Найстаріший житловий будинок Вінниці виглядає... потворно

Відшукавши найстаріший житловий будинок у Вінниці, що стоїть у самісінькому центрі. Йому кілька сотень років, скільки точно - ніхто вже й не скаже. Але станом на кінець XVIII він уже точно був зведений. Зараз стан будинку просто жахливий. Самі мешканці називають його "розвалюхою"

На вулиці Кропивницького під №9 скромно рахує свої літа найстаріший вінницький житловий будинок – архітектурна пам’ятка з охоронним номером 351-М. Але прикрашає споруду не меморіальна дошка, а численні тріщини у стінах.
Щоб відшукати цю будівлю, журналісти звернулися до відомого у місті історика Олександра Федоришена. Саме він вказав адресу і надав інформацію про орієнтовний вік будинку, а також порадив поспілкуватися зі своїм колегою та добрим знайомим - студентом-архітектором Євгеном Совінським.

 Євген поділився знаннями з приводу епохальної двоповерхової будівлі на Кропивницького. До речі, до 1910 року вулицю йменували навіть не вулицею, а Монастирським провулком.

– Споруда датується кінцем XVII – початком XVIII століття, – розповідає він. –  Такі широкі часові рамки зумовлені тим, що достеменно невідомо, на базі чого зведений будинок. Тут налічується щонайменше чотири нашарування будівельних процесів різних епох. З огляду на конструкцію, характер забудови – безумовно фортифікаційний, з подальшим застосуванням під житлові квартири. Зміцнювальну функцію видають контрфорси, причому один з них – кутовий, інший – рядовий. Можливо, на будинок вплинуло розташування, він знаходився між двома, а то й трьома монастирями.

Згадується в документах
Будівля з’явилася задовго до появи петербурзького генерального плану міста, який затвердив сучасну мережу вулиць центрального ареалу – так зване «Нове місто». 
Щоб дізнатися більше, RIA завітала до Департаменту архітектури, містобудування та кадастру Вінницької міської ради - ознайомитись з документами. В історичній довідці відомого краєзнавця та архітектора Людмили Денисової  зазначається, що будинок є історичним прикладом типової забудови повітових містечок Поділля, коли на першому поверсі влаштовувалися маленькі крамнички або майстерні, а вже на другому – житлові приміщення. У цьому документі також згадано про цікаву особливість даної споруди – влаштування просторого підвалу для забезпечення зв’язку з підземними ходами міста.

Між тим, королівська ревізія 1789 року констатувала сумний вигляд Вінниці: пустий напівзруйнований костьол єзуїтів, стара ратуша між заїжджими дворами (євреї на ринку їх мають аж 53), 99 шляхетських будинків, 27 звичайних  і 79 християнських (з садиби яких йде оренда місту). А на мапі 1793 року зазначено лише три приватні будинки, тобто, на Кропивницького, 9 знаходиться один з перших подібних вінницьких архітектурних зразків. Про це також свідчить матеріал пані Людмили.

thumb_8924_photogallery_m.jpeg
thumb_8926_photogallery_m.jpeg
thumb_8931_photogallery_m.jpeg

Чому будинок такий негарний
Найстаріший будинок Вінниці виглядає, м'яко кажучи, не дуже мальовничо. Стіни - з червоної цегли. Нічим особливим не вирізняються конструктивні елементи будівлі. Втім, варто зазначити, що до 20-х років минулого століття тут з боку входів була дерев’яна веранда. 

Документація свідчить, що будинок неодноразово переплановувався:  у різні часи виконані дві двоповерхові цегляні прибудови, замість веранди з’явився самовільно влаштований балкон, деякі квартири заради зручності об’єднували, а покрівля на сьогодні вкрита хвилястими азбестоцементними листами1.

Але сучасних мешканців найстарішого будинку у Вінниці цікавлять не стільки архітектурно-історичні метаморфози, скільки власне технічний стан їх будинку. Наразі тут усе аварійне. Цьому "посприяв" не лише поважний вік, а й розташування: будівля знаходиться на крутому схилі – перепад сягає трьох метрів. 

Квартира №2 – аварійна цілком і повністю, що загрожує обрушенням стіни головного фасаду. Капітальних реставраційних робіт потребують фундамент, перекриття, підлога та дерев’яних дах. Приміщення підвалу завалене господарським сміттям і ґрунтом, тому, на жаль, наразі обстеженню не підлягає. Як зазначалося, даний район характеризується наявністю катакомб,  – місцеві кажуть, що на захід від будинку утворився завал підземних ходів, що вели в бік підвалу, і його засипали щебенем.

Мешканці про приміщення
У найстарішому будинку два поверхи, шість під'їздів і 12 квартир. 
Зінаїда Ільченко мешкає у квартирі №12 вже 70 (!) років. Вінницьку прописку її батько-військовий одержав у далекому 44-му році, і з тих пір жінка не змінювала місця проживання. Зараз вона з недовірою ставиться до будь-кого, хто цікавиться будинком – каже, охоронний статус не заважає квартирним аферистам порушувати її спокій, і одразу попереджає, що все приватизувала. Журналістам довелося пред’явити паспорт пані Зінаїді, щоб переконати її у щирості своїх намірів.
–  А то розходились тут всякі… історики! – жінка зітхає і ще трохи свариться на постійні візити дослідників культурної спадщини та інспекторів. – Краще б сантехніки з ЖЕКу так часто сюди бігали!

