• Головна
  • Хронічний стрес під час війни: як це впливає на організм? Дієві поради від фахівців психологічного здоров’я «Євромед», як впоратися з стресом та продовжувати життя.
15:28, 13 жовтня 2022 р.

Хронічний стрес під час війни: як це впливає на організм? Дієві поради від фахівців психологічного здоров’я «Євромед», як впоратися з стресом та продовжувати життя.

Хронічний стрес під час війни: як це впливає на організм?  Дієві поради від фахівців психологічного здоров’я «Євромед», як впоратися з стресом та п...

Війна – один із найсерйозніших стресових чинників для людини, особливо, якщо людина знаходиться в безпосередній близькості до бойових дій.

Також на силу вираженості стресу впливає те, як глибоко людина задіяна в інформаційному просторі: читання новин, обговорення війни з оточенням і т.д.

Людина, яка тривалий час «живе» темою війни, майже напевно матиме симптоми хронічного стресу: загострення або появу фізичних хвороб, депресію, підвищену тривожність і розосередженість, демотивацію.

ЯК ДОПОМОГТИ СОБІ?

Зверніть увагу на безпеку та зробіть необхідні кроки для повернення собі контролю.Зробіть все, що залежить від вас: зберіть тривожну валізу, підготуйте документи, запасіться іжею, водою та ліками. Якщо є така можливість і необхідність – організуйте переїзд в інше місто, село чи, навіть, країну.

Якщо виїзд є неможливим, потрібно організувати побут максимально комфортно , звичайно, виходячи з тих умов та обставин, які маєте, паралельно відслідковуючи усі можливості виїхати в безпечне місце.

В умовно безпечних місцях треба відслідкувати усі свої потреби, які раніше задовольнялися автоматично, а тепер або вимагають особливих зусиль, або ігноруються. Для кожної з таких потреб варто розробити спосіб найпростішого її задоволення. Це дозволить як відчути більше стабільності, так і не витрачати зайві сили.

Також на нас постійно тисне ще почуття провини за те, що я наче замало вкладаюсь у те, щоб перемога сталася, що не на часі задовольняти потреби. Там, де ти міг би зробити життя кращим, ти нібито не маєш права. Не маєш права зараз радіти та бути щасливим, бо комусь точно гірше.

Почуття провини та життя «не на часі» для українців значною мірою є нав’язаною культурною концепцією. Якщо комусь погано, то решта теж не має права радіти, якщо десь помирають люди, то всі мають одночасно з цього приводу мати суцільну жалобу.

Тут нашаровується дуже багато культурних контекстів: ставлення до смерті, ставлення до чужих страждань тощо.

Для того, щоб мати змогу підтримувати рідних і близьких, продовжувати працювати, думати, приймати рішення – необхідний ресурс, якраз для цього і треба насолоджуватися життям!

Якщо людина хоча б відносно тверезо мислить та довіряє собі, вона зможе швидко та оперативно реагувати на ймовірну загрозу.

Стрес і страждання забирають наші сили. Для того, щоб бути ефективним, необхідно мати потужний внутрішній ресурс. Цей ресурс починається з піклування про себе і власного щасливого життя.

Копінгові механізми — це навички, які допомагають нам упоратися зі стресом:

1️. УМІННЯ ВІДСТЕЖУВАТИ СВОЇ ЕМОЦІЇ.

Потрібно спочатку дозволяти собі певні емоції, а проживши їх, помічати, які конкретні причини були для цієї емоції та що з цим можна зробити.

2️. УМІННЯ ПРОЖИВАТИ СВОЇ ЕМОЦІЇ.

Це набір практик, серед яких мають бути й гальмівні (на кшталт дихання та медитацій), але цього точно буде недостатньо. Бо якщо в нас є причина для агресії або страху, це вимагає фізичної дії. Не просто дозволити собі гнів, а дозволити собі цей гнів вилити, наприклад, у крик, боксерську грушу, знищення паперу тощо.

3️. УМІННЯ ПІКЛУВАТИСЯ ПРО СЕБЕ.

Коли є серйозна проблема, ми часто знецінюємо свої дрібні потреби, тому що «та на що це впливає?!». Але якщо ми маємо кілька десятків незадоволених, навіть найдрібніших потреб, то якість життя суттєво знижується.

Відповідно, рівень стресу суттєво зростає. Якщо головну проблему прибрати не можна, можна вибудувати фундамент з інших, задоволених потреб, і тоді головна проблема перестає бути настільки болючою.

Якщо ви відчуваєте, що не можете самостійно дати раду стресу, обов’язково звертайтеся за консультацією до спеціалістів клініки ментального здоров’я «Євромед».

Офіційний сайт «Євромед»: https://www.evromed.vn.ua/

+380(96)700-90-01+380(67)509-48-94+380(63)424-88-30

вул. Князів Коріатовичів, 118

вул. Гоголя, 2

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...