Художник Володимир Заєць пропонує у Вінниці поставити дерев'яний пам'ятник Шевченку

Художник Володимир Заєць з Барського району працює над пам’ятником Тарасу Шевченку, до створення якого вже долучилися понад три тисячі людей – відомі артисти, науковці, політики і навіть темношкірі африканці. Загалом участь у його створенні, на думку скульптура, візьмуть 20 тисяч людей

 Володимир Заєць планує завершити роботу напередодні 200-річчя з дня народження Кобзаря - тобто у 2014 році. Художник каже, що міг би віддати 2-метрову скульптуру Вінниці. Мовляв, оригінально - з душею, зі смаком. Ще й гроші заощадить - адже на монумент Шевченку у нашому місті планують витратити десятки мільйонів гривень.  

Але схоже на те, що художника не дуже то й хвилює, кому дістанеться дерев'яний Шевченко. Він більше переймається тим, як зареєструвати пам’ятник у Книзі рекордів  Гіннеса.

Двометрова скульптура з багаторічної осики

Ідея створення незвичайного пам’ятника виникла у самодіяльного  художника з маленького села Затоки Барського району минулої осені. У лісі він побачив зрізану осику. Багатолітнє дерево мало в діаметрі трохи більше метра. Пан Володимир подумав, чому б не використати його для скульптури. Майстер вирішив зробити свій внесок у вшанування пам’яті геніального Кобзаря на честь його 200-річного дня народження.  

Керівник господарства Олег Меркалн підтримав земляка. Дозволив забрати деревину і навіть надав машину для її перевезення до будинку художника.

- Мені хотілося, щоб скульптура була особлива, - каже Володимир Заєць. – Щоб з’явився портрет, дерево треба тесати багато разів. От я й подумав, чому б не доручити це землякам? Сам зробив тільки горельєф з рисами обличчя, а вже над іншими деталями одягу працювали і продовжують це робити бажаючі.

Батькові у всьому допомагає син Богдан. Одними з перших торкнулися дерева дочка Алла із зятем Сергієм, які приїхали в гості з Одещини. Було це минулої осені, коли скульптор розпочав роботу. Тоді ж нагодився у село шкільний товариш Юрій Бажаско, нині він мешкає в Естонії. Він із захопленням поставився до задуму. Зробив фото майбутньої скульптури. Сказав, що покаже його естонцям. Коли  на пам’ятнику залишили свій слід майже всі односельці, Володимир перевіз його у райцентр. Там до роботи долучилися студенти гуманітарного коледжу імені Михайла Грушевського та автодорожнього технікуму.

- Я показую, де саме зробити надріз, а людина самостійно теше, - розповідає скульптор. – Даю долото і дерев’яний молоток-«киянку», а далі вже справа рук тих, хто вирішив допомогти в роботі.  

Скульптор каже, що осика незвичайне дерево, воно здавна вважається в народі оберегом від злих духів. Тому надрізи деревини пропонує взяти з собою і зберігати як згадку про участь у створенні пам’ятника, тримати в себе як оберіг.

Напередодні Шевченківських днів нинішнього року Володимир Заєць перевіз скульптуру до Києва, нині вона знаходиться на території літературно-меморіального будинку-музею Тараса Шевченка. Володимир вдячний перевізнику з Вінниці Олександру Слободянюку за наданий транспорт і допомогу в перевезенні вантажу.

 

Бенюку не подобається Шевченко в кожусі

Народний артист України Богдан Бенюк щороку 9 березня,  у день народження Шевченка, приходить до будинку-музею, де у далекому 1846 році проживав поет. Відомий актор знає у цьому будиночку кожен експонат. Цього року він був приємно вражений дерев’яною скульптурою. Вона знаходиться на подвір’ї недалеко від старої шовковиці. Саме тут Володимир Заєць познайомився з актором. Розповів про свій задум. Бенюк на знак поваги міцно потис руку скульптору.

- Ми навіть по келиху вина випили у пам'ять про нашого генія, - розповідає Володимир Заєць. – Під час розмови пан Богдан чесно зізнався, що йому не подобається, коли Шевченка зображають у кожусі, шапці, коли його показують уже в літах, ніби він і не був молодим. Саме таким є поет у моїй скульптурі. Але в даному випадку вона йому сподобалася. Він взяв долото, молоток і довше всіх тесав дерево. Весь час запитував, де ще залишити слід. Треба було бачити вираз обличчя актора. Він, ніби грав роль на сцені. Говорив про геній Тараса, цитував рядки з його віршів, спілкувався з ним. Хто був свідком цієї події, здавалося, що вони в театрі  спостерігають за грою на сцені знаменитого актора.

