• Головна
  • «Афганський» або «в’єтнамський» синдром чекає нас після АТО
09:58, 5 листопада 2014 р.

«Афганський» або «в’єтнамський» синдром чекає нас після АТО

Лікарі попереджують суспільство: після закінчення АТО нам доведеться стикнутися із новим викликом. Це так званий «афганський» чи «в’єтнамський» синдром. І вже сьогодні медики профільних закладів переорієнтовують свій персонал на роботу у цьому напрямі.

«Афганський» або «в’єтнамський» синдром чекає нас після АТО, фото-1

Що ж це таке? Як розповідає головний лікар обласного клінічного наркодиспансеру Павло Слободянюк, науковці провели чимало досліджень стосовно адаптації військових, які брали участь у бойових діях, до життя у мирний час. Після війни в Афганістані більше 63 % процентів вояк потребували психологічної адаптації. Американські вчені зазначали, що більше 30% учасників війни у В’єтнамі так і не змогли повернутися до нормального життя. Окрім психічних розладів, а це:  нічні жахи, агресія, почуття вини, страху, депресія, суїцид -  такі люди знаходять заспокоєння через алкоголь та наркотики.

На жаль, про ці виклики ще ніхто не говорить у голос. Ми ж поцікавилися у фахівців. Павло Слободянюк каже, що перші кроки вже зроблено.

Сьогодні наші працівники проходять спеціальну підготовку. Ми усвідомлюємо, що через певний проміжок часу наша допомога буде вкрай необхідною. Маємо бути готові надати кваліфіковане лікування нашим воякам.

- Коли хлопці повертаються зі Сходу і родичі бачать наскільки змінився їхній психологічний стан. Як не допустити того, аби людина не перейшла ту межу, за якою вона буде один на один із своєю проблемою?

В першу чергу, потрібно не залишати на самоті таких людей. Їм потрібний відпочинок, їх потрібно уважно вислуховувати і серйозно сприймати все, що вони говорять. Залучати до вирішування соціальних проблем. Це дуже не легко. Якщо цього не буде, то, стовідсотково, вони почнуть шукати заміну в алголові та наркотиках.

- А ось повертаючись до наркозалежних. Сьогодні всі говорять, про те, що Глобальний Фонд, який багато зробив щодо впровадження замісної терапії для наркозалежних, має залишити Україну. Це означає, що в першу чергу без препаратів-замісників залишаться вживані наркотиків? І, якщо Ви говорити, про те, що є ризик зростання кількості наркозалежних після бойових дій – то і фінансування на лікування може не бути?

Так, дійсно, Глобальний Фонд до 2017 року поступово має скоротити свої програми в Україні. Але сьогодні на рівні області ми робимо все, аби цей процес був безболісним, щоб обласний бюджет частково взяв на себе витрати на профілактику і терапію. Ведеться велика робота із виробниками ліків щодо зменшення вартості препаратів-замінників. Я маю велику надію, що цей процес пройде досить спокійно. Тим більш, що ми маємо на Вінниччині потужних партнерів в особі представників громадських організацій. Те ж стосується і теперішньої ситуації щодо попередження викликів, пов’язаних із «афганським» або «в’єтнамським» синдромом.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...