• Головна
  • Ні в тин, ні в ворота... Вінницьки адвокати здивовані деякими змінами у КПК
10:00, 23 листопада 2012 р.

Ні в тин, ні в ворота... Вінницьки адвокати здивовані деякими змінами у КПК

Новий Кримінально-процесуальний кодекс у вівторок відмінив порушення кримінальних справ та дорозслідування, ввів угоду з правосуддям, суд присяжних і домашній арешт. А ще - збільшив кількість підстав для затримання міліцією. Вінницькі адвокати говорять, що є причини хапатися за голову

Ні в тин, ні в ворота. Так кажуть адвокати Вінниці про окремі зміни, які стали реальністю в ніч з понеділка на вівторок 20 листопада. Тоді став чинним новий Кримінально-процесуальний кодекс України, пишуть 20minut.ua

Міліціонери Вінниці набрання чинності нового Кодексу зустрічали, як новий рік – рівно опівночі. Не з пляшкою шампанського, а з ключами від Єдиного реєстру досудових розслідувань. Внесення інформації в цей реєстр замінило постанови про порушення кримінальної справи.

- Після 00.00 20 листопада слідчі почали реєструвати все по-новому, - каже прес-офіцер обласної міліції Анна Олійник. - Всі повідомлення, які надходять, вносять до Єдиного журналу обліку кримінальних правопорушень та інших подій. З них ті повідомлення, що не місять ознак кримінальних правопорушення, розглядаються згідно з Кодексом про адміністративні правопорушення (складаються протоколи) або Закону «Про звернення громадян» (надається відповідь в місячний термін). А події, які мають ознаки кримінального правопорушення, протягом доби мають внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Ключ цього Реєстру є у кожного слідчого.

Експерти, опитані журналістом «20 хвилин», всі, як один, тепер радять простим вінничанам носити при собі паспорт постійно і мати в контактах телефону номер знайомого адвоката. Про всяк випадок. Бо ряд статей адміністративної відповідальності тепер мають кваліфікувати як дрібні, але кримінальні злочини. Це значить - правоохоронці мають більше підстав для затримання.

- Ще немає чіткого визначення нового поняття «кримінальний проступок», тому зараз працівники міліції керуються статтями чинного Кримінального кодексу України, - каже Анна Олійник. - Законодавець ще має дати перелік кримінальних проступків, за які будуть застосовуватися штрафні санкції.

Адвокати радять... боятися

- Я завжди радив з усіх незрозумілих питань звертатися до спеціалістів – до адвокатів, - каже експерт Олександр Сарафарнюк. – А ситуації бувають різні. Можуть обличчя розбити на вулиці. Можуть сварку затіяти на порожньому місці. Якщо потрапили в таку – дзвоніть у міліцію. Якщо опинилися в міліції – звертайтеся за допомогою до адвокатів.

- Варто завжди мати при собі паспорт, щоб можна було обійтися без затримання і на місці встановити особу. А ще - знати номер телефону юридичної консультації чи адвоката, якому можна зателефонувати у випадку чого, - каже адвокат Василь Деркач. – Тепер адвокат бере участь з самого початку, коли людині щось пред’являють, а вона не згодна. Треба бути готовим до всього, бо в нас зі свідка можна запросто стати підозрюваним, обвинувачуваним і підсудним.

- Раджу вінничанам бути вкрай уважними і не наражати себе ні на які випади з іншого боку, - говорить ще один вінницький адвокат Микола Мосін. - Можливо, треба й ковтнути якусь образу, тому що положення нового Кодексу ніхто не знає, незважаючи на заняття і семінари, які проводилися прокуратурою, судом і міліцією. Відверто скажу, навіть адвокати не знають. І я не знаю. Його не можна просто вивчити. Його треба випробовувати. Пройде рік, коли всі притруться до змін, тоді про щось можна говорити.

Кодекс дозволив вірити чуткам

- Є в новому Кодексі новації хороші. А є таке, що ні в тин, ні в ворота, - каже Микола Мосін.

Наприклад, - нововведення про свідчення з чужих слів. Кодекс передбачає, що такі свідчення розглядаються в сукупності з іншими факторами і мають бути визнані судом доказом. Але захисник Юлії Тимошенко та нардеп Сергій Власенко вже охрестив цю норму так: «мерці починають говорити».

- Наприклад, я скажу, що чув від Петренка, як він чув від Михайленка, що 10 років тому Мустафа вбив людину. І це є доказом по кримінальній справі! - обурюється він.

Правозахисники: «Рахуйте гроші»

Ще сперечаються експерти про заборону брати участь у кримінальному процесі як захисників родичам. Представляти сторони тепер можуть тільки професійні адвокати.

- Обвинувачувані, підозрювані та підсудні мають право отримати від держави безплатного адвоката. А от на потерпілих право на безплатну юридичну допомогу не розповсюджується, - каже Координатор Вінницької правозахисної групи Дмитро Гройсман. – Досі можна було знайти родича і видати йому доручення представляти свої інтереси у суді. Тепер доведеться шукати адвоката з ліцензією, укладати з ним угоду, платити за його розцінками.

У Вінниці, неофіційний тариф участі захисника у кримінальній справі – 50 доларів за годину роботи (участь у суді, відвідування у слідчому ізоляторі тощо). А ще треба заплатити завдаток, коли укладаєш угоду. І жоден адвокат кінцевого результату не гарантує.

В середньому, як знає Дмитро Гройсман, участь адвоката у кримінальній справі обходиться вінничанам у суму, не менше 1200-1500 доларів США.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...