Скульптор пояснив, чому він обрав саме такий образ поета.

- Я з’ясував, що всі скульптури Шевченка з бронзи або каменю виготовлені в шапці й кожусі, або плащі, - каже скульптор. – З дерева робити одяг непросто. Але я спробував.

 

Це перша акція не тільки у нас, а й у світі

- Ваш майстер Володимир Заєць запропонував акцію, якої ще ніхто ніколи не проводив не тільки у нас в Україні, а й у світі, - каже завідувач літературно-меморіального будинку-музею Тараса Шевченка у Києві Надія Орлова. – Ми із задоволенням підтримали ідею вінничанина. Кожен наш працівник залишив тепло своїх рук на скульптурі. А скільки людей зробили це у день народження поета! Були серед них і відомі вчені, політики, депутати. Кожен, хто приходив у той день до музею, брали в руки молоток. Навіть темношкірі африканці з інституту «Крок» тесали дерево, додаючи свої штрихи у майбутній пам’ятник.

Скульптор записує прізвище кожного, хто долучається до роботи. Фотографує їх. Роботу планує завершити напередодні наступного 200-річного ювілею поета.

- Я припускаю, що до того часу до пам’ятника торкнуться руками  приблизно 20 тисяч людей, - каже Володимир Заєць. - Мені б дуже хотілося, щоб цей колективний труд знайшов відображення у Книзі рекордів Гіннеса. Але заявка на встановлення рекорду коштує немалих грошей. Мені повідомили, що сплатити треба не менше десяти тисяч євро. Звичайно, у мене таких грошей нема. Музей теж не заплатить їх. Залишається сподіватися на меценатів. Звернуся з проханням до нашого колишнього  президента Віктора Ющенка, до  пана Пінчука, до депутата Порошенка, до інших меценатів. Я вже був у товаристві вінничан у Києві. Розповів їм про свої наміри. Вони також зацікавилися задумом.  Можливо, хтось та відгукнеться - і в світовій історії з’явиться ще одна згадка про генія нашого народу.

Я запитав скульптора, чи може пам’ятник з дерева стояти під відкритим небом? «Є спеціальний розчин, яким обробляють деревину і вона від того стає міцною, як метал, - каже пан Володимир. – Маємо намір таким чином зміцнити нашу скульптуру».

Ложка на 200 літрів води

Минулої неділі, 17 березня, у Києві на колишній Виставці досягнень народного господарства телеканал СТБ проводив свято «Нова масляна з СТБ». Його символом стала величезна дерев’яна ложка.  Вона настільки велика, що вміщає в собі 210 літрів води. Виготовив її також Володимир Заєць.

- Ложку я зробив із старої липи, - каже пан Володимир. – Спеціально для цього не зрізав дерево. Це була нижня частина від кореня, яка залишилася після використання деревини. От її й пристосував для свого виробу.

Щоб перевірити ємність ложки, воду наливав 10-літровим відром. 21 раз ходив до криниці, поки наповнив доверху. Деревину покрив олією, щоб краще зберігалася і не деформувалася під дією опадів і перепадів температури. Коли перевозив у Київ скульптуру Шевченка, вирішив заодно забрати й ложку. В селі кому її показувати? На каналі СТБ дізналися про такий виріб,  попросили, щоб скульптор надав його для проведення масляної. Так ложка вінничанина стала символом свята «Нова масляна з СТБ».

Довідка

Три роботи Володимира Зайця зафіксовані у Книзі рекордів України. Під час помаранчевої революції вінничанин написав картину, в центрі якої зобразив портрет Ющенка. Решту сюжету дописували учасники Майдану, а також жителі багатьох регіонів держави. Почали вінничани, а завершили мешканці Хоружівки, малої батьківщини Ющенка. Картина занесена у Книгу рекордів України, як полотно, над створенням якого працювали найбільше людей.

- Де нині картина?

- Спочатку її обіцяв придбати лідер Майдану, - каже пан Володимир. – Бо на ній і він залишив штрих, зроблений своєю рукою. Але потім передумав. Порошенко теж було зацікавився роботою.  Не взяв її. Купив один з меценатів. Він придбав полотно через посередників, -  каже пан Володимир. – Тому не знаю його прізвища. Але заплатив непогано. Тому, де саме нині картина,не можу сказати.

Володимиру Зайцю належить ще два вітчизняні рекорди, зафіксовані укладачами Книги рекордів України. Це картина, довжина якої становить 110 метрів, із зображенням дітей різних народів і національностей, які тримаються за руки. Полотно також створювали колективно. 

