• Головна
  • «COVID 19 та психіка»: чому третина перехворівших на ковід відчуває себе пригнічено
12:55, 22 квітня 2021 р.

«COVID 19 та психіка»: чому третина перехворівших на ковід відчуває себе пригнічено

«COVID 19 та психіка»: чому третина перехворівших на ковід відчуває себе пригнічено

Пандемія змінила життя всього світу, з цим фактом неможливо сперечатись. Бізнес трансформується у нові форми, світова економіка намагається встояти, медична система багатьох країн не витримує навантаження. Це все глобально, суттєво, масштабно. А що у цьому всьому неймовірно важкому світовому колапсі робити звичайній людині? Як будувати своє майбутнє? Як зберегти імунітет і психічну рівновагу? Ми не можемо суттєво повпливати на глобальні світові процеси, але ми можемо вплинути конкретно на своє життя.

Ми зустрілись з Тетяною Георгіївною Редько – лікарем-психіатром вищої кваліфікаційної категорії, кандидатом медичних наук, медичним психологом та регресивним гіпнотерапевтом. Саме з нею і говоритимемо про найголовніше: як уберегти себе в час пандемії? Як відновлюватися після перенесеної інфекції, як може Covid-19 вплинути на психіку і т.д.

- Тетяна Георгіївна, розкажіть, чи часто серед Ваших пацієнтів є ті, які перенесли ковідну інфекцію?

- Варто зазначити, що за останній рік кількість пацієнтів, що звертається з постковідними симптомами складає досить суттєву частину. Дійсно, у багатьох випадках, люди, які перехворіли на Covid-19,мають досить виражені психологічні проблеми. Найчастіше, у людей, які перехворіли, через 2-3 тижні можуть виникати тривожні та панічні стани, почуття апатії та ангедонії (відсутність задоволення від життя), пригнічений настрій, виражена астенія. Через місяць і більше можуть виникати серйозні депресивні розлади, посттравматичні стресові розлади (ПТСР), фобічні та тривожні розлади, обсесивно-компульсивні розлади (ОКР).

Згідно масштабного дослідження довгострокових наслідків від COVID 19, у яких приймало участь біля 236 тисяч пацієнтів, які перенесли коронавірусну інфекцію, порушення в роботі психіки виникає у третини людей (дані були опубліковані в науковому журналі LancetPsychiatry).

- Розумію, що COVID-19 – це величезний стрес для людини, але все таки, чому так часто в людей виникають такі негативні психічні наслідки, з чим це зв’язано?

- Причиною виникнення психічних розладів може стати імунна реакція організму. Як це працює?

Цитокіни (імунні клітини) посилюють роботу гормональної системи та інтерферона-а (білок, який виділяється при появі вірусу). Як наслідок, виникає зниження вироблення амінокислоти триптофану – попередника гормону серотоніну , який і є, зазвичай, причиною виникнення депресій та тривожних станів.

- Як зрозуміти, яке саме порушення психіки в людини? Коли потрібно звертатись до лікаря?

- Головне – не встановлювати самостійно діагноз і не займатись самолікуванням! Люди часто шукають в інтернеті симптоми і, зазвичай, знаходять у себе безліч психічних розладів, у деяких випадках, навіть, починають відчувати притаманні тій чи іншій хворобі прояви. Така «діагностика» не тільки марна, та ще й небезпечна, адже за симптомами може маскуватись що завгодно і тільки лікар на основі скарг пацієнта, його анамнестичних даних, результатів обстеження, може ставити діагноз. ЦЕ ДІЙСНО ВАЖЛИВИЙ ПУНКТ, не займайтесь самолікуванням.

Наступний пункт – коли треба звертатись до лікаря?

Якщо Ви відчуваєте будь-який психологічний дискомфорт досить тривалий час: порушення сну, зниження апетиту, пригнічений настрій, відчуття тривоги, безпідставний страх, почуття смутку, апатію, швидку втому і т.д. Нам всім притаманно час від часу відчувати знижений настрій. Алебезпідставне зниження настрою протягом певного періоду, може багато про що розповісти.

ВАЖЛИВО! Не варто боятися звертатись до психіатра, це такий же лікар, як і всі інші. В приватних практиках Вас не ставитимуть «на облік», вся інформація, надана Вами, суворо конфіденційна.

Крім того, поспішу повідомити, що далеко не у всіх випадках психіатр назначає медикаментозну терапію! Не виключено, що для повернення спокою та внутрішньої гармонії, буде достатньо нормалізації режиму дня та харчування, підбір оптимальних фізичних навантажень, медитативних методик, прийом вітамінів і т.д.

Якщо ж ситуація серйозніша і потребує медикаментозного лікування, також не варто боятися.Сучасна фармакологія має в арсеналі досить великий набір якісних препаратів, які допоможуть пацієнту швидко відновити свій стан здоров’я .

Тут ще раз хочу наголосити: ні в якому разі не варто займатися самолікуванням!

- Якого спеціаліста обрати: психолога, психотерапевта чи психіатра?

- Найкращий варіант – почати з консультації психіатра, адже саме лікар-психіатр займається лікуванням психічних розладів. Маючи детальне уявлення про стан пацієнта, лікар-психіатр може назначати, за потреби, і медикаментозну терапію, і психотерапевтичні методи лікування, які допоможуть повернутися до звичайного життя. Все індивідуально.

- Якщо людина відчуває себе погано, але все ж таки не готова йти до психіатра, що робити?

- Для початку треба розчистити інформаційний простір: не читати негативні новини, не шукати симптоми в інтернеті, намагатися концентруватись на чомусь позитивному та спокійному. Налаштувати свій графік сну, роботи та відпочинку, правильно харчуватися, надавати перевагу свіжим овочам і фруктам, вживати достатню кількість води, додати помірну фізичну активність: ходити пішки на свіжому повітрі, кататись на велосипеді і т.д.

Дуже важливо підтримувати безпечні соціальні контакти, якщо немає можливості зустрічатися з друзями або близькими людьми, підтримувати спілкування онлайн.

Часто цей комплекс дій допомагає людині вийти з тимчасової кризи та повернутись у нормальне життя. Але якщо легше не стає – без роздумів звертайтесь до лікаря.

Бережіть себе та своїх близьких!

Консультація психіатра:

+380(50)958-41-13,

+380(93)916-75-44 (вайбер),

+380(68)162-77-32

«COVID 19 та психіка»: чому третина перехворівших на ковід відчуває себе пригнічено , фото-1
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#ковід 19 #коронавірус #психіатр #психиатр #психічні розлади #коронавірус #депресія #постковідна депресія
Високі оцінки користувачів за Полезность
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...