Чи матимуть вінничани швидку допомогу?

Верховною Радою 17 травня 2012 року прийнято у першому читанні Закон України «Про екстрену медичну допомогу». Новим законопроектом насамперед передбачається створити структури – Центри медицини катастроф, які, по суті, стануть проміжною ланкою між службою швидкої медичної допомоги та Міністерством надзвичайних ситуацій.
В усьому світі екстрену медичну допомогу надає служба швидкої медичної допомоги, котра, до речі, захищена законом (Росія, Польща, Франція тощо).
Медичні експерти запевняють, що нова медична реформа і, зокрема, реформування швидкої допомоги призведе до трагічних наслідків в Україні. Про це під час прес-конференції повідомив і голова вільної профспілки працівників швидкої допомоги України Максим Іонов.
“Ні в кого не викликає сумнів, що медицину варто реформувати, але не таким чином. Це може призвести до трагічних наслідків”, – сказав Максим Іонов.
За словами експерта, законопроект, який прийняли у першому читанні, не виставлявся для широкого обговорення, і днями його мають прийняти у ВР у другому читанні. В даному законопроекті є багато суперечностей у термінах.
“Якщо це екстрена допомога, то має бути екстрений підхід до пацієнта на місці. Це не прописано в законі”, – зазначив він.
На думку багатьох експертів, у законопроекті багато декларативного, він є затратним для бюджету України. Зокрема, на утримання одного такого центру за підрахунками експертів буде затрачено 1,2 млн грн на рік.

Місцевий погляд

Щодо нового законопроекту працівники Вінницької міської станції швидкої медичної допомоги мають власну думку. Висловив її головний лікар ВМСШМД Олександр Шиш:
- В системі екстреної медичної допомоги пріоритетною має бути саме служба швидкої медичної допомоги, яка щоденно спроможна виконувати величезний обсяг роботи, має досвід якнайшвидшого реагування на найскладніші ситуації. Вона має бути збережена як окрема структурна одиниця, – сказав Олександр Володимирович.

- Вважаємо, що запропонована реорганізація не відповідає сучасним вимогам, може призвести до розвалу служби швидкої медичної допомоги та катастрофічних наслідків.
Зруйнувавши чинну систему надання швидкої медичної допомоги, яка попри економічну кризу, щохвилинно рятує життя тисячам хворих, постраждалих, можна буде наразитися на те, що така медична допомога перестане бути доступною для пересічного мешканця України.

У проекті закону дійсно є чимало недоліків. Наприклад, зовсім немає визначень таких термінів як «лікар», «медсестра», «спеціалізована медична допомога». Немає ясності і в строках початку чинності Закону. Зокрема, прописано, що він набирає чинності з 1 січня 2013 року. А як же бути з Законом № 8603 від 15 червня 2011 року, який діє до 2014 року? Треба врахувати, що Вінницька, Дніпропетровська, Донецька області є пілотними у проведенні медичної реформи, тому набути чинності цей Закон має не раніше 1 січня 2015 року.
Зазначу, що нашу точку зору підтримують і колеги з Київської та Кіровоградської областей. Крім того, колеги з Київщини надіслали звернення до Президента країни з відповідними пропозиціями, – додав він.

Моделі швидкої допомоги різних країн світу

Моделі організації надання невідкладної медичної допомоги, представлені у сучасному світі, можна умовно звести до трьох варіантів: пострадянська, європейська, американська служба швидкої допомоги. Основні відмінності в організації та методах лікування такі.

Англоамериканська (включаючи Японію) – за рідкісними винятками бригади суто парамедичні; їх завданням є надання невідкладної допомоги та транспортування пацієнтів в приймальне відділення стаціонару.

Європейська (включаючи Ізраїль) модель припускає наявність як парамедичних, так і лікарських бригад.

В Україні відсутні парамедичні бригади, а служба швидкої медичної допомоги представлена лікарськими і фельдшерськими бригадами. Останні здійснюють діагностику, госпіталізацію «за діагнозом», лікування, дають рекомендації.

Служба парамедиків (Ambulance) оцінює тяжкість стану, госпіталізує хворих в “emergency department”, а лікувальні заходи під час транспортування зводяться до дачі кисню і введення фізрозчину. Різними, по суті, є і завдання лікаря ШМП та парамедиків. Якщо лікар ШМП ставить діагноз, проводить лікування на догоспітальному етапі і вирішує питання про доцільність і місце госпіталізації пацієнта, то парамедик повинен, перш за все, своєчасно доставити потерпілого в “emergency department”. Служба парамедиків вперше з’явилася у США в 60-ті роки. Вони надавали першу допомогу пацієнтам, які знаходились в критичному стані, діяли строго за завченими алгоритмами, були готові до роботи у позаштатній ситуації. В даний час, незважаючи на деякі зміни, принципи роботи служби Ambulance в основному залишилися колишніми. Зараз парамедики володіють наступними навичками: подача кисню, транспортування пацієнтів, катетеризація вен, поновлення ОЦК, знеболення, установка воздуховоду, плевральний дренаж, інтубація, штучна вентиляція легенів у примусовому режимі, дефібриляція, катетеризація сечового міхура, боротьба з кровотечею, ведення пологів, ведення психозів, протишокові заходи, шинування кінцівок, коникотомия, ведення пацієнтів з політравмою, медичне сортування при масових ураженнях, промивання шлунка. Крім того, вони вміють лікувати порушення ритму серця, виконувати зовнішню і трансторакальну ЕКС, вести пацієнтів з отруєннями, робити системний тромболізис при інфаркті міокарда, здійснювати корекцію КЩС, беруть участь у протиепідемічних заходах, здатні вести спортивну та автомобільну травми. При цьому термін навчання парамедиків становить лише 12 місяців, (в середньому 6 місяців), тоді як майбутні лікарі ШМП повинні витратити на навчання до 4 років!

