• Головна
  • У Вінниці черга до відділення для літніх людей: хто за лікуванням, а хто за спілкуванням
15:00, 4 квітня 2012 р.

У Вінниці черга до відділення для літніх людей: хто за лікуванням, а хто за спілкуванням

Більшість літніх людей, маючи чимало різноманітних хвороб, не можуть вести активний повноцінний спосіб життя, щоб змінити таку ситуацію, цьогорічний Всесвітній день охорони здоров'я, який будуть відзначати 7 квітня, медики вирішили присвятити темі «Старіння і здоров'я».

Вінничан, кому більше 70 років лікують та підтримують здоров'я у єдиному в Вінниці геріатричному відділенні, яке працює на базі міської клінічної лікарні №3. Розраховане відділення на 60 ліжок, які практично ніколи не бувають вільними.

Ззавідуючий геріатричним відділенням Віктор Буряк розповів про своїх пацієнтів, про їх лікування та про причини старіння, адже люди старіють по-різному – хтось раніше, а хто і в 70 може бути бадьорим.

- До літніх людей в нашому відділенні відносяться як до пацієнтів, не звертаючи увагу на вік і не відмахуючись від їхніх проблем. Більшість хворих лікується безкоштовно і ми виписуємо з відділення 98% більш-менш здорових людей, кого підліковуємо, кого виліковуємо. Все за державний кошт. Ніякої спонсорської допомгои не отримуємо, депутати з'являються лише напередодні виборів. А так, нікому ми не потрібні. Ніхто не задумується, що прийде і його час. Старіння — це ж фізіологічний процес, ускладнюють який ті хвороби, що людина накопила за свій вік. Цих хвороб за життя назбирується досить багато, адже ті умови в яких ми живемо, сприятливими не назвеш: грошей людям не вистачає не те щоб на якісне харчування, медикаменти необхідні придбати не можуть. Звідси — постійні стреси, а нервові клітини, як відомо не поновлюються. Тож у старечий вік, більшість з нас приходить із купою хвороб, тобто людина стає недієздатною, немічною.

До геріатичного відділення люди звертаються лише для того, аби отримати медикаментозне лікування чи психологічне також? Адже більшість з них в такому віці самотні.

- Бувають різні пацієнти. Є такі, що вдома йому немає з ким поспілкуватись. А тут він знаходить своїх однодумців. Спілкування це теж процес лікування. І основне в роботі нашого відділення це ставлення до хворих: уважне і чуйне. Ці люди заслужили спокійної старості, а вони ображені. Ображені державою, деякі - своєю родиною.

Реформування у системі охорони здоров'я України вносять якісь корективи у роботу геріатичного відділення? Чи вас не торкаються зміни?

- Вже трохи зачепило. В нас зараз проблеми з консультантами. Раніше ми зв'язувались з поліклінікою і до нас приходив лікар будь-якої спеціальності, щоб підтвердити той чи інший діагноз. А зараз — дві організації, наша як 3-я міська клінічна лікарня і поліклініка, як центр первинної медико-санітарної допомоги. Тому треба домовлятись, зазвичай по старому знайомству, нам поки що не відмовляють. Через таку ситуацію погіршились діагностичні можливості нашого відділення. Чекаємо, може щось покращиться.

Щодо хвороб які є характерними для людей літнього віку, та чи можна їх уникнути, розповіла вінницькій обласний позаштатний лікар-геріатр Ірина Мокрицька.

- Катаракта, гіперплазія передміхурової залози, ішемічна хвороба серця, погрішення памяті та розлади нервової системи — всі ці хвороби притаманні людям похилого віку. Але, нажаль, як констатують лікарі, сьогодні ці недуги все частіше зустрічаються і у людей в віці 40-45 років. Тож, аби в старечому віці уникнути серйозних ускладнень, до геронтологів треба звертатись при перших ознаках подібних захворювань. Ми собі ще в 45 років здаємось молодими, повними сил і енергії і так і повинно бути, але процес старіння вже чітко видно - зміни в органах і системах. Хоча знову ж таки, це все суто індивідуально.

Займаючись проблемами старіння населення, наскільки часто вам доводилось спілкуватись з вінницькими довгожителями? І які секрети їхної тривалості життя?

- Спілкувалась, і дуже часто бувало так, що по всім критеріям вони не відповідали рокам за паспортом. Виглядали набагато молодшими. В першу чергу, це генетична спадковість. В людей, які мали в роду декілька довгожителів, а довгожителі в нас вважаються з 90 і старше років, вони мають потенціал прожити довготривалий час відносно здоровими. По-друге, оточуюче середовище також впливає на процес довголіття. Як правило, ці люди нормально харчувались, не зловживали спиртним, не палили, старалися запобігати стресовим ситуаціям, вони мали толерантний характер. Злі люди рідко живуть довго. І головною спільною ознакою всіх довгожителівє те що всі вони були оточені увагою з боку рідних.

Згідно останніх досліджень, так званими «живчиками» у 60-70 років залишаються люди, які все життя провели у русі. І неважливо - це заняття фітнесом чи робота в городі, прогулянки на свіжому повітрі чи щоденний активний шопінг. Перші нездужання в таких людей починаються тільки в 70, а то й у 90 років, що на 20-30 літ пізніше від любителів сидячого способу життя. Також не треба забувати і про старіння мозку. Адже ще великий мислитель Цицерон стверджував, що головне в боротьбі за молодість - інтелектуальна активність. І найголовніше: фізична молодість повністю залежить від душевної. Тож зацикленість на віці тільки додасть зайвих зморшок, у той час, як легке ставлення до життя та позитивні емоції продовжать термін нашого перебування на Землі.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...