• Головна
  • 30 років після Чорнобилю: чи є у Вінниці радіація? (Фото)
15:30, 27 квітня 2016 р.

30 років після Чорнобилю: чи є у Вінниці радіація? (Фото)

 26 квітня, в Україні відзначають 30 річницю з моменту Чорнобильської катастрофи. У місті відбувся мітинг-реквієм за всіх, хто віддав свої життя та здоров'я під час ліквідації аварії на ЧАЕС. Редакція сайту Vinbazar.com у роковини трагедії вирішила дізнатися, чи є на сьогодні радіація у Вінниці та, який радіаційний фон по місту.

Ми звернулися до головного управління державної служби надзвичайних ситуацій України у Вінницькій області, аби вони допомогли нам отримати дані. Заміряти рівень радіації у Вінниці з нами вирушив Олег Семенов - фахівець відділу організації заходів цивільного захисту ГУ ДНСН Вінниччини, що спеціалізується на питані радіаційно-хімічного захисту. Для замірів використовували штатний дозиметр-радиометр МКС-05 "Терра", який стоїть "на озброєнні" вінницьких рятувальники. Для достовірності експерименту ми взяли ще один прилад іншої марки у Вінницькому національно-технічному університеті. 

Пан Олег розповів, що сьогодні прийнято вимірювати радіацію не в мікрорентгенах на годину, як це було за радянських часів, а за допомогою міжнародної одиниці виміру мікрозівертів. Допустимою нормою вважається 0,50 мікрозівертів на годину. Забігаючи на перед, скажу, що "фонило" лише раз. 

Першу "пробу" зробили у мікрорайоні Вишенька біля торгового центру "Грош". Прилад показав 0,12 - все в межах норми.

30 років після Чорнобилю: чи є у Вінниці радіація? (Фото), фото-1

Другу спробу робимо вже біля "Книжки". На гранітних східцях прилади показали дещо більшу радіацію. Дозиметр рятувальників видав дані 0,26, контрольний 0,23.

Семенов пояснив, що дані спотворила гранітна плита, з якої зроблені сходи. Рятувальник розповідає, що цей матеріал сам по собі має більшу радіоактивність. Переконує, на землі покази будуть інші. Підходимо до клумби, міряємо. І справді, обидва прилади показують 0,13.

- В нас в області, взагалі, рівень дещо вищий ніж в середньому по Україні. Все через те, що регіон розміщується на гранітному плато "Подільска височина". Це ще в школі вчать, - говорить пан Олег. 

Далі рухаємося в центр. Заміряємо біля Вежі. Показник коливається від 0,13 до 0,15 мікрозівертів на годину. Це втричі нижче норми. 

Поки ми дістаємося набережної Roshen, аби дізнатися рівень радіації, який існує на фонтані, пан Олег пояснює, що радіаційний фон є у самої Землі, і це цілком нормально.
- Навіть існує гіпотеза, що завдяки мутації під дією цієї радіації з'явилася і людина, - посміхається рятувальник.  

На набережній дозиметри показують 0,13-0,14 мкЗв, а ось цифри на гранітних стовпчиках огорожі знову "підстрибнули" - 0,21 та 0,23. 

Від фонтану вирушаємо до залізничного вокзалу. Коли кладемо прилади на бордюр, вони починають "пищати". Дозиметр рятувальників показує перевищення норми - 0,58, прилад із Політеху взагалі - 0,80. Перехожі скоса  тривожно озираються на постійний тривожний сигнал. За спиною чути, як хтось промовляє: "Зараз вибухне" та швидко нас минає.

Пан Олег заспокоює:
- Знову граніт.

Переставляємо "апаратуру" на асфальтну доріжку за метр від першого місця замірів. Результати нижчі в п'ять разів: 0,15 та 0,11 відповідно. Видихаю з полегшенням. 

Пропоную поїхати та перевірити радіацію, ще на колишньому Хімзаводі. Семенов погоджується. Каже, що можливо там і справді вищий рівень через фосфор, який залишився після виробництва. Запевняє, раніше там заміри не проводив, тому їдемо.

Вирішуємо перевіряти безпосередньо біля "білого терикону", що залишився від виробництва. Прилади показують, що рівень тут не більший, ніж у центрі міста - 0,13 мкЗв на годину. Після цього цілковито впевнюємося, що радіації у Вінниці немає.

За загальним радіаційним фоном у регіоні слідкує Вінницький обласний центр з гідрометеорології. Там редакцію також запевнили, що жодна із їх 7 станцій не фіксує перевищення допустимих норм.  Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...