- Його можна продовжувати й далі, - каже пан Володимир. – Місця ще вистачає. Картина зараз у мене вдома. Рекордним за розміром є також вказівник, що знаходиться у райцентрі Бар біля автодорожнього технікуму.

деревянный Шевченко

 деревянная ложка

 

20 хвилин
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Оцените первым
(0 оценок)
Пока еще никто не оценил
Пока никто не рекомендует
Авторизируйтесь ,
чтобы оценить и порекомендовать
Общество
На следующей неделе, в связи с повышением среднесуточной температуры, в городе закончится отопительный сезон 2019-2020 годов. Он прошел в нормальном ритме - никаких внештатных ситуаций этой зимой не возникало. Котельные работали стабильно, обеспечивая горожан теплом.Решение о завершении отопительного сезона 7 апреля был принят сегодня исполкомом городского совета. Исключением является учреждения здравоохранения и социальной защиты. В них отопительный сезон...
Власть
В Винницком окружном административном суде назначен заместитель руководителя аппарата."В соответствии с приказом Территориального управления Государственной судебной администрации Украины в Винницкой области от 30 марта Ирину Кривешко назначено на должность заместителя руководителя аппарата Винницкого окружного административного суда", - информирует пресс-служба Винницкого окружного административного суда.
Общество
В Виннице продолжается строительство школы I-III ст № 24 микрорайона "Подолье". Заведение планируют завершить к новому учебному году. Первые школьники должны сесть за парты уже 1 сентября 2020 года. Фотографии и ролик, как идет строительство, 2 апреля опубликовал координатор Национальной программы "Большая стройка" Юрий Голик. В помещении активно продолжаются внутренние работы. Классы учебного заведения украшают рисунками, а также украшают стены и монтирую...
Общество
По состоянию на утро 2 апреля в Винницкой области зарегистрировали 1206 граждан, вернувшихся из-за границы, из них только за сутки на учет поставили 173 человек. В целом в области на самоизоляции находится 1371 гражданин. Об этом сообщил председатель Винницкой облгосадминистрации Владислав Скальский во время брифинга 2 апреля. «На 08.00 часов сегодня имеем 1371 гражданина Украины, который находится на самоизоляции, за сутки на учет было поставлено 265 граж...
Общество
Главный врач Подольского регионального центра онкологии Валодимир Шамрай прошел тест на коронарвиус и обнародовал результаты.В сети ходили слухи о том, что главврач инфицирован коронавирусом, но результат его теста - отрицательный."Кого очень интересует! Жив и здоров! Для тех, кто сомневается и предпочитает фейк - результаты анализов, сделанные с разницей в два дня. PS Желаю крепкого здоровья всем своим "недрузьям", людям, которые придумывают глупости, сам...
Культура
Украинские гиды объединились, чтобы устроить невероятные online-путешествия по нашей стране на протяжении карантинного апреля.Как сообщает на своей странице выпускница школы винницкого гида Татьяна Рыбак, экскурсоводы очень скучают по любознательными туристами и возможностью знакомить их с нашими городами. Поэтому они решили организовать проект #карантинмандры. В рамках этого проекта экскурсия на тему "Винница комфортная", пройдет 13 апреля в Zoom конферен...
Общество
Полицейские Винницкой области начали расследование по факту нарушения сельским головой Гранова санитарных правил и норм по предотвращению инфекционных заболеваний. Инцидент произошел 1 апреля в Гайсинском районе во время проведения следственных действий в рамках уголовного производства по факту жестокого обращения с животными. 62-летний сельский председатель, которого подозревают в убийстве двух собак, препятствовал работе следственно-оперативной группы по...
Культура
С 6 апреля коллектив Винницкого музыкально-драматического театра имени Садовского и академического театра кукол начинают показ спектаклей в режиме онлайн. Зрители смогут посмотреть спектакли на YouTube.Об этом во время брифинга сообщил председатель Винницкой ОГА Владислав Скальский.Кроме спектаклей, в сети будут транслировать концерты филармонии и мастер-классы от областного центра народного творчества. Они появятся в Интернете до конца недели.
Общество
Из-за того, что в двух винницких медицинских учреждениях обнаружили среди персонала и пациентов больных на коронавирус, их закрыли на карантин. Ранее сообщалось, что эпидрасследование по механизму инфицирования персонала роддома №2 Виннице и областного онкодиспансера еще продолжается, областной лабораторный Центр работает с контактными лицами. Как отмечает пресс-служба Департамента здравоохранения Винницкой облдержадминстрации, согласно эпидрасследование п...