• Головна
  • Вінничанам пропонують... викупляти власні борги
15:00, 29 червня 2011 р.

Вінничанам пропонують... викупляти власні борги

Позичальникам пропонують самим викуповувати свої проблемні кредити. Умова - людина має мати на руках 10% від заборгованості по кредиту. Після цього позичальнику пропонують фактично... оформити нову позику

Вибивати клин клином, або виплачувати проблемний кредит, оформивши новий - це фактично пропонують вінничанам представники громадських антиколекторських організацій. Правда, вони називають цю схему не перекредитуванням, а викупом позичальниками своїх же кредитів.

Однак перед тим як підписувати нові папери, фахівці радять уважно прочитати умови договору, адже суму - яку внесе людина у випадку приєднання до цієї програми - їй ніхто не поверне. А мова йде про не мало не багато - 10% від суми заборгованості за кредитом.

Серед тих, хто вірить громадській організації, яка презентувала новий метод вирішення проблем з кредитами - вінничанин В'ячеслав Обезюк.

- Вперше я звернувся в цю організацію, після того як прочитав статтю в газеті, - каже він. - У мене тоді були проблеми з іпотечним кредитом. У 2008 році я оформив в кредит трикімнатну квартиру. Спочатку проблем не було, платив справно, потім почалася криза. Але навіть після цього, поки ще в мене була можливість - я зробив переплату в п'ять тисяч доларів. Потім можливості платити не було. Я звернувся в банк - піти на поступки мені відмовилися. А згодом я дізнався, при цьому заднім числом, що моя квартира була продана на аукціоні за 22 тисячі доларів... Завдяки допомозі цієї громадської організації, ми добилися того, що суд скасував рішення про продаж моєї нерухомості.

Але не судами єдиними, програма, в якій прописана подібна процедура вирішення проблем із кредитами без суду, отримала назву «соціальний факторинг».

- Програма соціального факторингу покликана зняти існуючі протиріччя між позичальниками та фінансовими установами, - каже голова асоціації антиколекторів та правозахисників України «Ваша Надія» Федір Олексюк. - Ми пропонуємо варіант за яким позичальники, а таких по Україні близько трьох мільйонів, можуть самі викупити свій борг. При цьому зробити це можна буде з певним дисконтом, в розстрочку через перекредитування, або шляхом об'єднання кількох кредитів. Варіантів може бути з десяток в залежності від проблем позичальників.

Угоду про «соціальний факторинг», за його словами, уже підписали антиколекторські громадські організації, представники колекторського бізнесу, деякі кредитні спілки, і декілька банків. Правда, поки що в списику банків - учасників програми переважають проблемні і лише два великих.

- Але я переконаний, що в найближчий час до цієї програми приєднається більшість банків, - каже Федір Олексюк.

- Банку не зовсім цікаво займатися і продавати окремі кредити - це витрати часу та ресурсів, - каже директор Вінницької дирекції «Терра Банку» Леонід Тимчук. - Набагато цікавішим може бути продаж одночасно пакету проблемних кредитів. Але навіть продаж з дисконтом пакету кредитів одним банком іншому не завжди означає зменшення навантаження по виплатах на окремо взятого позичальника. Усе залежить від кожної окремої взятої ситуації.

Разом з тим, громадська організація пропонує позичальникам, які мають проблему з виплатою кредитів, наступну схему.

Спочатку людина має зареєструватися в реєстрі проблемних позичальників. Потім стати членом громадського об'єднання, що входить до оргкомітету. При цьому, вона підписує відповідні документи, якими зобов'язується виконувати завдання громадського об'єднання, які прописані в його статуті.

На цьому процедура не закінчується. Наступний етап - за гроші. Позичальник має внести на депозитний рахунок банку-партнеру програми 10% від суми заборгованості по кредиту на даний час. При цьому, якщо людину в майбутньому не влаштують умови реалізації програми, забрати цю суму вона уже не зможе...

- Ця сума - це своєрідна гарантія, - каже Федір Олексюк. - Оскільки людина підпише папери, і по них буде проведена певна робота, в тому числі будуть проведені переговори з банком. Відтак банк теж нестиме певний ризик, забрати цю суму людина уже не зможе. Наявність цього депозиту власне і дає можливість позичальнику викупити свій проблемний кредит.

За це оргкомітет обіцяє з моменту підписання угоди добитися зупинення штрафних санкцій, нарахування пені та відсотків по простроченому зобов'язанню. Величина дисконту в кожному окремому випадку визначатиметься теж окремо. Як кажуть в громадській організації, в залежності від становища боржника. І додають, що зараз деякі банки готові прощати відсотки по кредиту, залишаючи за боржником сплату лише тіла позики.

Після розпочинається сам процес вибору варіантів викупу боргів: одразу викупити кредит, оформити розстрочку платежу чи взяти новий кредит.

Однак, сьогодні відсоткові ставки вищі від тих, які були до кризи. Наприклад, якщо у 2007-2008 роках банки пропонували іпотечні кредити в середньому під 13-15% річних, то сьогодні це, як правило, не менше 16%. І, схоже, що знижувати цю відсоткову ставку банк - партнер програми не буде.

- У противному випадку банк понесе збиток, тому відсоткова ставка за новим кредитом не буде нижчої середньої по ринку, - каже Федір Олексик. - Зате цей новий кредит буде в гривні, а зменшити виплати по кредиту можна буде за рахунок зменшення кількості прихованих платежів, комісій і так далі.

Члени громадської організації впевнені, що ця програма допоможе зекономити час та нерви на судах, а представники банків - пропонують у випадку проблем з погашенням позики спочатку прийти до них і дізнатися про можливість рефінансування кредиту, а вже потім приймати те чи інше рішення.

 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...