять – не має права будь-який розпорядник такої інформації обмежувати до неї доступ. Отже, діалог із представниками ЗМІ і громадою міста, виправлення самими ситуації, без втручання судової гілки влади, з боку представників ВМР – було, мабуть, єдино правильним рішенням в даній ситуації, – говорить він.

Керівник вінницького медіа центру “Власно” Ольга Маліновська взяла ініціативу щодо подачі позову до суду на свою редакцію. Журналісти редакції “Власно” часто отримували у відповідь на запити копії документів з прихованими даними.

- Завдання журналістів – донести до людей, яким чином влада розпоряджається майном та бюджетом громади, – каже Ольга Маліновська. – Коли ж ми отримували відповіді на запити де вказані не прізвища і суми, а “ОСОБА_1″, та “СУМА_1″, то, звісно, забили тривогу. Написали ряд статей про порушення Закону про доступ до публічної інформації. Донесли також цю інформацію до депутатів Верховної Ради, омбудсмена, політологів, всеукраїнських медіа та юристів. Нас підтримали, тому що Закон дійсно порушувався. Коли дійшла справа до того, що ми підготували позов до суду – міська рада дала обіцянку, що виправить ситуацію. То ж подивимось. Якщо обіцянка виконуватись не буде – підемо позиватись до суду.

Депутат Вінницької міської ради Дмитро Уманець 11 лютого подав депутатське звернення до міського голови щодо припинення приховування публічної інформації. Але отримав таку саму відповідь, як і журналісти.

– Очевидним є те, що міськрада на чолі з Сергієм Моргуновим, злякалась судового позову, – каже Дмитро Уманець. – Адже перед позовом, я направив депутатське звернення із переліком порушень законодавства, які здійснює міська рада, на що вони написали відписку. Зараз, мабуть, влада зрозуміла якого розголосу може отримати даний позов. Крім того, для багатьох, хто не володіє ситуацією, стане очевидним те, що ніби саме європейське місто виявляється зовсім не прозоре та не відкрите. Прозорість та доступність Вінницької міської ради є однією з вимог громади міста, яка за нас віддала свої голоси. Але це лише одна із перешкод, адже в нас ще є складна процедура потрапляння на пленарне засідання міськради, на засідання постійних комісій, а також турнікет, через який навіть нардепи не можуть пройти. Так що боротьба триває.

Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)

Отзывы и комментарии

Написать отзыв
Написать комментарий

Отзыв - это мнение или оценка людей, которые хотят передать опыт или впечатления другим пользователями нашего сайта с обязательной аргументацией оставленного отзыва.
 
Ваш отзыв поможет многим принять правильное решение

. Пожалуйста, используйте форму отзывов для оценок и рецензий, для вопросов и обсуждений - используйте форму комментариев, а не отзывов

Не допускается: использование ненормативной лексики, угроз или оскорблений; непосредственное сравнение с другими конкурирующими компаниями; безосновательные заявления, оскорбляющие деятельность компании и/или ее услуги; размещение ссылок на сторонние интернет-ресурсы; реклама и самореклама.

Введите email:
Ваш e-mail не будет показываться на сайте
или Авторизуйтесь , для написания отзыва
Автор
0/12
Актуальность
0/12
Изложение
0/12
Отзыв:
Загрузить фото:
Выбрать

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов. Для оценок и рецензии используйте форму отзывов