Небезпечне сусідство: завод на Грибоєдова труїть вінничан

Жителі вулиці Нечуя-Левицького вже 35 років потерпають від їдкого диму асфальтного заводу, який розташований поруч з їхніми домівками. Але це не єдина проблема людей - завод є причиною підтоплення прилеглих будинків вінничан.

Асфальт, яким ремонтують вулиці Вінниці, для одних благо, а для тих, чиї будинки поруч із заводом, - втрата здоров’я. Вінничан, які живуть поруч з заводом, постійно накривають їдкі хмари диму і на додаток ще й підтоплює їхні будинки. Директор заводу в свою чергу каже, що цю проблему він отримав у спадок. 

На Можайці бояться диму і дощів

Рекорд листування з міською владою встановили мешканці будинків на вулиці Нечуя-Левицького - 35 років вони скаржаться, що сусід шкодить їхньому здоров’ю і підтоплює городи. Поки що жодному керівнику міста не вдалося помирити сусідів.

Сусід мешканців згаданої вулиці на Можайці - Вінницький асфальтобетонний завод.  Межа в межу з його територію розташовані садиби житлових будинків №19, 21, 23 на вулиці Нечуя -Левицького. В чию голову прийшла «мудра» ідея поставити пекельний казан під вікнами у людей – запитувати нині нема в кого. Було це давно. Ті люди вже не працюють ні у владі, ні на заводі. Нинішньому керівництву теж не вдається поставити крапку у затяжній тяжбі. Ситуація чимось нагадує історію з «Кайдашевої сім’ї», описану Нечуєм-Левицьким. Така паралель напрошується, коли дивишся на таблички на будинках ображених вінничан. На них значиться прізвище письменника. Так само люди бояться дощів, бо вся вода з території заводу стікає на їхні городи.

Пекло під вікнами

Під час розмови журналіста RIA з мешканцями будинків № 21 і 23, згори опустилася сива хмара. Всі опинилися в диму. Четверо людей мимоволі стали затуляти носа від їдучого запаху асфальту. 

- Ви самі бачили, як перед цим йшов дим з труби, а тепер він впав на наші голови, - каже пенсіонерка Ніна Ковальчук. – А нам пояснюють, що завод вже встановив фільтри. На ділі, самі бачите, що цей казан з асфальтом забирає останні краплі сил. 

Директор заводу Віктор Тромпінський переконував, що завдяки встановленим очисним фільтрам зменшені викиди шкідливих речовин у повітря.

- Той дим, про який ви говорили, міг утворитися від завантаження асфальту в кузов автомобіля, - каже директор. – З труби вже не димить.

Затопило навіть убиральні

Ще більше клопоту мешканці провулку на Можайці мають з дощовими водами. Їхні садиби знаходяться нижче, ніж заводська територія. Різниця у перепаді рівнів становить приблизно один метр. Не дивно, що всі дощові води із заводського подвір’я стікають на земельні ділянки сусідів. Так само текло і з даху заводського складу. Тепер встановили ринви. Директор запевнив, що тепер воду збиратимуть у діжку, а далі вивозити. Куди?

- Є куди, це не проблема, - каже директор. 

- Я вжахнулася, коли побачила, скільки води було на городах цих людей нинішнього літа, - розповідає голова квартального комітету «Київський» Валентина Омельченко. – Це сталося після дощів у червні. Люди були у розпачі. Запросили мене прийти і зафіксувати те, що в них робиться. Вода стояла не тільки на городах, а й дійшла до подвір’я. Ми все це зафіксували на мобільний телефон. 

Люди скаржаться, що через воду на городах пропав увесь врожай.

- На наших городах пропало все – і  картопля, і буряки, і морква, - каже жителька будинку №23 Олександра Олександрова. –  Ми не могли добратися навіть до вбиралень. Вони знаходяться на наших городах недалеко від заводської території, а там найбільше було води. Вода у підвалі дотепер стоїть.

Жінка взяла жердину, опустила на дно підвалу, вхід у який з літньої кухні. Слід від води залишився на рівні приблизно один метр.

- Така біда у нас після кожного рясного дощу, -  каже пані Олександра. – Як далі жити, не знаю. У будинку сирість, цвіль, підлога прогнила у деяких місцях. 

Інша жителька теж розповідає, що чисельні скарги нічого не дали.