Бабуся бідкається, що значущість архітектурної пам’ятки не має жодного впливу на вартість комунальних та ремонтних послуг. Ті ж спеціалісти з ЖЕКу беруть 20 гривень за виклик, та ще й значну суму доводиться платити щоразу, коли, приміром, з їх же вини протікають труби. Зінаїда Миколаївна знає небагато з історії споруди, але з ностальгією пригадує скляну веранду, яка прикрашала вхід у радянські часи. 
– Якби мене хтось спитав, я б сказала, що цю розвалюху давно вже треба знести – якщо капітальний ремонт не світить, вона й сама скоро розвалиться, - каже пані Зінаїда. - Але куди ж нас стількох переселять? Ніхто не погодиться переїжджати… Так і живемо.

І справді, згідно з актом огляду технічного стану від 23 березня 2012 року, будинок потребує реставрації та заміни окремих конструкцій. Ознайомившись із документами Вінницького філіалу Інституту «НДІпроектреконструкція», можна зробити висновок, що впродовж останніх років ведуться роботи щодо покращення стану архітектурної пам’ятки, а також плануються ремонтно-охоронні заходи, передбачені висновками комісії з місцевих органів відповідного спрямування. 

- Спеціалісти готові займатися будинком, втім, через брак фінансування з боку держави наразі це неможливо, - каже головний інженер проекту Людмила Вишневська. 

20 хвилин
будинок найстаріший Вінниця
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
68 просмотров в декабре
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
Николай Чудотворец является самым почитаемым святым в христианстве. На протяжении года отмечают данный праздник два раза, зимой - 19 декабря и весной - 22 мая. В народе 19 декабря именуется как - Николин день, Никольщина, Никола морозный, Микола зимний. Особой традицией считается в праздник – одарить детей подарками, именно в ночь с 18 на 19 декабря. Множество примет и суеверий постепенно верующие замечали в данный день, которые непосредственно предвещали...
Общество
Сегодня, 18 декабря, в Винницу прибыл архиепископ Варсонофий, который накануне был назначен на должность митрополита Винницкого и Барского. Встречали нового главу Епархии несколько сотен верующих. Бывший ключарь кафедрального собора Воскресения Христова, рассказал, что планирует делать дальше.О будущих планах, общение с предшественником и приезд в Виннице Варсонофий рассказал в эксклюзивном интервью порталу Vinbazar:Где вы будете совершать службу, если Соб...
Реклама
В 2014 году в городе Виннице начал свою работу торгово-сервисный центр «Mobimaster – gsm». Приоритетной деятельностью компании уже на протяжении 4-х лет является ремонт ноутбуков, смартфонов и других гаджетов различных брендов. Сервисный центр стал довольно популярен в городе за счет высокого качества выполненных работ, а также недорогих фирменных запчастей для техники. Ремонт техники качественно и недорого: миф или реальность? Многие из клиентов сервисног...
Общество
Исполнительный комитет Винницкого городского совета принял решение в честь праздников перевозить винничан и гостей города бесплатно. Так, городские трамваи, троллейбусы и автобусы будут осуществлять бесплатную перевозку 25 декабря, 31 декабря, 3 января, и 7 января на честь новогодних и рождественских праздников. Как говорится в решении исполкома, это обойдется бюджету транспортной компании в сумму 1 446 000 гривен. Напомним, что уже завтра, 19 декабря в Це...
Происшествия
В течении 17 декабря на Винниччине в двух автовладельцев сгорели машины. Об этом сообщает ГУ ГСЧС в Винницкой области.Так днем в с. Ободовка Тростянецкого района у местного жителя вспыхнул «Opel Zafira». Огонь уничтожил моторный отсек и салон автомобиля. Эксперты считают, что причина пожара - неосторожное обращение с открытым огнем владельца автомобиля.Вечером того же дня в Тульчине в гараже местного жителя занялся «Москвич». В результате пожара полностью...
Общество
В Виннице на Майдане Независимости готовят тематические фотозоны. Сегодня коммунальщики начали готовить главную площадь города к новогодним праздникам. Здесь устанавливают декоративные звезды и елки, которые украшают гирляндами и впоследствии они станут ярким местом для проведения фотосессий жителями города. Кроме этого стильно был украшен и городской совет новыми декоративными золотыми цифрами 2019.
Общество
Перед новогодними праздниками у нас возникает много вопросов по поводу подготовки. Что надеть? Где отпраздновать? Где купить подарки родным? Есть те, кто уже заранее подготовился и купил все что нужно, ну и есть те, кто впопыхах  31 декабря будет бегать по магазинам. Сайт 0432.ua совместно с нашими партнерами подготовил статью, с помощью которой Вы сможете найти ответы на все свои вопросы. И так первый пункт в нашем проводнике к новогодним праздникам это:...
Общество
Сегодня, 18 декабря, в Кресто-Воздвиженский храм прибыл новоназначенный УПЦ МП архиепископ Винницкий и Барский Варсонофий. У храма встречать архиепископа собрались сотни людей. Архиепископ прибыл кортежем из двух автомобилей и вышел поздравить верующих.На вопрос журналистов, в каком храме винницкие верующие УПЦ МП теперь будут молиться, Варсонофий ответил, что пока речь идет о Кресто-Воздвиженский храм, "а дальше не знаю, я еще ничего не знаю".        Фото...
Общество
В Виннице будет работать новогодний трамвайчик, который уже является традицией для детских развлечений в трамвае VinWay к новогодним праздникам.Билеты на это путешествие можно будет получить в Резиденции Деда Мороза во время проведения конкурсов, которая будет расположена в центре города на Майдане Независимости. В праздничном трамвае дети имеют возможность принять участие в новогодней программе, а в салоне будет играть живая музыка. Уже сегодня стал извес...