• Головна
  • На Вінниччині археологи знайшли амфори, яким більше тисячі років
09:25, 14 серпня 2012 р.

На Вінниччині археологи знайшли амфори, яким більше тисячі років

Фрагменти амфор і ліпної кераміки, які датуються 7-8 століттям н.е., а також візантійські монети 12-13 століття, знайшли члени археологічної експедиції Інституту археології Національної академії наук України на березі Дністра у Могилів-Подільському районі.

 За інформацією керівника археологічної експедиції, старшого наукового співробітника Інституту Лариси Виноградської, на експонати з далекого минулого археологи натрапили неподалік від скельного храму, що знаходиться на березі Дністра у селі Лядова Могилів-Подільського району. Це найдавніша пам’ятка архітектури на Вінниччині – храм засновано тисячу років тому святим Антонієм, після його повернення з Афону. Приблизно десять років тому святиню почали відроджувати. Нині тут діючий чоловічий монастир.

- Святий Антоній неспроста обрав це місце для спорудження обителі, - каже Лариса Виноградська. – Окремі фрагменти амфор знайдено на присадибних ділянках або на городах у людей. На справжній культурний шар археологічних знахідок натрапили на одній з терас Дністровського берега. До таких знахідок належать згадані монети і фрагменти амфор з елементами ліплення.

Дата знахідок попередня, уточнюють археологи. Остаточні висновки будуть зроблені після ретельного вивчення експонатів. Нагадаємо, що п’ятеро членів експедиції нинішнього літа працювала не тільки на території скельного храму. Археологи також досліджували печери на лівому березі Дністра, обстежували місцевість на території села Нагоряни. Сама назва вказує на місце знаходження населеного пункту – Нагоряни розташовуються нагорі високого Дністровського берега.

Це вже друга вдача археолога Лариси Виноградської у нашій області. Нагадаємо, у 2005 році під час розкопок на Старому місті пані Лариса разом з членами експедиції дійшла сенсаційного висновку про вік Вінниці. На підставі виявлених знахідок археологи довели, що наше місто насправді старше на сто років. За даними столичних науковців, Вінниця заснована в середині 13-го століття, а не за часів литовського періоду. Ще в середині ХІІІ століття на території нинішньої Вінниці існувало кілька городищ. Центрами творення міста можна вважати територію біля гирла ріки Винничка, що по вулиці Кармалюка, та городища на території лікарні імені Ющенка і Сабарова.

- Втім, проблеми датування Вінниці не вирішити без археологічного дослідження Брацлавщини, там городище збереглося набагато краще, - пояснює Лариса Виноградська. - Вінниця входила до так званих "міст на полі", що не припинили свій розвиток після ординської навали. Це була потужна мережа місцевих центрів. А з середини ХІV століття Вінниця утверджується як один із центрів Поділля...

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...