• Головна
  • Найстаріша святиня Вінниччини – Подільський Афон – відзначила тисячолітній ювілей
14:56, 16 вересня 2013 р.

Найстаріша святиня Вінниччини – Подільський Афон – відзначила тисячолітній ювілей

У неділю в Лядовій Могилів-Подільського району пройшли основні урочистості з нагоди тисячоліття тамтешнього Святоусікновенського скельного чоловічого монастиря. Ні дощ, який моросив тут уже другий день поспіль, ні вода та болото під ногами, адже літургія, ярмарок та інші святкові заходи проходили в долині біля самого Дністра, не завадили розділити урочистість моменту майже 15-ти тисячам гостей з різних куточків України, а також прочанам та священослужителям із Молдови, Румунії, Росії, Білорусі та інших країн.   

– Для мене цей день – це велика слава Господня, яка зійшла на весь народ. Стільки років цей монастир був закритий і по милості Господній сьогодні знову тут моляться. Дуже  приємно, що таке багатолюдне свято, – кажеНадія Ярова з Яришівки Могилів-Подільського району.

На диво терпляче добру частину шляху до підніжжя гори, де, власне, і знаходиться обитель, паломники та гості свята долали пішки – дорога тут надто вузька для такої кількості транспорту. Хоча й невпізнанно змінилася цього року завдяки державній увазі до цієї знаменної дати, – кажуть посадовці.

Це – відродження духовності. Це ще один урок для нас українців, що потрібно зберігати і примножувати наші традиції, – говорить голова обласної ради Сергій Татусяк. – Погода не з кращих, але настрій дає підстави вважати, що віра – то є головна рушійна сила для подальшого нашого розвитку.

Переважно про духовне говорили цього дня керівники області. Але не оминали й більш «приземлених тем». За словами першого заступника голови облдержадміністрації Максима Боровського, організаторам свята вдалося майже все, що планувалось.

– Планували, по-перше, отримати гарний настрій, по-друге, велику кількість паломників, які йдуть сюди наповнювати свої душі християнською вірою – це саме основне.

На рівні області та рай0ну зроблено все можливе для належного фінансового забезпечення підготовки до ювілею. Держава ж підставила своє плече при ремонті дороги до монастиря.

– Гроші були виділені з обласного бюджету, з районного, тобто на місцевому рівні ці питання вирішувались, наскільки це можливо. Сьогодні дорога повністю відремонтована, майданчики всі пороблені, в принципі, ті гроші, які ми виділяли, а це блзько 10 мільйонів гривень, пішли на становлення і розвиток монастиря. Ми не будемо на цьому зупинятись, будемо виділяти додатково кошти, щоб дійсно зробити те, чого очікують люди, – зазначив Максим Боровський.

– Якщо за день в середньому 10-15 автобусів приїздить з різних куточів України – це вже свідчення того, що старт повноцінному відродженню святині дано, – каже заступник голови облдержадмінстрації Любов Спірідонова. – Тепер залишається розвивати інфраструктуру та підтримувати цей процес. Була б моя воля, я б зробила з цього монастиря, принаймні, з території, те, що ми маєму у Буші. Тоді було б абсолютно гарантовано, що буде фінансовий ресурс і підтримка держави.

Окрім гучного відзначення ювілею, Лядовська обитель потребує насамперед коштів на будівельні роботи. Не оминув цієї теми, вітаючи братію монастиря та гостей свята, і митрополит Вінницький та Барський Симеон.

– Звичайно, залишаються ще невідбудованими основні святині обителі: храм Усікновіння і храм Преподобної Параскеви. Але я думаю, що за молитвами хрестителя Господнього Іоанна, Преподобного Антонія і Преподобної Параскеви, Господь дасть нам сили і можливість відновити, відродити, відбудувати не тільки матеріальний стан цього монастиря, його храми і корпуси, а в першу чергу духовне життя.

Вітали цього дня своїх братів по вірі і представники православних церков з інших країн. Так, помічник архієпископа Ясського, митрополита Молдовського і Буковинського Румунської православної церкви Феофана ігумен Никодимпривіз до Лядовського монастиря ікону Святої Параскеви. А образ святителя Модеста, патріарха Єрусалимського Лядовській братії вручив гість зі Святої гори Афон ієромонах Агафодор.

Церковники ж не скупились на відзнаки тим посадовцям різних рівнів та доброчинцям, які не залишаються байдужими до проблем святині. Зокрема, орден УПЦ Святого рівноапостольного князя Володимира 1-го ступеня владика Симеон передав голові облдержадміністрації Івану Мовчану, орденом УПЦ Преподобного Нестора Літописця 2-го ступеня нагороджено першого заступника голови ОДА Максима Бороського, ордена святого благовірного князя Київського Ярослава Мудрого удостоївся голова обласної ради Сергій Татусяк, а орден Почаївської ікони Пресвятої Богородиці вручено заступнику голови облдержадміністрації Любові Спірідоновій.

Почесними відзнаками УПЦ з нагоди 1025-ліття хрещення Русі нагороджено також благодійників, серед якихОлександр Домбровський. Адже, за словами митрополита Симеона, дякуючи Олександру Домбровському, який на той час був губернатором, було чимало зроблено: передано землю й будівлі, проведено багато робіт із відновлення монастиря, прокладено дорогу. Не полишив Олександр Георгійович допомагати монастирю і під час громадської діяльності.

Значущості святкування 1000-ліття Лядовського скельного монастиря додала «Укрпошта», випустивши і погасивши саме в неділю приурочену святині поштову марку. Привітали вірян також церковні хори області та творчі колективи краю.

ДОВІДКА:

Лядівський Усікновенський скельний чоловічий монастир знаходиться на лівому березі Дністра, на кордоні з Молдовою. Неподалік у Дністер впадає маленька річка Лядава, поряд з якою розташоване село з однойменною назвою. Лядівський Усікновенський скельний чоловічий монастир – один із найдавніших в Україні. Заснований він у 1013 році родоначальником руського чернецтва преподобним Антонієм Печерським на його шляху зі святої гори Афон до Києва. Історики називають Лядівську обитель дивним пам’ятником загадкового минулого, і відзначають його духовну і культурну значимість протягом більш ніж 1000-річної історії Православ’я на нашій землі.

За довгі роки існування монастир було зруйновано, а відродження його почалося у 1998 році з приходом братії з Почаївської Лаври. Їх поява стала немов знаменням, воскресінням майже через десять століть діянь Преподобного. Ігуменом монастиря був призначений ієромонах Антоній.

Сьогодні тут, на Лядовській горі, як і тисячу років тому, чисте, п’янке повітря, тиша, спокій, і те, що не піддається визначенню у словах – благодать і намоленність. Тут люди задовольняють свої духовні запити через роботу і молитву, отримують душевний спокій, спілкуючись тихенько наодинці з Господом.

Ті, хто побував на Святій горі Афон у Греції, стверджують, що Лядівский скельний монастир – це Подільський Афон.

8AtqzzuNrxE

 

DwFIXv7pEdw

 

iuMAgOEQrWk

 

siukscXdZS0

 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...