• Головна
  • Як полюбити понеділки? Майстер-клас від вінницького психолога - Ольги Дяченко
12:09, 25 січня 2021 р.

Як полюбити понеділки? Майстер-клас від вінницького психолога - Ольги Дяченко

Як полюбити понеділки? Майстер-клас від вінницького психолога - Ольги Дяченко

Ранок понеділка, набридливий сигнал будильника, що оголошує про початок нового робочого тижня, і цілковите небажання кудись йти і щось робити. Думки про майбутні завдання, робочі зустрічі й різні проблеми часто супроводжуються стресом і можуть зіпсувати настрій ще в неділю ввечері.

Журналіст сайту 20 хвилин поспілкувався з вінницькою лікаркою-психологом Ольгою Дяченко й дізнався, якими можуть бути причини тривожності, як правильно проводити вихідні й що зробити в понеділок, аби забезпечити себе гарним настроєм.

— Пригнічення настрою, хвилювання, стривоженість можуть виникати, якщо в людини є схильність до тривожних рис, — пояснює Ольга Дяченко.

— Ми добре знаємо, що далеко не в усіх є така проблема. Але кому вона знайома, то перейматися не слід. Така тривога перед новим робочим тижнем може виникати на фоні того, що в структурі тривожності є якийсь невротичний розлад або це може бути наслідком певних труднощів у пристосуванні до незвичної ситуації.

— Це може бути пов’язано зі зміною роботи або коли в людини є розлади адаптації, гострі реакції на стрес, посттравматичні розлади, — продовжує лікарка-психолог.

— Також можуть бути наслідки дисоціативних (конверсійних) розладів, а ще це може бути у структурі якогось іншого невротичного розладу. Крім того, за словами Ольги Дяченко, хвилювання й тривога можуть бути просто рисою характеру. Особливо, коли в людини є труднощі у спілкуванні, взаємодії з колегами або керівництвом, складнощі у роботі й виконанні певних функціональних обов’язків.

— Тобто, коли людина десь не може впоратися або знає, що попереду чекають складні завдання, якась звітність, важливий проєкт і таке інше — вона буде ще більше перейматися ввечері в неділю або в понеділок вранці, — говорить вона.

— Ще однією важливою причиною тривоги перед новим робочим тижнем є сама робота. Якщо людина не любить те, чим вона займається, то як супротив будуть виникати тривога, різні соматичні реакції, напруженість, роздратування, хвилювання і це все буде проявлятися підсвідомо. Іноді таке трапляється, що людина через силу вранці йде працювати, бо ж «всі ходять і я мушу», «це мій обов’язок», «мені потрібно заробляти гроші» і таке інше.

Така підсвідома ненависть до понеділків може бути наслідком незадоволення собою, недостатньою реалізацію або розумінням відсутності професійного росту. Щобільше, людей може лякати невідомість або спрацьовувати негативне налаштування.

— Людський мозок любить помічати негатив, тому, думаючи в неділю про понеділок і загалом робочий тиждень, люди частіше звертають увагу на якісь неприємні речі пов’язані з роботою, — переконана Ольга Дяченко. — У будь-якій ситуації є позитивні й негативні сторони, але ми бачимо те, що хочемо бачити. Тому навіть у поганому варто знаходити якісь плюси, головне — шукати їх. Завжди потрібно концентруватися на позитиві й це буде допомагати справлятися з повсякденними труднощами.

Як правильно відпочивати

Здавалося б, після вихідних днів людина має почувати себе наповненою енергією і готовою активно працювати. Та часто можна побачити зворотний ефект, коли після дводенного відпочинку хочеться ще кілька днів відновлювати сили й наповнювати внутрішні ресурси.

— Це пов’язано з тим, що ми не завжди правильно відпочиваємо і загалом неправильно плануємо вихідні дні, — зазначає лікарка-психолог.

— Якщо ми занадто розслабляємось на вихідних, наприклад, суботу і неділю просто проводимо в ліжку, спимо набагато довше звичайного, то наш організм переналаштовується і збивається звичайний біоритм. Тому в понеділок ми не можемо відразу «увійти в колію», нам важко вранці прокинутися і налаштуватися на роботу.

Проте надто активні вихідні теж не дуже корисні для людського організму.

— Коли вихідні провели дуже активно й вичерпали всі фізичні й емоційні ресурси, коли було багато різних активностей, можливо, виснажливі поїздки, мало сну й багато фізичної роботи, то це так само вплине на самопочуття в понеділок вранці й буде важче адаптуватися, — переконана Ольга Дяченко.

— Тому потрібно розплановувати вихідні так, щоб зберігався той ритм, у якому ми живемо протягом робочого тижня. На вихідні можна дозволити собі поспати трохи більше, але краще не довше однієї години ніж зазвичай. Тоді організм не відчує сильних перепадів. І якщо вихідні по фізичних активностях будуть приблизно такі ж, які і робочі дні, то людині буде набагато легше переносити понеділки.

Важливо, щоб вихідні були насичені позитивними емоціями. Потрібно відпочити й перемкнутися на щось більш приємне, можна прогулятися або зробити те, на що у будні дні не вистачає часу або сил.

— Головне дотримуватися гармонії і балансу, — наголошує психологиня.

— А ще, щоб у понеділок було легше прокинутися, в неділю варто лягати спати трохи раніше. Я б рекомендувала засинати не пізніше 23.00, щоб сон тривав сім-вісім годин.

Понеділок може бути приємним

Щоб спокійніше ставитися до понеділків, потрібно з самого ранку створювати собі позитивний настрій.

— Ранок понеділка можна починати з приємних ритуалів, наприклад, на будильник поставити улюблену мелодію, — рекомендує Ольга Дяченко.

— А щоб швидше прокинутися, потрібно після пробудження ввімкнути світло. Добре, якщо воно буде яскравим, бо це буде переривати виділення мелатоніну — речовини, яка змушує нас спати. Також добре буде залучати ще й звукові подразники.

— Можна увімкнути музику або, наприклад, радіо. Це допомагатиме мозку швидше прокинутися, — пояснює вона.

— Позитивно впливатимуть і приємні аромати довкола. Якщо ранок починається з чашки ароматного чаю або кави й просто приємних запахів, наприклад, ванілі, цитрусів або хвої — це буде підтримувати хороший настрій цілий день.

Крім того, дуже важливо розпланувати ранок так, аби на роботу збиратися без поспіху.

— Коли ранок спокійний і немає поспіху — це профілактує тривогу, роздратованість і якусь емоційну нестійкість.

Наостанок Ольга Дяченко додає, що любов до понеділків залежить не лише від вранішніх ритуалів, але й від вечірніх.

— Хвилювань, які виникають через різні робочі моменти, є дуже багато, — каже вона.

— Та коли закінчується робочий день, людині важливо пам’ятати, що робота має залишатися на роботі. Не потрібно ввечері надмірно думати про наступний день або прокручувати в пам’яті попередній. Якщо були якісь стреси, їх важливо проговорити з близькими або друзями, щоб не накопичувати в собі негатив. І ще дуже добре, якщо є можливість дорогою додому зробити для себе щось приємне. Це може бути будь-що: завітати в улюблену кав’ярню й випити каву з тістечком, зайти в магазин на шопінг, зустрітися з хорошою людиною...

Важливо завершувати день на позитиві — це також буде чудовою профілактикою тривожних реакцій!

Перейти на сторінку психолога Ольги Дяченко

Записатись на консультацію психолога: +380(97)827-56-16

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
12,0
Високі оцінки користувачів за Достоверность
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...