• Головна
  • За п'ять хвилин до вибуху котельні в Тульчинській школі на подвір'ї гралися діти
15:29, 12 лютого 2014 р.

За п'ять хвилин до вибуху котельні в Тульчинській школі на подвір'ї гралися діти

Після вибуху в котельні Тульчинської школи №3 тіла двох чоловіків ударною хвилею викинуло з приміщення через розвалену стіну на відстань понад десять метрів. Чудом ніхто з дітей і вчителів не постраждав, бо за 5 хвилин до трагедії пролунав дзвінок на урок

За кілька хвилин до вибуху на подвір’ї були діти

- Тіло Федора Федоровича, нашого завгоспа, лежало ось тут на снігу, - каже шкільний  бібліотекар пані Галина. - Ще сліди крові залишилися. Наступного дня мали поздоровляти його з іменинами, один день не дожив до 49 років. А на суботу скликав людей на весілля, мав одружувати старшого сина...

У колективі розповіли, що дружина загиблого теж працює в їхній школі, вона вчителька молодших класів. У них четверо дітей. Найменша дочка другокласниця, а старший хлопець вирішив створити сім’ю. Один з синів хворіє, постійно потрібні кошти на лікування. Так само, як і на будівництво, сім’я споруджує будинок.

- Оператор котельні Андрій лежав на такій само відстані, тільки трохи збоку. Недавно його поздоровляли з 31-им днем народження. Ще молодий, неодружений. У нього є ще брат і мама.

За п'ять хвилин до вибуху котельні в Тульчинській школі на подвір'ї гралися діти, фото-1

Шибки повилітали у 14 вікнах

Понеділок, 3 лютого, виявися сонячним днем, тому діти під час перерви дружно вийшли на вулицю. Центральний вхід у приміщення школи - з міської вулиці. Ще одні двері ведуть на подвір’я до того місця, де знаходиться котельня. Неподалік від котельні вхід у магазин канцтоварів. На перерві там завжди збирається чимало дітей. Саме туди вибуховою хвилею викинули два газові котли і тіла загиблих чоловіків. А в сусідньому двоповерховому приміщенні школи повилітали шибки у 14-ти вікнах на обох поверхах. У коридорі на стіні  видно діри на стендах. За дивним збігом обставин, уламок металу вцілив у плакат, що має назву «Зима і фізика». Усе це було  після того, як дзвінок покликав учнів на урок. Тому, крім двох названих чоловіків, ніхто з учнів і вчителів не постраждав. На шкільне подвір’я до котельні виходять тільки вікна з коридору. Шибки класів дивляться на вулицю з іншого боку. Тому в класах чули тільки вибух і дзвін скла у вікнах коридору.

Вчителі Людмила Барановська і Микола Лобур, які в той час проводили уроки, кажуть, що відчули спершу сильний поштовх, ніби хтось гойднув підлогу під ногами, а вже тоді загриміло. Діти залишалися в класах, поки дорослі не дозволили залишити приміщення. Сталося це об 11 годині 15 хвилин. Заняття припинили, а дітей відпустили додому.

- Мабуть, я народилася в сорочці, - каже прибиральниця Тамара Орловська. – Коли в котельні гримнуло, була в бібліотеці. Розмовляли з Данилівною, нашою бібліотекаркою. Тоді взяла відро, швабру, кажу, заговорилася я з вами, а мені ще два поверхи мити. Хотіла двері відчинити, а Данилівна зупиняє. Бере мене за руку, щоб щось сказати, і тримає. Таке враження, ніби спеціально. І в цей момент, як бабахне! Я подумала, що бомба зірвалася. У Києві хтозна що робиться, думаю, вже й до нас дійшло. Я мала проходити біля самісіньких дверей котельні, звідки вилетіли котли, де завалилася вся передня стіна, через яку викинуло людей.

Бібліотека і приміщення котельні мають одну спільну стіну. Дітей у той час там не було, тільки бібліотекар і згадана прибиральниця.

- Вибух почула короткий, - каже завідувачка бібліотеки Галина Данилівна. – Зі стелі посипалася штукатурки. Задзеленчали розбиті шибки, стало сизо від диму і пари. Стіна почала падати, книжки повилітали на вулицю. Але ми швидко з Тамарою вибралися з приміщення. Мене повністю оглушило. Після операції на вусі слух не такий добрий, а тут ще такий сильний звук. І спати не могла в ту ніч. І в наступну сон неспокійний. Таке горе сталося на наших очах. Була людина – і не стало.