Лікар ШМП ставить діагноз, призначає патогенетичне лікування, а фахівець служби Ambulance повинен визначити провідний синдром і купірувати стани, що загрожують життю. Різним є і підхід до фільтрації хворих на ШМП і на службі Ambulance. Якщо в країнах з системою ШМП хворий може звернутися або в реєстратуру поліклініки (по телефону) і потрапити на прийом до лікаря, або до диспетчера ШМП та отримати медичну допомогу від фельдшера або від лікаря ШМП, то в державах зі службою Ambulance пацієнт звертається до сімейного лікаря (по телефону або очно) або до медсестри (по телефону), які викликають при необхідності парамедичну бригаду і хворий відразу направляється в приймальне відділення.

Декілька прикладів організації роботи ШМП і Ambulance. При стенокардії в Росії пацієнт звертається на ШМП, і до нього виїжджає лікарська або фельдшерська бригада. У Німеччині – на розсуд диспетчера до хворого може виїхати парамедична бригада або госпіталізація здійснюється на таксі, а в США пацієнт зі стенокардією доставляється в клініку завжди на таксі.

Цікава історія створення служби Ambulance в місті Белфаст (Північна Ірландія). У січні 1966 року з’явилася мобільна кардіологічна реанімація, в березні 1966 року – портативний дефібрилятор вагою 3,2 кг, у жовтні 1966 року – перший випадок успішної реанімації на догоспітальному етапі. В1967 році зі 156 пацієнтів на етапі транспортування в стаціонар не помер жоден! Час виїзду після отримання виклику там – не більше 4,5 хвилин, а час прибуття – 20 хв! У США в 1967 році досліджувався і застосовувався белфастський досвід. У 1968 році тренування співробітників мобільних кардіореанімацій до проведення інтенсивної терапії при інших критичних станах, було покладено початок державної підтримки служби швидкої допомоги, право виклику делегувалося службі 911. Одночасно були впроваджені парамедичні бригади в різних штатах. У 1970 році започатковано широку кампанію з вироблення парамедичних навичок серед населення. У 1996 році в Сіетлі вже близько 600 000 чоловік пройшло підготовку з надання першої допомоги у критичних ситуаціях! В Ізраїлі в службі невідкладної допомоги діють три типи машин -  реанімобіль – «помаранчева машина» (водій + лікар + парамедик) і штатні машини швидкої допомоги, «біла машина» (водій-фельдшер + парамедик-доброволець), та машини швидкої допомоги з персоналом з числа навчених добровольців (водій-парамедик). При цьому час доїзду «білої» машини – 15 хв, час доїзду «помаранчевої» машини – 30 хв, а час доїзду машини з волонтером – 10 хв.

Є два принципових підходи до надання невідкладної допомоги на догоспітальному етапі “scoop and run” (хапай і тікай), коли час транспортування в стаціонар менше 15 хв і “stay and treat” (стій і лікуй), коли час транспортування більш 15 хв.

Кілька цікавих фактів.

Швидка допомога Торонто приймає виклики 142 іноземними мовами.

У Меріленді на 36 машинах швидкої допомоги введені системи теледіагностики.

У Турині парамедики частину дороги долають на метро.

Середня зарплата парамедиків у США в 4 – 10 разів менше, ніж зарплата лікаря.
У Франції, в Парижі 400 бригад парамедиків, з яких 35 повноцінних лікарських бригад. Вони мають у своєму розпорядженні 80 машин системи “SOS” – маленькі автомобілі з лікарем за кермом.

У місті Норвіч (Англія) є служба парамедиків на велосипеді. Вартість медичного велосипеда – 900 фунтів стерлінгів, такий велосипед оснащений мигалкою з сиреною, дефібрилятором, набором для реанімації, катетерами, тонометром, медикаментами. Мета створення подібного виду транспорту – зниження часу доїзду з 8 до 3 хвилин!

