• Головна
  • Вінницькі магазини позбавляють готівки
10:51, 25 липня 2011 р.

Вінницькі магазини позбавляють готівки

Усі великі магазини до першого липня мали установити платіжні термінали для розрахунку. У малого бізнесу є час до 31 грудня. Підприємці сприймають цю ідею без особливої радості: вартість терміналу - 220 доларів

Вінничани зможуть розраховуватися пластиковими картками в більшості магазинів. Кабінет Міністрів України ініціює масовий перехід закладів сфери роздрібної торгівлі та громадського харчування на прийом платіжних карт. Це передбачено постановою Кабміну № 878/2010.

У Вінниці, як у місті з населенням понад 100 тис. осіб, підприємства зобов'язані були встановити POS-термінали до першого липня. Проте не всі. У малого бізнесу для цього є час до 31 грудня. До цієї ж дати повинна завершитися терміналізація населених пунктів, у яких проживає від 25 тис. до 100 тис. чоловік. Тобто нове правило не торкнеться сіл і селищ міського типу.

Як кажуть експерти, однією з причин урядового рішення є проведення в Україні «Євро-2012». Але урядове намагання нав'язати бізнесу примусовий рух у ногу з цивілізованим світом у плані проведення безготівкових розрахунків викликає невдоволення в багатьох представників малого бізнесу. Свою позицію підприємці пояснюють зайвими затратами. А наявність терміналу обов'язкова при використанні в магазині касового апарату - біля кожної другої каси.

- Розрахунковий термінал коштує близько 220 доларів, - кажуть у вінницькій раді підприємців при міському голові. - Для малого бізнесу, наприклад, невеличкого магазинчика, це доволі відчутна сума. У невеличких магазинах, як правило, є всього дві каси. Одна з них - із касовим апаратом для продажу підакцизної продукції. Фактично виходить, що треба ставити термінал на кожен касовий апарат. На нашу думку, це неправильно.

До того ж, якщо оплату установки апарату банки зазвичай беруть на себе, то торгові підприємства все одно повинні платити комісію за обслуговування безготівкових операцій. Середня ставка їх обслуговування становить 1,6% від суми операції.

У профільних громадських організаціях бізнесу пояснюють: зміна торгових правил необхідна, щоб почати штрафувати магазини, в яких після 1 липня і 31 грудня інспектори не виявлять POS-терміналів. Відповідно до Кодексу адміністративних правопорушень, невиконання вимоги уряду загрожує касирам магазинів штрафом від двох до п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (34-85 грн), а їх посадовим особам - від п’яти до десяти мінімумів (85-170 грн).

Тим часом лобісти масової терміналізації магазинів кажуть, що в Європі розрахунок картами навіть у невеликих точках є звичайною практикою. Свої слова вони підтверджують даними Нацбанку. За ними пластикові картки мають 36 мільйонів українців. Загальна кількість виданих карт перевищує населення країни і складає 48 мільйонів. Правда, з цієї кількості використовується реально лише 29 млн штук.

Як відзначають банкіри, загалом українці все ще доволі мляво застосовують західну практику безготівкової оплати за товари та послуги. До 2010 року рівень розрахунків з використанням карт залишався на рівні 3-4% від усіх платежів. За минулий рік цей показник склав 5%.

До речі, крім наявності розрахункових терміналів, у постанові Кабміну є ще один пункт. Заклади торгівлі мають забезпечити умови для зберігання речей покупців у випадку входу в торговий зал. За новими правилами, магазини мають забезпечити доступ у торговий зал покупців без здавання ними особистих речей, крім тих, які реалізовуються в магазині.

Довідка.

За даними Держкомстату, на 1 січня у країні діяло 64,8 тис. об'єктів роздрібної торгівлі та 23,4 тис. точок ресторанного бізнесу.

Директор Української міжбанківської асоціації членів платіжних систем ЕМА Олександр Карпов відзначає, що зараз використовується 250 тис. касових апаратів.

Кількість торговельних платіжних терміналів утричі менша - Нацбанк на 1 квітня нарахував їх 80 тисяч.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...