• Головна
  • Української музики у вінницьких ефірах поменшає
11:02, 16 лютого 2011 р.

Української музики у вінницьких ефірах поменшає

Чи витримають українські виконавці конкуренцію з закордонним музичним продуктом. Після скасування Верховною Радою 50% квот на трансляцію музичних творів українською мовою – скоріш за все ні. Та чи взагалі не зникне українська пісня з теле- і радіоефірів

Верховна Рада 1 лютого прийняла в першому читанні законопроект про внесення змін до Закону України "Про телебачення і радіомовлення". Зміни стосувалися скасування 50% квоти на трансляцію музичних творів українських авторів у телерадіоефірі. Мовляв, таким чином – українські виконавці всерйоз візьмуться за якість своєї продукції.

Також з трибун Верховної Ради звучали посилання до статті 10-ї Європейської конвенції про транскордонне телебачення. У ній зазначено, що Україна має надати більшу частину загального мовлення для європейських творів. А так як Україна і сама належить до європейських – жодних квот бути не може.

Проте чи не нашкодить це Україні? З введенням цих квот ще у 2005 році, українська музика дістала хоч якусь можливість дійти до слухача і не бути задавленою могутніми катками російського і західного поп-конвеєрів. Музиканти схвильовані, що за нових умов молоді виконавці взагалі не матимуть змоги пробитись на теле- і радіоефіри.

На сьогодні телерадіокомпанії виконували це квотування. Розуміючи, що ослухатись – річ небезпечна. Щоправда, аби заповнити ефір на 50% національним продуктом, йдуть на непопулярні дії. В ефірні листи вкладають весь наробіток музикантів до 1991 року. Мотивують просто - це ж наше, тоді була саме така музика. Часто українських виконавців транслюють ночами, коли їх ніхто не чує. Все це не є порушенням, оскільки закон "Про телебачення і радіомовлення” чітко не прописує усі нюанси.

Якщо ж закон ухвалять - втратити може шоу-бізнес. Адже музиканти в Україні заробляють концертами, і якщо музики не буде в ефірі, про них не знатимуть.

 

Георгій Курков (56)

художній керівник та диригент АКО „Арката”

- Мені здається, що українська нація сама схильна до самогубства. Чому? Жанрів музики є безліч. Потрібно, щоб вони усі існували у просторі телерадіоефіру. У нас цього немає. Де українська класична музика? Молодь такої не знає.

Візьмемо українську мову. Вона єдина має бути державною у нашій країні. Так само і про це квотування. Воно повинно бути – щоб українською співали в принципі.

Подивіться на книговидання, що з ним – немає зараз українського якісного перекладу. Те саме може бути з музикою.

Має бути ця квота, але в ній мають звучати гарні українські виконавці. Як їх обрати і де взяти – то вже інше питання. Із моїх улюблених „Брати Гадюкіни”, Святослав Вакарчук, Олег Скрипка... Так, вони не зникнуть, але хто знає піаністів українських, чи класиків. Ми спочатку занапастимо все – землі, людей, совість, а потім будемо чекати на якісь експерименти з-за кордону. Звичайно, щоб ми не забували, хто ми є – для самоіндифікації українців, це квотування потрібне.

 

Рапіра (17)

співачка та музикант

- Зараз багато кажуть, що Україна вбиває сама себе. Україна йде проти України. Кого не спитаю із своїх колег, що вони думають про квотування - вони кажуть: та це класно. Вільна Україна може ставити будь-яку музику. Але в мене таке враження, що Україна перетворюється на Малоросію, це просто один з пунктів русифікації.

Багато музикантів-початківців українських та й взагалі вінницьких – принципово хочуть співати українською мовою, ходять у вишиванках на концерти. Записують цікавий продукт державною мовою, приносять його на радіо, а їм кажуть - нам такого не потрібно. Навіть при цих 50% квотування, українську музику ставлять уночі, наче вони бояться – що не буде попиту на радіостанції.

З власного досвіду маю приклад. Я дала дві композиції на радіостанцію, одна англійською – інша українською. Англійську композицію спокійно взяли, постійно крутять, я часто чую. Українську композицію просто проігнорували і ставлять уночі, коли всі сплять.

Багатьом радіостанціям вигідно поставити перевірений продукт. Але є гарні, конкурентоспроможні та якісні композиції українською, які зараз під загрозою зникнення.

 

Ярослава Слободянюк (31)

викладач музики

- Чим більше я слухаю і читаю про це, то розумію, що це не питання культури, а проблема бізнесу. Більше 70% наших студентів, приїжджаючи з районів, не розуміють російської мови. Але їх інтелектуальний рівень дуже низький. У них немає цікавості до знань. Проблема не в квотуванні і не в якості музики, а в тому, що мистецтво перейшло на рівень ринкових відносин. Це просто продукт. Як це можливо? Музиканти у всьому світі створюють музику від душі і за наявності професійності, а потім дивляться, куди продати. Звичайно, це така ж професія, як усі інші – музиканти також повинні їсти. Проте у нас виходить навпаки - спочатку дивляться на формат – що можна продати на радіо, а потім підганяють під ці рамки свої твори. Про яку якість можна казати? Це не в інтересах якогось бізнесу – змінити щось у нашому ставленні до культури.

 

Вадим Мазурик (49)

представник національної ради

- Це проблема в першу чергу суспільна. А інтереси суспільства і бізнесу знаходяться у різних галактиках. Але українці повинні мати можливість слухати свою національну музику.

У Європі, наприклад, – безліч нішових станцій. Ця величезна кількість форматів дозволяє людям у величезному інформаційному полі формувати свої смаки.

Що вважати національним продуктом? Чи можна вважати пісні канадців, які співають українською, національним продуктом? Ні. Проте українці, що співають іноземними мовами – наші, і це національних продукт. Група, що все життя живе і працює в Росії, а їх барабанщик родом з Маріуполя. Це національний продукт – ні, проте таким вважається. Цей критерій аж занадто розмитий. Люди, які складають чарти та ефірні листи – збирають цей національний продукт з усього можливого, навіть притягуючи його „за вуха”.

Та головне, щоб національний продукт був якісний. Тоді він зможе конкурувати з іноземною музикою, в нього з’являться постійні слухачі.

Що таке національний музичний продукт? Цього не визначає жоден документ. Та якщо люди перестануть слухати пісні свого народу, то втратять самоіндифікацію.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...