- Люди з Можайки просять елементарного – відвести воду, щоб вона не затоплювала їхні садиби і тим самим забезпечити умови проживання у своїх  будинках, на власних садибах,  - каже Валентина Омельченко. – Просять не рік, і не два. Скарги і звернення пишуть десятки років, але нічого не змінюється.

Перша заява у 1978 році

Пенсіонерка Ніна Ковальчук зберігає відповіді з міськради на свої звернення. Найдавніша з них датована 1978 роком. Тоді скаргу перевіряли фахівці Замостянської районної СЕС. Вони встановили факт затоплення городів біля будинків на вулиці Нечуя-Левицького № 21-23 стічними водами з території асфальтобетонного заводу. Директора заводу зобов’язали вжити заходів по недопущенню надалі фактів підтоплень домоволодінь.

У відповіді управління ЖКГ міськради  від 04.11.1991 року сказано, що директора асфальтобетонного заводу зобов’язано виконати роботи з відведення дощових стоків з території заводу, що потрапляють на сусідні домоволодіння № 19-23 на вулиці Нечуя-Левицького. 

У липні 1992 року виконком Замостянської районної ради вже вкотре зобов’язав директора асфальтобетонного заводу відкачати воду з території згаданих домоволодінь і виконати роботи по недопущенню надалі попадання води з території заводу і дахів будинків підприємства на земельні ділянки сусідніх домоволодінь.

Завод компенсує втрати

Нинішній директор заводу Віктор Тромпінський каже, що проблеми з сусідами дісталися у спадок. На виконання робіт з відведення води потрібні великі кошти. Адже заводська територія знаходиться вище, ніж домоволодіння сусідів. 

- Навіть якщо завод припинить роботу, дощі не перестануть йти, а вода так само буде текти донизу, - каже директор.- Дають про себе знати ще й підземні води. Тут мочариста місцевість, тому після дощів завжди піднімається вода.

Багато років підряд завод компенсує своїм сусідам втрати, яких вони зазнають на городах. Виділяє кошти на придбання картоплі, овочів. 

- Так робили ще до мене, те саме продовжую робити і я, - каже пан Тромпінський. – Даємо кошти, бо якщо купимо картоплю, можуть нарікати, що не такої якості, або ще щось не так. Тепер будемо робити це у присутності голови квартального комітету.

Ніна Ковальчук й Олександра Олександрова підтвердили, що завод дає гроші на придбання втраченого врожаю. 

- Торік дощів було менше, то не затоплювало, - каже Ніка Ковальчук. – Я зібрала 24 ящики картоплі. Мала свої помідори, буряки, іншу городину. Тому грошей у заводу не просила. А раніше давали і по 600 гривень, і по 500. Цього року вже ходила до директора просити, бо нічого не маю свого.

Довідка: Хто власники заводу? 

За даними Державного агентства з розвитку інфраструктури фондового ринку України, власниками ПАТ «Вінницький асфальтобетонний завод» є такі юридичні і фізичні особи:  ТОВ «Віндор» -10,9 % акцій; фізична особа – 17,5%; ТОВ «Торговий дім «Оріон» - 30% акцій. 

Краще, щоб такі підприємства були за містом

Олександр Сорочан, головний санітарний лікар Вінниці, каже, що краще, щоб такі підприємства були за містом. 

- Раніше промислові зони виносили на окраїни. Так було і з цим заводом. Але з часом місто розрослося і асфальтобетонний опинився поруч із будинками житлової зони. Так само, як і колишній підшипниковий, «Маяк», завод залізобетонних конструкцій і деякі інші промислові підприємства. Нині вони модернізуються, удосконалюють не тільки виробничі процеси, а й запроваджують нові технології захисту навколишнього середовища і людей, чиї будинки знаходяться поруч. Ми перевіряли асфальтобетонний завод. Там уже встановлено один з фільтрів для уловлювання викидів в атмосферу шкідливих речовин. Планують встановити ще один такий само уловлювач. Зрозуміло, що запах асфальту залишається, особливо під час перевезення. Але його так само чути скрізь, куди доставляють асфальт. 

Наталія Космина, депутат міськради, стверджує, що комісія міськради перевіряла скаргу мешканців сусідніх будинків і встановила, що на заводі впроваджено ряд заходів для зменшення шкоди від його роботи. Ще один фільтр для уловлювання шкідливих викидів, як запевнив директор заводу пан Тромпінський, буде встановлено до кінця нинішнього року. На заводських будівлях, з дахів яких стікала дощова вода на городи сусідів, тепер встановлено ринви. 

