17:00, 25 січня 2014 р.

Бюджет-2014: більше обраним

Після того, як народні обранці без обговорення прийняли головний фінансовий кошик країни на поточний рік, зробити це можуть і обласні та міські ради. Вінниця голосуватиме за свій бюджет 28 січня. За попередньою інформацією, він має бути не такий “роздутий” як минулорічний, проте точні цифри поки що не відомі

На швидку руку. Близько шести хвилин знадобилося депутатам, щоб прийняти документ, за яким країна житиме весь рік.

- Макроекономічні показники бюджету -2014 є нереальними, тому це стане приводом для збільшення незаконного податкового тиску на виробника, - сказав після прийняття бюджету Петро Порошенко. - Вже цього достатньо, щоб вважати голосування за бюджет-2014 злочином проти українців.

З іншого боку, прийняття закону про Держбюжет нарешті дасть змогу і місцевим органам влади затвердити свої видатки.

Вінниця, яка минулого року планувала доходи своєї казни на рівні 1,4 мільярда, і яка так і не отримала цю суму на кінець грудня, розгляне бюджет-2014 28 січня.

- За доведеними нам показниками, ми матимемо більш реалістичний бюджет, ніж минулого року, - каже заступник міського голови Валерій Коровій. - Наприклад, зростання надходжень передбачається на рівні 5%.

А от на рівні країни зростання доходів очікується на рівні 16%.

- Очевидно, що це нереалістичний план, навіть якщо і буде зростання економіки, – каже директор “CASE-Україна” Дмитро Боярчук. – На мою думку, план за доходами завищений близько на 30-35 млрд гривень.

З його слів, якщо взяти до уваги запланований дефіцит та фінансування «Нафтогазу» на рівні 14,9 млрд гривень, то фіскальний розрив досягне не менше 110 млрд гривень, або близько 7% ВВП. Реальні джерела для фінансування такого розриву не вказані.

Таким чином, за його словами, джерелами покриття дефіциту стануть тільки емісія гривні у вигляді продажу облігацій внутрішньодержавної позики і зовнішні позики від Росії.

- Без валютної підтримки (розміщення єврооблігацій) виконання бюджету-2014 не є можливим, - додає він.

Викликав проект бюджету і обережну критику Рахункової палати. Вона вказує на невідповідність документа вимогам Бюджетного та Податкового кодексів та завищення і показників прогнозованого ВВП і доходів.

З іншого боку, прийнятий бюджет фактично був зроблений на основі вересневого варіанту, тобто не враховував знижку на газ та російські кредити. Як відомо, ціна блактиного палива переглядатиметься щокварталу. Щодо чергового російського траншу по обіцяній позиції в 15 млрд дол., то коли це станеться – поки що невідомо. Якби там не було, не врахувавши ці показники, уряд фактично дав собі непоганий простір для маневру.

Серед позитивних моментів можна  відзначити і відносно низькі показники зовнішньої заборгованості, що не перевищують 35% ВВП, або 58 млрд гривень.

А от менше поталанить бізнесу. Обіцяне зниження ПДВ з 20 до 17% відкладене до 2015 року, а про зниження податку на прибуток до 16% поки що взагалі не йде: але цього року ця ставка знизиться з 19 до 18%.

Не буде цього року і традиційного раніше щоквартального підвищення мінімалок. Цього року мінімальні зарплати та пенсії зростуть тільки двічі: першого липня та першого жовтня. А обіцяні 6 млрд гривень на компенсацію вкладів Ощадбанку «перемішані» з обслуговуванням держборгу.

Але є й ті, кому пощастило більше. Збільшення витрат бюджету було розписано більш ніж на 300 різних напрямків. Так, найбільша сума, 2,9 млрд гривень, була спрямована місцевим бюджетам на погашення заборгованостей, що сформувалися через різницю в тарифах на комунальні послуги населенню. Міноборони змогло пролобіювати збільшення витрат на 630 млн гривень, а Міносвіти – на 1,07 млрд гривень.

Пенсійний фонд як не забезпечував, так і не забезпечує свої потреби, про що свідчать бюджетні трансферти в розмірі 87,4 млрд гривень, що перевищують минулорічні на 4,1 млрд. Зате відомство тепер зможе брати кошти в борг в комерційних банках.

Також в борг залізе і  Кабінет Міністрів, який отримав право випустити на 200 млн гривень облігації внутрішньої позики для фінансування статутної діяльності «Державного земельного банку».

А ще прийнятим законом казначейство зможе гасити заборгованість по ПДВ векселями, Службі безпеки України збільшили фінансування на 130 млн грн, суддям — на 10 млн, на 100 мільонів збільшиться фінансування державних телеканалів, 70 мільйонів дадуть на будівництво нового медцентру в Донецьку, ще 50 на лікарню швидкої тут же, 110 мільйонів це ж місто отримає на оновлення парку автобусів та тролейбусів у рамках "Євро-2012". Стільки ж отримає Луганськ на будівництво у місті Луганського обласного фізкультурно-оздоровчого центру "Авангард".

Дивним чином адреса і назва цього центру збігається з адресою і назвою стадіону луганського футбольного клубу "Заря". Його власником, за інформацією засобів масової інформації, з 2009 року є голова бюджетного комітету Євген Геллер.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...