• Головна
  • Кому вигідна дестабілізація ситуації в Запоріжжі та Вінниці: думка експерта
09:32, 10 грудня 2014 р.

Кому вигідна дестабілізація ситуації в Запоріжжі та Вінниці: думка експерта

Про природу конфлікту у Вінниці та про можливість повторення цього сценарію в Запоріжжі в ефірі радіостанції Голос Столиці розповів політолог Андрій Золотарьов.

Поки у Вінниці проходять протести населення і штурми будівель, неспокійні часи прийшли і в Запоріжжя. Так, мер міста Олександр Сін зробив екстрену заяву, в якій повідомив про підготовку силового захоплення влади у місті. Мова йде не про якихось ефемерних іноземних найманців, а про свої «донецькі клани», які нібито домовилися з місцевим запорізьким бізнесом. Олександр Сін підкреслив, що проти легітимної міської влади розв’язана безпрецедентна інформаційна війна. Однак керівник МВС Арсен Аваков повідомив, що інформація про підготовку захоплення влади в Запоріжжі у нього відсутня.

Про причини загострення ситуації на місцевому рівні радіостанція Голос Столиці поговорила з політичним експертом Андрієм Золотарьовим.

З чим пов’язано розгойдування ситуації в деяких областях?

– Природа тих подій, які відбулися в минулі вихідні у Вінниці та на які очікують у Запоріжжі, як на мене, очевидна. Той вертикальний конфлікт між верхами і низами українського суспільства, який вивів людей на Майдан, на Майдані не був завершений, і основним ризиком наступного року є силове продовження вертикального конфлікту. На цей вертикальний конфлікт накладаються конфлікти горизонтальні. Це, як випадок з Вінницею, складнощі у взаєминах губернатора і голови облради, на чому грає відома політична сила, яка хоче взяти реванш. Якщо говорити про Запоріжжя, то це один з тих регіонів, де постійно ведуться інформаційні війни. Протягом 15 років у місті у зв’язку з місцевою специфікою, строкатою структурою бізнес-груп ніколи не було спокійно, на відміну від того ж Дніпропетровська. Тому версія про те, що там йде боротьба за владу між кланами, цілком життєздатна.

Якщо є конфлікт, якщо є соціальна напруга, виникає спокуса цим скористатися. Наші політики, бажаючи приготувати обід, палять хату.

Як реагувати центральній владі на ці конфлікти?

– Центральна влада має реагувати адекватно, адже логіка такого розвитку подій, силового завершення вертикального конфлікту веде до двох ключових сценаріїв. Перший – влада прагне самозберегтися і починає «закручувати гайки», щоб створити систему більш авторитарного управління. Перші дзвіночки ми бачимо – це і намір створити Міністерство інформації, це і поданий колишнім секретарем президента, нині народним депутатом Іриною Фріз законопроект про кримінальну відповідальність за заклики до непокори. З іншого боку, якщо беруть гору низи і це «підігрівають» ті чи інші бізнес-групи, зовнішні сили, це загрожує хаосом і розпадом.

Як ви оцінюєте заяву Арсена Авакова про те, що у нього немає інформації про підготовку захоплення влади в Запоріжжі?

– Навіть якщо там щось і мало місце, міністру не з руки заявляти про те, що процеси виходять з-під контролю. Тобто меседж має бути таким: все спокійно, все контролюється, все у порядку. Як мені здається, у Запоріжжі ситуація не набуде тих форм, які були у Вінниці.

Мер Запоріжжя каже про те, що дестабілізувати ситуацію в місті хочуть «донецькі клани».

– Справді, там позиції «донецьких», на відміну від Дніпропетровська, були на порядок сильніші. Однак в Запоріжжі дуже часто відбувається зміна місцевої влади. Тому така риторика, як «дорватися до влади», «рвуться до влади» – ця фразеологія, вона дуже добре знайома по Запоріжжю. Але мені здається, що все-таки там справа швидше в запорожцях.

Кому може бути вигідна дестабілізація ситуації у Вінниці?

– У Вінниці досить цікава ситуація. Там менше бізнес-груп, на відміну від Запоріжжя, там менш строката картина. Але там є «Свобода», якій необхідний реванш. Поразка на виборах поставила партію в дуже складну ситуацію, вона втратила свою «фішку» радикалізму, вона втратила в значній мірі представництво у Верховній Раді, а попереду місцеві вибори. І ця ситуація у Вінниці, конфлікт глави обласної ради і губернатора – це найкращий спосіб спробувати відіграти ситуацію на свою користь.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...