За п'ять хвилин до вибуху котельні в Тульчинській школі на подвір'ї гралися діти, фото-2

«Котел закипає!..»

Директор школи Василь Швець був у котельні за п’ять хвилин до восьмої ранку. В цей час перезмінка в операторів.

- Вони обидва запевнили, що все працює нормально, - каже директор. – Я пішов у школу, а з ними залишився мій заступник з господарської частини, який безпосередньо відповідає за роботу операторів і котельного обладнання. Пізніше ми з ним бачилися ще раз. Про котельню Федір Федорович не говорив нічого.

Керівник відділу зв’язків з громадськістю і засобами масової інформації обласного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій Олександр Кутовий, який разом з рятувальниками працював на місці трагедії, розповів, що одна з працівниць чула слова «Котел закипає!» Ці слова казав оператор. Він же покликав на допомогу завгоспа. Працівники школи бачили, як Федір Федорович поспішав до котельні. Обминув двох столярів, аби швидше добратися до місця. Ті двоє чоловіків також мали зайти всередину. Та щось їх затримало.

За словами Олександра Кутового, попередньою версією трагедії експерти називають  гідродинамічний удар у системі тепловодопостачання. Що саме призвело до перепаду температур, з’ясовують експерти. Зруйновано два з чотирьох котлів. Вони вітчизняного виробництва, 1999 року випуску.

За п'ять хвилин до вибуху котельні в Тульчинській школі на подвір'ї гралися діти, фото-3

Прокуратура допитає не тільки освітян

Начальник відділу захисту прав і свобод дітей прокуратури області Іван Криворучко повідомив, що під час розслідування допитують широке коло осіб.

- Йдеться не лише про освітянське керівництво, а й про членів комісії, яка приймала в експлуатацію газове обладнання у вересні минулого року, - зазначив Іван Криворучко. – Після встановлення обставин буде вирішено про міру відповідальності. Кримінальне провадження відкрито за ч. 2 ст. 272 Кримінального кодексу України «Порушення правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою».

Співрозмовник також повідомив, що прокурором області дано доручення керівництву територіального управління Держгірпромнагляду здійснити перевірку котелень у всіх навчальних закладах Вінниччини.

330 учнів Тульчинської школи №3, що тепер не опалюється, нині навчаються у сусідній школі №2. Щоправда, на заняття доводиться приходити у другу зміну.

Результати експертизи будуть відомі через десять днів

У школах області нараховується 44 котли  марки КСГ-100, аналогічні тим, що вибухнули у Тульчині. З них 43 знаходиться окремо від шкільних споруд і тільки один – у приміщенні,  прибудованому до школи. Перевірку технічного стану і використання  названих опалювальних приладів буде здійснено фахівцями територіального управління Держгірпромнагляду протягом двох місяців. Увага буде також приділена питанням відповідального ставлення операторів до своїх обов’язків під час обслуговування приладів підвищеного рівня небезпеки. Фахівці не виключають присутність людського фактору в трагедії у Тульчині.

- Результати експертизи щодо встановлення причин аварії у тепловому пункті Тульчинської школи будуть відомі приблизно через десять днів, - сказав заступник начальника територіального відділення Держгірпромнагляду Володимир Боковець. – Дослідження проводяться в Науково-дослідному експертно-криміналістичному центрі.

Оптимальний варіант – блочні котельні

Голова Тульчинської райдержадміністрації Анатолій Бузік сказав, що сім’ям загиблих допомогли коштами на поховання, надали також матеріальну допомогу, провідали їх і висловили співчуття.

- З приводу відновлення опалення приміщення, фахівці радять, що найбільш оптимальний  варіант, це встановлення блочних котелень, - каже Анатолій Бузік. – Це  автономні установки,  які обладнують у металевих вагончиках з надійного вогнезахисного матеріалу. Пожежники надали дозвіл на їх встановлення. Ще маємо отримати дозвіл в управлінні Держгірпромнагляду. Такі котельні виготовляють, зокрема, у Білій Церкві, це найближче до нас. Для придбання обладнання міська рада на сесії виділила сто тисяч гривень. Зарезервовані кошти в районному бюджеті. Плануємо встановити такі блочні котельні на місці зруйнованого приміщення. Його розвалини розберемо, зачистимо майданчик, і якщо фахівці нададуть дозвіл, приступимо до роботи.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...