• Головна
  • Зупинення накладної: податковий адвокат Вінниця
14:06, 24 січня

Зупинення накладної: податковий адвокат Вінниця

Зупинення накладної: податковий адвокат Вінниця

Незважаючи на триваючий воєнний стан в країні, уряд систематично вносить зміни до нормативних актів, що регулюють питання зупинення податкових накладних.

Протягом 2023 року, до постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" від 11 грудня 2019 р. № 1165 чотири рази вносились зміни. Така увага до цього питання, з одного боку пов'язана з намаганням вдосконалювати механізм обмеження реєстрації накладних, з іншого - свідчить про посилення контролю та встановлення нових фільтрів, які б унеможливлювали використання податку на додану вартість в протиправних цілях.

Безперечно, такі дії призводять до розширення кола платників, які відчувають на собі обмеження щодо реєстрації їх податкових накладних/розрахунків коригування.

Взагалі спрямованість змін у законодавство щодо реєстрації податкових накладних можна визначити постійним ускладненням, збільшенням спеціальних визначень, як то: "безумовна реєстрація", "критерії ризиковості", "позитивна історія платника податків", "критерії ризиковості здійснення операції" та інше.

Крім того, простежується зменшення дозволених обсягів постачання у податкових накладних, які можуть бути зареєстровані в автоматичному порядку(без зупинення). Також розширюється коло господарських операцій(видів діяльності), що підлягають дослідженню на відповідність під час прийняття рішення про можливість реєстрації податкових накладних/податкових розрахунків коригування.

Не дивно, що в таких умовах бізнес намагається відстоювати свої права шляхом звернення до судів. На даний час, судове оскарження відмови у реєстрації податкової накладної є практично єдиним способом зобов'язати контролюючий орган вчинити дії, покладені на нього Законом. Позитивним є те, що у більшості випадків суди з розумінням ставляться до цієї проблеми підприємців.

Згідно до сформованої судової практики, у справах пов'язаних з зупиненням/відмовою у реєстрації податкових накладних досліджуються в першу чергу підстави такого зупинення. Зокрема встановлюється, чим обумовлено зупинення накладної/розрахунку коригування. Судами досліджується, чи визначено податковим органом конкретний перелік документів, які необхідно надати для підтвердження права реєстрації накладної. Також підлягають встановленню документи та пояснення, надані платним податків. На відміну від формального підходу податківців, суди скептично оцінюють намагання витягнути з платника нескінчений перелік документів. Згідно висновків Верховного Суду у постановах від 22.04.2019 у справі № 2040/5445/18, від 16.04.2019 у справі №826/10649/17, податковий орган зобов'язаний під час зупинення накладної визначати конкретний перелік документів, які повинен надати платник. Відсутність вичерпного і зрозумілого переліку призводить до безпідставності/незаконності рішення контролюючого органу.

З посиланням на позиції Верховного Суду викладені у постановах від 12.11.2019 року у справі № 816/2183/18, від 21 травня 2019 року у справі № 0940/1240/18, від 18 лютого 2020 року у справі № 360/1776/19, від 27 квітня 2020 року у справі № 360/1050/19, від 18 червня 2020 року у справі № 824/245/19-а, наголошується на тому, що здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, який не повинен підміняти проведення податкових перевірок. Суди критично оцінюють намагання податкового органу оцінити "реальність" операцій платника податків в контексті питання реєстрації податкової накладної.

Підсумовуючи викладене, нескладно спрогнозувати, що процес зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування буде змінюватися й в подальшому. Судова практика з цього питання також продовжить розвиватися. Незмінним залишиться обов'язок підприємців постійно стежити за змінами у законодавстві та вживати заходів щодо відновлення своїх прав.

Станіслав Олійников, практикуючий адвокат з податкового права
+380(93)533-12-82

ПЕРЕЙТИ НА САЙТ АДВОКАТА - https://advokat-oliynikov.0432.ua/

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#податковий адвокат #податковий юрист #податки
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...