• Головна
  • Він заважав більшовикам творити міфи (ФОТО)
11:01, 14 лютого 2013 р.

Він заважав більшовикам творити міфи (ФОТО)

Сьогодні минає 120 років від дня народження історика, правника, педагога  Валентина Отамановського

Валентину Отамановському вінничани завдячують неперевершеними працями про історію рідного міста, а харків’яни пам’ятають його як педагога — завідуючого кафедрою латини медичного інституту. Проте широкому загалу мало відоме ім’я вченого, ерудита, який сенс свого життя бачив у служінні Україні. Працюючи з першоджерелами, зробив помітний внесок в українську історіографію. Його робота краєзнавця була всебічна та пробуджувала національну свідомість. Радянська ідеологія в таких особистостях бачила ворога. У Вінниці відроджувати ім’я невтомного дослідника Поділля почали у перші роки незалежності держави. Краєзнавці зв’язалися з архівами Києва, Москви, Санкт-Петербурга, відшукали могилу вченого на одному з цвинтарів Харкова. Тепер вона доглянута.

У 14 років заробляв лекціями

Працівники Вінницького обласного краєзнавчого музею впевнені, що такого потужного краєзнавця ні до нього, ні після в області не було. Вони називають його земляком та заради справедливості завважують, що він родом з Черкащини: народився 14 лютого 1893 року в селі Яблунівці Смілянської волості в родині рахівника цукроварні. В сім’ї було 7 дітей. У пошуках заробітку батько з родиною переїхав до Києва, де разом зі старшими синами працював на різних роботах, а двох менших  віддав на навчання до гімназії.

Завідуюча відділом новітньої історії обласного краєзнавчого музею Лариса Семенко розповідає, що в 14 років Валентин заробляв на прожиття лекціями з історії країни, а в 16 років матеріально допомагав родині. Це не завадило йому із золотою медаллю закінчити 5-ту Київську гімназію в 1912 році та вступити до Київського університету Св. Володимира на правах «десятипроцентника», тобто звільненого від оплати за навчання як медаліст-незаможник. Також він навчався у політехнічному інституті.

У матеріалі «Моє каяття», яке краєзнавці взяли із слідчого фонду архіву КДБ, Валентин Отамановський про свій світогляд у молоді роки писав: «За студентських часів, перед Лютневою революцією, в мене склався самостійницький, націоналістичний світогляд, суть якого в скороченні така: тільки національна держава забезпечує повні національні права поневоленій нації; класова боротьба є справа внутрішня і перед лицем національного ворога не повинно бути класів і партій; поразка Росії від німців та революція внаслідок цього мусять призвести до розвалу тюрми народів та повстання У.Н.Р.»

Разом з Міхновським він створює військову організацію імені Полуботка. Будучи студентом, входить до складу Центральної Ради від партії соціалістів-самостійників. Знаходить час для перекладу творів Даніеля Дефо та оповідань Гі де Мопассана. Принагідно зауважимо, що у видавництві «Вернигора» Отамановський співпрацював від дня його створення у 1916-му і, як сам зазначав, воно ставило «своїм завданням ширити погляд, що українська культура мусить орієнтуватися на Західну Європу, а не на Росію». У січні 1918 року, як згадує у своїх спогадах сотник Оверко Гончаренко, Отамановський (тоді він підписувався Атамановський. — Авт.) разом зі студентською молоддю під Крутами захищав Україну від військ Муравйова.

Талановитого студента у 1918 році посилають на стажування до Віденського університету. Навчання він поєднує з працею: як представник видавництва «Вернигора» в австрійській столиці відповідає за випуск шкільних підручників, карт, зошитів тощо для українських освітніх закладів. Здобувши спеціальність з історії права, починає працювати над дисертацією з історії магдебурзького права в Україні. Але доля склалась так, що захист її відбувся лише через чверть століття.

отамановський1

отамановський1

 Валентин Отамановський у робочому кабінеті. 1925 рік. Фото надано ВОКМотамановський2

Валентин Отамановський із сестрою Ганною і племінницею Валентиною

 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...