- Жителі скаржаться, що вода все одно тектиме на їхні ділянки, тому ми ще раз перевіримо, що там зроблено не так і як можна виправити недоліки, - каже депутат Наталія Космина. – Є домовленість з секретарем міськради Анатолієм Моргуновим, яку ще допомогу можна надати постраждалим від затоплень, щоб компенсувати їхні матеріальні втрати.

асфальтний завод
20 хвилин
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
6 просмотров в декабре
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
Кофе – один из тех продуктов, по поводу которого эксперты никак не сойдутся во мнении — вредный он или полезный. Оно и понятно — помимо кофеина, который может вызывать привыкание и негативно сказываться на здоровье сердца, здесь также учитывается эффект от добавления сахара, высококалорийных сливок и прочих ингредиентов. Тем не менее, существует немало исследований, утверждающих, что кофе не только не вредный, а даже весьма полезный для здоровья напиток. П...
Общество
На Еврейском кладбище в Мурованных Куриловцах состоялось официальное открытие памятника «Жертв Холокоста».В мероприятии приняли участие руководители района и поселкового совета, а также местные жители. Кроме этого, на открытие мемориала прибыла делегация из Нидерландов, представители которой выступили меценатами его установки.
Общество
10 декабря православная церковь отмечает большой праздник - День иконы Божией Матери "Знамение". Что можно и нельзя делать в этот день, а также какие существуют приметы, читайте в нашем материале. В День иконы Божией Матери "Знамение" имеются определенные ограничения. Но есть дела, которые в столь важный день старается сделать каждый верующий человек. Что можно и нельзя делать: в честь столь значимого дня во многих православных храмах состоятся праздничные...
Общество
Перед новогодними праздниками у нас возникает много вопросов по поводу подготовки. Что надеть? Где отпраздновать? Где купить подарки родным? Есть те, кто уже заранее подготовился и купил все что нужно, ну и есть те, кто впопыхах  31 декабря будет бегать по магазинам. Сайт 0432.ua совместно с нашими партнерами подготовил статью, с помощью которой Вы сможете найти ответы на все свои вопросы. И так первый пункт в нашем проводнике к новогодним праздникам это:...
Криминал
Фискальные органы часто становятся своеобразным прикрытием для мошенников. От имени высокопоставленных служащих они звонят предпринимателям и просят о «посильной помощи». В последнее время фиксируется новая «волна» звонков. На сей раз аферисты обращаются к бизнесменам от имени первого замглавы ГУ ГФС в Винницкой области Олега Мартынюка. В Госфискальной службе просят не помогать мошенникам, а о их контактах сообщать. Как сообщает пресс-служба ведомства, обр...
Происшествия
В яру на окраине села Букатинка Бершадского района местные жители случайно обнаружили человеческий череп и несколько костей. Поскольку никаких захоронений там не проводилось, они обратились в полицию. По предварительным данным, останки могут принадлежать мужчине, которого в селе разыскивают около полутора лет. Как уточняют в отделе коммуникаций ГУНП в Винницкой области, у черепа не было нижней челюсти. Однако внешних повреждений, которые однозначно указыва...
Общество
В Винницкой области московские попы организовали школу боевых искусств, в которой тренируют молодежь.Об этом сообщила в социальной сети местная жительница Тамара Лозовая.
Происшествия
В Винницкой области легковой автомобиль въехал в дерево. Один человек погиб, два получили травмы, сообщили в пресс-службе ГУНП области. ДТП произошло около 23:10 8 декабря на трассе М-12 возле села Громадское в Литинском районе. Как выяснилось, 67-летний водитель "Mitsubishi L200" не справился с управлением, и автомобиль столкнулся с деревом. В результате аварии 49-летний пассажир автомобиля от полученных травм погиб на месте. Водителя легковушки и второго...
Криминал
Утром 7 декабря в полицию Могилева-Подольского с заявлением о краже обратился местный житель. Из подвала дома у него исчезли 15 электродвигателей. Правоохранители подозревают в преступлении осужденного несколько дней назад вора. Как сообщают в отделе коммуникаций ГУНП в Винницкой области, потерпевший оценивает ущерб в 20 тысяч гривен. По версии следствия, к преступлению причастен 31-летний житель района, которого несколько дней назад за совершение подобных...