Вінниця ОК
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
53 просмотра в марте
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Происшествия
В пятницу, 22 марта, в instagram появилось фото автомобиля «Нива», который стоял на Магистратской, у входа в парк. Похоже, что машина была после возгорания, но огонь удалось быстро погасить. На фото, опубликованном в сообществе «dtp.vinnytsia», видим вокруг авто нескольких мужчин с огнетушителями в руках. «На одном фото шесть мужчин с огнетушителями, значит, не проехали мимо, а старались помочь и не дали сгореть», - написал в комментариях один из пользоват...
Общество
20 марта, в павильоне историко-мемориального комплекса памяти жертв нацизма в поселке Стрижавка Винницкого района состоялась презентация схемы-макета "Ставка "Вервольф" 1942-1944 гг.". Об этом сообщает Depo.Винница со ссылкой на пресс-службу Винницкой ОГА. Историко-мемориальный комплекс памяти жертв нацизма, филиал Винницкого областного краеведческого музея, был создан в 2011 году в знак чествования памяти тех, кто ценой собственной жизни защищал право на...
Общество
Губернатор Валерий Коровий сообщил, что вскоре начнется реконструкция винницкого аэропорта в селе Гавришовка, на что дополнительно из государственного бюджета будет выделен миллиард гривен: «Это позволит увеличить пассажиропоток и раскрыть потенциал грузовых перевозок». Планируется замена аэродромного оборудования, обновление взлетно-посадочной полосы, ​​полная модернизация технических систем с целью создания современного аэродромного комплекса. На время п...
Общество
23 марта православная церковь почитает память Святой Василисы. Известно, что она погибла мученической смертью, когда ей было всего лишь 9 лет. Во время правления императора Диоклетиана были организованы массовые гонения на последователей христианской веры. Василису также поймали и стали вынуждать отречься от Христа, пишут Подробности. Однако девочка была непреклонна, и ее подвергли избиениям, страшным пыткам. На Руси святую Василису считали покровительнице...
Общество
«Будь человеком - сохрани природу» - такие призывы в Виннице теперь будут на уличных мусорных урнах. Новые их образцы установили сегодня у здания городского совета. Винничанам должен понравиться новый дизайн.На урнах - изображение, символизирующее ответственное отношение к экологии, окружающей среды и переработке отходов. С виду они больше и функциональнее за изготовленные ранее: мусор собирается в выдвижной бак, по крайней мере одна урна из двух, стоящих...
Общество
Полиция Винницы объявила в розыск 17-летнюю Дарину Алексееву, которая 20 марта вышла из детской областной больницы и после этого ее местонахождение неизвестно. Ее приметы: на вид - 17 лет, рост 65 см, короткие темно-русые волосы, серо-зеленые глаза. На предплечье татуировка, возможно, китайские символы. Была одета в темную жилетку, серую кофту, темные джинсы. Полиция обращается ко всем кому известно местонахождение девушки сообщить по телефонам: (0432) 59-...
Криминал
Прокуратура Винницкой области приговорили к пожизненному заключению мужчину, который с двумя соучастниками напал на местного жителя, ограбил его и зарезал. Двум другим рецидивистам назначили по 12 лет заключения. Об этом сообщает УНН со ссылкой на пресс-службу областной прокуратуры. Следствие установило, что в начале мая 2017 года у Центрального рынка Винницы трое ранее неоднократно судимых мужчины ограбили и убили местного жителя. Перед совершением престу...
Общество
Сегодня Винница прощается с заслуженным работником культуры Украины, народным артистом Украины, Почетным гражданином нашего города Виталием Ивановичем Газинським. Гениальный маэстро, авторитетный руководитель и учитель, профессор - он оставил яркий след в украинской культуре.Благодаря ему академический камерный хор «Винница» стал одним из культурных визитных карточек города далеко за пределами страны. Виталий Иванович был его создателем и бессменным главны...
Происшествия
Сегодня, 22 марта, в Виннице на ул. Волошковой во время пожара погибла женщина. Об этом сообщает сайт города Винницы 0432.ua со ссылкой на пресс-службу ГУ ГСЧС в Винницкой области. Пожар произошел около полуночи в одной из квартир на третьем этаже пятиэтажного жилого дома. Во время разведки звена газодымозащитной службы в одной из комнат квартиры спасатели обнаружили тело 44-летней хозяйки квартиры. Причину пожара устанавливают специалисты.
Новости по теме
В музее под Винницей с помощью современных технологий показали, какой была ставка Гитлера
Аэродром Винницы прекратит свою работу
Приметы на 23 марта: что нельзя делать в день Василисы
В Виннице начали устанавливать новые мусорные урны с призывом «быть человеком» (фото)
В Виннице 17-летняя девушка вышла из больницы и без вести пропала
Сегодня Винница и вся Украина прощается с народным артистом Украины (фото)
Стало известно сколько винничане заплатили за растаможку «евроблях»: цифра вас шокирует
Приметы на 22 марта: что можно и нельзя делать в праздник 40 святых
В Виннице жителям города предлагают пройти бесплатную флюорографию
В Виннице специалисты отобрали образцы воды, из-за подозрительной пены в Южном Буге (Фото)